Сложната парола е най-лесният начин за предпазване от хакерска атака

Публикувано на ср, 24 ян. 2018
457 четения

Методът фишинг, чрез който се краде парола, свързана с личното пространство на потребителите в интернет като поща, facebook или акаунт за някой често посещаван сайт, е един от най-използваните методи от киберпрестъпниците при онлайн атаки. Друг начин на посегателство върху личните данни е ransomware – тип вирус, който влиза в компютъра чрез някой прикачен файл в пощата. Друг пробив в системата може да се получи чрез страница, която сме отворили по невнимание в интернет. Този тип вирус криптира цялата информация на личния или офис компютъра, след което изнудва за откуп или по-точно иска крупна сума, за да отключи файловете обратно. Най-потърпевши от онлайн атаки са държавните институции и фирмите, които нямат ИТ специалисти в екипа си.
Държавните институции се нуждаят от качествена техника, твърди ИТ специалистът Ангел Бояров. На повечето места се работи с компютри от преди 10-12 години, които са стари и бавни. Това не само застрашава личната и служебна информация, но забавят и услугите, които те предлагат.
Експертите съветват да се използват само лицензирани софтуери, по възможност най-новите операционни системи, които се предлагат на пазара. В България все още има фирми, които използват операционна система, която не се поддържа от 2014 г. “Не са едно или две нещата, които могат да предпазят потребителите и фирмите, тъй като технологиите постоянно се променят и развиват. Трябва да се правят обучения и разяснения на персонала или консултации със специалист в тази област поне един път годишно”, обяснява Ангел Бояров. Според него компаниите търсят консултация, след като проблемът вече е на лице. Повечето фирми във Великотърновско предпочитат да използват техниката си, докато не се появи проблем. Ангел и колегите му са помагали на компании да спасят засегната информация или важни софтуери, с които работят всекидневно.
Експертите в бранша са категорични, че при онлайн престъпленията почти винаги може да се намерят извършителите. Зависи колко предварително подготвени са хакерите за това и какви следи ще оставят в интернет. По закон всяка интернет компания трябва да съхранява данни за потребителите си и техните сесии в интернет до 5 години. В България има много свободни зони с интернет, от където анонимно може да се извърши онлайн престъпление. По-новият хардуер на пазара, като лаптопи и телефони например, се продават с вграден hardware tag, той е вписан в документите при покупката на устройствата. Този hardware tag остава като следа в интернет. Чрез него откраднатите компютри и телефони подлежат на проследяване още от момента, в който тяхното поведение в мрежата се отчете като подозрително. Всички нови операционни системи вече имат услуга за телеметрия и следят потребителите постоянно, за да може при нужда да се вземат мерки от съответните власти по най-бързия начин.
Най-сигурният и ефикасен начин да опазим данните си при онлайн пазаруване е да не използваме една и съща парола навсякъде и тя да не е например цифрите от 1 до 9. Паролата трябва да бъде по-сложна – комбинация от малки и големи букви заедно с цифри. Винаги трябва да наблюдаваме за зелено катинарче в горния ляв ъгъл на екрана, където се вписва даденият Url, тогава със сигурност данните ни са защитени с т. нар. SSL сертификат. Той осигурява криптирана сесия между потребителя и уеб-сайта, от който пазаруваме. ИТ специалистите опровергават мита, че ако използваме интернет банкиране на личния си компютър, лесно можем да станем жертва на крадци, които да изтеглят пари от сметката ни. Повечето банки са се погрижили за сигурността на клиентите си, дори ако акаунтът им за банкиране бъде откраднат.
Жертва на хакерски атаки стават и собствениците на сайтове и онлайн магазини. В този случай вина имат и самите потърпевши, тъй като не са успели да защитят добре собствеността си в интернет.
Един от най-лесните и успешни начини за превенция е винаги да имаме последните ъпдейти на операционната система, която ползваме, както и ежеседмични проверки с добра антивирусна програма. Желателно е поне 2 пъти в годината компютърът да бъде преглеждан от ИТ сервиз, за да може да бъде обслужен и при нужда надграден, за да работи безпроблемно с новите софтуери, които излизат на пазара.
Теодора ДОНЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново