Стопанската академия “Димитър А. Ценов” в Свищов за поредна година реализира на 100% субсидирания от държавата прием на студенти. Всички места за академичната 2023-2024 г. в ОКС “бакалавър” са заети, като за редовна форма те са увеличени с близо 60, спрямо м.г. Кандидатстудентска кампания се реализира при засилен интерес и освен заетите места по държавна поръчка има близо 300 записани в платените форми на обучение – редовна, задочна и дистанционна, посочиха от висшето училище в крайдунавския град.
Трима от записаните студенти са приети с максимален бал 30: Димитър Игнатов от Русе, Моника Табакова от Пловдив и Ана Янева от Първомай. Традиционно най-много новоприети студенти има от областите София-град, Плевен, В. Търново, Враца и Монтана. Сред мотивите да изберат свищовското висше училище, първокурсниците посочват високата оценка на работодателите за възпитаници на Стопанската академия, отличната репутация на дипломиралите се, а също и престижа на придобитото образование във висше икономическо училище с 86-годишна история, подчертават от вуза.
След реализирания държавен план-прием в свищовското висше училище продължава приемът на документи за платена форма на обучение. През учебната 2023-2024 г. Академията ще посрещне 88-мия си випуск, за който приемът на студенти в ОКС “бакалавър” е по 19 специалности на български език и две на английски език. Желаещите да кандидатстват за платена форма на обучение – редовна, задочна или дистанционна, могат да избират между следните опции: с оценка от успешно положен в СА “Д. А. Ценов” кандидатстудентски изпит, с оценка от държавен зрелостен изпит, вписана в дипломата за средно образование или в раздел “Допълнително положени държавни зрелостни изпити”, проведени след 2008 г., с пренесена оценка от успешно положен в годината на кандидатстване изпит в друго висше училище, с оценка от национални и международни олимпиади. За избралите да се явят на кандидатстудентски изпит предстоят още две изпитни сесии – на 26 август и на 16 септември. Следващо класиране ще бъде обявено на 28 август, а документи могат да се подават в отдел “Бакалавърско и магистърско обучение” при свищовското висше училище или онлайн.
При засилен интерес протича и приемът на документи за ОКС “магистър”, който ще продължи до 28 септември. Обучението е по 44 магистърски програми, част от които са съвместни с УНСС, а други са на английски език, информират от Стопанската академия.
Николай ВЕНКОВ
сн. СА
30535



Къде няма да има ток






