С военен ритуал Велико Търново посрещна Самарското знаме (обновена + видео)

Публикувано на нд, 18 февр. 2018
2226 четения

Самарското знаме бе посрещнато във В. Търново в петък с военен ритуал и аплодисментите на десетки великотърновци. В церемонията пред музей “Възраждане и Учредително събрание” участваха курсанти от НВУ “Васил Левски” и доброволци от клуб “Традиция”. Специален гост на тържеството бе посланикът на Руската федерация у нас Анатолий Макаров. С него бе и делегация от посолството, в която участваха руският генерален консул в Русе Андрей Громов, аташето по въпросите на отбраната полк. Виктор Авдеев, съветникът и представител на руското образователно министерство Роберт Шестаков, помощникът на военното аташе подполк. Алексей Бражник и аташе Константин Емелин.
Домакин на събитието, организирано от “Янтра ДНЕС”, бе кметът на В. Търново Даниел Панов. Тържеството уважиха депутатът доц. Милен Михов, областният управител проф. Любомира Попова, председателят на Общинския съвет Венцислав Спирдонов, началникът на военния университет бригаден генерал Пламен Богданов, ректорът на ВТУ проф. Христо Бонджолов и др.

Празникът в залата на Руско-турската война започна с изпълнение на 7-годишните Иван Мишев и Александър Момински – възпитаници на студио “Елита” с ръководител Петя Василева.
“Гостуването на Самарското знаме и тази изложба са сбъдната мечта на в. “Янтра ДНЕС” и лично на неговия собственик Радослав Владев. Флагът е един от най-важните военни символи на Българската армия. Създаден е от монахини в руския град Самара и е дарен на Българското опълчение по време на Руско-турската война от 1877-8 г. Това е единственото знаме в историята на България, наградено с орден “За храброст”, разказа гл. редактор на “Янтра ДНЕС” Златина Димитрова. Тя благодари на всички, които подпомогнаха кампанията на вестника “Търново, Освобождението и възкресението на България”. Сред тях са Община В. Търново, НВУ, РИМ и клуб “Традиция”.
“За мен, и убеден съм, за всички великотърновци и българи е голяма привилегия, чест и удоволствие да посрещнем в старата българска столица Самарското знаме на Българското опълчение. Това е национален символ, който ясно ни припомня какво е да си българин и защо трябва да се гордеем с нашия славен народ. Самарското знаме ни припомня и още едно много важно нещо – за голямата роля на българското опълчение в Освободителната война. Нашите храбри предци, вдъхновени от Васил Левски и великия Христо Ботев, участват в редица битки и оказват жизненоважна помощ на руската армия. Голям е техният принос за продоволствието на войските, за логистиката, за военното разузнаване. В Освободителната война България ясно доказва, че заслужава свободата си”, заяви кметът Даниел Панов. Той припомни, че Самарското знаме е свързано със старопрестолния град. В освещаването на бойния флаг някога е участвал свещеник Петър Драганов, който е родом от великотърновското село Дичин.
“За мен е голяма чест да присъствам на тържествените мероприятия във В. Търново – в града, където преди 140 г. са били изковани основите на българската държавност. Особено приятно е, че този важен юбилей ние отбелязваме на исторически значимото място – в уникалния не само за старата столица, но и за цялата страна музей. Между тези стени работи Учредителното събрание и се създава първата Конституция. Тъкмо тук руските юристи и дипломати споделят своя опит и знания с българските първенци, за да стане свободната България здрава и независима държава. Но това е само една от множеството страници във величествената книга, наричана “Освобождение”. Преди това беше подвигът на руската армия и българските опълченци, които със своя живот прокарват пътя към свободата на българския народ. Бяха безбройните жертви, нечовешките лишения и решителната борба за правда и справедливост. Без тази всеотдайност и единение, без това бойно братство победата нямаше да се състои”. С тези думи се обърна Негово Превъзходителство Анатолий Макаров към присъстващите в залата.
По време на посещението във В. Търново руската делегация посети военните паметници на Руско-турската война. Венци и цветя бяха поднесени пред Братската могила на военнослужещите от 8-ми Драгунски Астрахански полк в парк “Света гора”, паметника на руските воини, погребани в двора на храма “Възкресение Христово”, и пред бюст-паметника на ген. Гурко в парк “Марно поле”.
Визитата на посланика завърши с работна среща в Общината с представители на местните власти, в която участваха кметът Даниел Панов, областният управител проф. Попова, председателят на ОбС Венцислав Спирдонов, началникът на НВУ генерал Богданов и собственикът на “Янтра ДНЕС” Радослав Владев. На нея бяха обсъдени възможностите за сътрудничество в сферата на образованието и туризма.
Весела БАЙЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново