Според АБТТА бутафорни обекти съсипват бранша

Публикувано на пн, 14 апр. 2014
355 четения

Бутафорни туристически обекти и нискокачествени дисниленди е резултатът при част от европроектите на общините, които са на обща стойност над 200 млн. лв., коментира във В. Търново на дискусията за българския имидж като туристическа дестинация Димитър Попов от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. Според него е основателна и своеобразната класация на 100-те бутафорни обекта, аналогична на стоте национални туристически забележителности. Балони над Мадарския конник, плексигласови навеси на древните римски забележителности край Свищов, китайски пластмасови тапети в църквата “Св. Марина” в Пловдив са част от примерите, дадени от Попов. Според него резултатите ще са плачевни и последиците от направеното само заради бързото усвояване на евросредства тепърва ще се усещат.
Според АБТТА бъдещето на местния туризъм е в създаването на цялостни маршрути, а задържането на туристите за нощувка е част от ефективността в бранша. Високият брой на туристите не означава непременно, че туристическият бизнес е добре развит, допълни Попов. Общината няма нужда от голям брой туристи, а от нощувки. Това, че някакви туристи ще минат през даден град и ще оставят пари за такси в културните обекти или че ще си купят сувенири, не е фактор. Хората, които остават в дадения град или село с преспиване, носят много повече приходи, коментира Попов.
Време е всеки по веригата да поеме своята отговорност, а не да се смята,че всичко е ангажимент за туроператорите. Местните власти при създаване на туристическите си продукти трябва да търсят различията в регионите си, а не да се копират, коментира Ирина Найденова от АБТТА. По думите й ще привлечем чуждестранните туристи с автентичността на забележителностите си, а не с бетонираните с евросредства екопътеки и други обекти. Най-важната задача на местната власт е не да продава, а да създава. Това означава изграждането на нови маршрути, посочи още Найденова. По думите й България се е превърнала в дестинация предимно за групов туризъм и това също трябва да бъде променено. Индивидуалните туристи носят много повече приходи, отколкото групите. Велико Търново е прекрасен пример за това как може да се привлича индивидуалният турист от съседните региони, подчерта Найденова.
Здравка МАСЛЯНКОВА 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново