Строител вае мечки от дънери с моторна резачка

Публикувано на чт, 18 май 2017
800 четения

Васил Говедарски от село Овчарци показа уникалната си зоологическа градина
пред хилядите гости на Шестия национален събор на овцевъдите

Строителният техник Васил Говедарски от с. Овчарци, което се намира в полите на Седемте рилски езера, вае животни от дънери с моторна резачка. За две години майсторът е превърнал двора на къщата си в цяла зоологическа градина. Васил разказва, че деца от детски градини и училища идват да се порадват на неговите животни, които никак не са опасни, но са много атрактивни. Идват и семейства, а напоследък има голям интерес от цялата страна, защото у нас няма такова изкуство, а дори и на Балканите. Чувства се особено щастлив, когато с животните в двора му си играят деца.
Хората идват да разгледат тази необичайна галерия, после отиват до Рилския манастир и Седемте рилски езера и прекарват чудесен уикенд, разказва ни Васил по време на Шестия национален събор на овцевъдите, който се проведе преди дни при Петропавловския манастир до Лясковец. Пред хилядите гости на Събора майсторът грабва моторната резачка и започва да дялка един голям дънер, който все повече заприличва на мечка. Разбира се, най-щастливи бяха децата, които с любопитство докосваха колекцията с дървени животни. Стотици се снимаха с уникалните мечки.
Васил е дипломиран учител по изобразително изкуство, но няма един ден такъв стаж. Работил е като строителен техник, сега се занимава само със своята зоологическа градина, където вече има около 100 фигури. Помага съпругата му Мони, която също е художничка и майстор на иконите, а също и техният син – 5-годишният Иван. Тримата винаги са заедно. Васил разказва, че с Мони били на гурбет в Италия и Германия, но все нещо ги дърпало към България и се върнали. Преди 10 години българинът видял в германски музей подобни скулптури. И още тогава решил, че един ден и той ще започне да прави такива. Но все отлагал да си купи резачка. Сега казва, че технологията с верижния трион е много по-лесна, отколкото да се мъчиш с длетото. С триона от дървото се отнема повече и фигурата става по-бързо. Изправяш дънера и започваш да работиш. Така необикновеното хоби на Васил се превърнало в негова професия.
А как се случило всичко? Преди две години през зимата трябвало да реже дърва за огрев и попаднал на интересен дънер. Бръмнал резачката, но за миг се спрял и си казал, защо пък да не превърне дънера в някакво животно и избрал бухала. И се получило. Станало му хоби. После последвали мечките. За него това е най-внушителното животно в гората, но се радва, че никога не го е виждал в гората. Сега гордостта и символът на самобитната зоологическа градина в двора на къщата му е величествената мечка с височина 2,50 м и диаметър 1,50 м, а тя си има и малки мечета. Постепенно градината му започнала да се пълни със зайци, кучета, вълци, лисици, птици, сега имам поръчки за коне, кози, овце, дори от Велико Търново, ще имам работа до края на годината, казва Васил. Търсят ги най-вече за магазини, ресторанти, хотели…
Васил е израснал в дърводелска фамилия и никога не е мислил, че той ще се занимава с дърводелство, защото бил строителен техник. Но кръвта вода не става. Сега една фигура може да дялка няколко дни, но може и месец. Особено горд е, че няма по-добър в света така да извае отворената уста на мечката, както той прави, всичко е симетрично, до милиметър. За по-фините детайли използва длето. След това фигурите консервира Мони. Тя разказва, че идеята за мечките дошла най-вече от малкия Иван. Когато момченцето било на три години, то гледало по телевизията приказката “Маша и мечокът”. След това малчуганът поискал тате да направи мечока. Сега той е любим на цялото семейство.
Строителят разказва още, че моделирането на дървените фигури му носи отмора и го зарежда е енергия и емоции. В началото рисувал животните, но сега всичко е в главата му и направо хваща резачката. Според него много важно е дървото, избира го, гледа жилите му, тъй като те водят някои от чертите на образа. Най-доброто дърво е от дъб, но то е скъпо. По принцип фигура може да се извае от всякакъв вид дърва. Сега най-голямата скулптура е 2,50 м, а най-малката – 20 см.
Идеята на семейството е да изработват интериорен дизайн пак с моторна резачка.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново