Социалната интеграция на ромската общност обсъждаха на форум във В. Търново

Публикувано на чт, 30 юли 2015
200 четения

Председателят на Комисията за защита от дискриминация доц. Анна Джумалиева и проф. Кръстьо Петков, който оглавява Съюза на икономистите в България.

“Не вярвам, че има универсална рецепта за социална интеграция на ромската общност у нас. Ако трябва да се даде някаква важна препоръка, тя е следната: безпощадност в задължителното образование на децата от ромски произход. Това означава да намериш онези стимули и мотиви, които да накарат всяко ромско дете да ходи на училище. Важно е всяко ромско семейство да разбере значението на образованието. От неграмотни никой няма нужда”.
Това заяви председателят на Съюза на икономистите в България проф. Кръстьо Петков във В. Търново. Той участва в експертен форум на тема: “Икономически фактори и инструменти за социална интеграция на ромската общност: добри български практики”, организиран съвместно с Комисия за защита от дискриминация със съдействието на Общината в старата столица. В кръглата маса участва и председателят на антидискриминационната комисия доц. Анна Джумалиева.
Тя подкрепи мнението на проф. Петков за необходимостта от задължително образование и полагането на грижи на цялото общество в тази посока. “Но за мен са важни и добрите социално-битови условия, в които живее ромската общност. Един човек, за да иска да учи и да се развива, да може да види други мирогледи, трябва да има поне екзистенц минимум на осигурени условия за живот”, подчерта доц. Джумалиева.
Във форума в Общината участваха представители на НПО и на бизнеса, образователни институции. Те споделиха своят позитивен опит и практики в провеждането на интеграция на ромите.
“Това събитие е много добра възможност да дискутираме проблеми, които сме трупали с десетилетия. Възможност да престанем да пишем купища хартия, които помпозно наричаме стратегии. Да се вгледаме в успешните български практики на интеграционни политики, водени към ромската общност”, каза зам.-кметът Ганчо Карабаджаков по време на откриването. Той посочи, че единственият отговор на проблемите, които има с ромската общност в момента, е поредица от свързани интеграционни политики. “Повече образование. Повече професионално образование. Повече здравни политики. Повече политики към децата и младите хора в ромската общност. Община В. Търново в партньорство с Център “Амалипе” в продължение на години води успешна интеграционна политика и постигаме добри резултати”, сподели Карабаджаков.
З. ГЕОРГИЕВА, сн. Пламен КАРАИВАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново