С военен ритуал пред сградата на Общината Велико Търново отбеляза 138-годишнината от Освобождението на България. В деня на националния празник улиците на града бяха пълни с хора, които се радваха на хубавото време. Десетки търновци и гости на града, сред които и цели семейства, се поклониха пред подвига на загиналите за свободата на Отечеството и поднесоха цветя на паметника “Майка България”.
Празничният Трети март започна с тържествено издигане на националния флаг, а на честването дойдоха много граждани, общественици и политици. В своето слово кметът Даниел Панов припомни дългия път, извървян от народа, по пътя към Освобождението и подчерта, че то не е подарък, а резултат от упорита вековна съпротива. Той посочи, че първото честване на Трети март е било именно в историческата столица на България през 1879 г., а участниците в Учредителното събрание поемат инициативата за изграждането на общобългарски паметници, посветени на празника.
“Днес, когато честваме Националния ни празник, прекланяме глави и отдаваме дължимата синовна почит и благодарност на всички, които посветиха животите си за родната свобода. Днес съвсем ясно чувстваме и разбираме, че когато сме обединени от важни национални каузи, ние, българите, сме в състояние да постигнем общите си цели и да вървим напред”, завърши словото си градоначалникът.
Ученици от Старопрестолната гимназия по икономика с ръководител Натали Ненова представиха литературно-музикалната композиция “Свободна България”. След това пред паметника “Майка България” благослов отслужи Великотърновският митрополит Григорий, а официалните гости поднесоха венци и цветя. Сред тях бяха народните представители Евгени Стоев и Марияна Бояджиева, областният управител Пенчо Пенчев, заместник-кметовете Снежана Данева-Иванова и Георги Камарашев, ректорите на ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” и НВУ “Васил Левски” Христо Бонджолов и бригаден генерал Пламен Богданов и др. Официалната част завърши с голямо празнично хоро, което поведоха танцьорите от Детско-юношески фолклорен ансамбъл “Българче”.
Своеобразен музей под открито небе бяха подредили в чест на празника доброволците от търновския клуб “Традиция”. Повече от 100 старинни предмета, сред които оръжия, снимки и медали, бяха включени в експозицията. Сред тях имаше отличия с лика на цар Освободител и православния кръст върху полумесец, както и “Георгиевски кръст”, който е най-високата награда, давана на български опълченец. Бяха представени още оръжия от Априлското въстание, както и въоръжение на руската армия и българското опълчение. Един от най-ценните предмети беше пушката “Шаспо”, с която са били въоръжени опълченците, но рядко може да се види дори в музеите. Пушка “Крънка”, руски драгунски саби, револвери и други предмети бяха показани в парка около паметника “Майка България”.
Членове на патриотичната организация бяха облечени в опълченски униформи и неуморно обясняваха на любопитните търновци подробности за показаните оръжия. По руски военен обичай те почерпиха гостите с топъл чай и войнишка каша от булгур. “Миналата година правихме чая по офицерски, със самовар, а сега е войнишки, направо от баките на огъня”, обясни председателят на търновския клон на “Традиция” Стефан Стефанов.
“Войнишкият булгур” беше приготвен по традиционна рецепта, а за тънкостите при варенето на семената разказа Снежана Иванова. “Преди да се сложи на котлона, булгурът трябва да престои във вода, която се сменя два или три пъти, докато остане бистра. След това булгурът се поставя в тенджера с вода, а съотношението е едно към три – една чаша булгур с три чаши вода. Налива се малко мазнина, около една супена лъжица, прибавят се и две-три щипки сол. След като заври, не се бърка, а тенджерата се “раздрусва” или се завърта. Когато се появят мехури, се бърка с лъжица, за да не залепне”, обясни майсторката. Тя допълни, че традиционно към булгура се прибавя захар, но той може да се сервира и солен – с месо или сирене.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ