С фестивал стартира националният проект „Светият път в картини“

Публикувано на чт, 8 февр. 2024
269 четения

Сдружение “Движение на просветителите” във В. Търново постави начало на националния си проект “Светият път в картини”, подкрепен от редица учебни заведения, читалища, библиотеки и организации. Това се случи в голямата зала на НЧ „Надежда“ в старата столица, където бяха представени младите творци по проекта и техни произведения. Част от програмата на събитието беше също Фестивал на детското и младежко творчество, в който взеха участие талантливи ученици от община Велико Търново.
Проектът „Светият път в картини“ има за цел да представи 24 пейзажа от забележителни места, намиращи се по пътя, по който са пренесени мощите на българския светец Йоан Рилски Чудотворец от Търновград до Рилската света обител. Идеята е вдъхновена от предстоящото честване през 2024 г. на 555 години от това свято дело.
В инициативния комитет на „Движение на просветителите“ влизат Илина Стефанова, художник от В. Търново, Ели Иванова – художник от Казанлък, Николай Първанов, ученик в художествена паралелка във В. Търново, Мария Ковачева, художник от В. Търново, Никола Анастасов, скулптор от Трявна, Василена Трунчева, студент по архитектура в София, Стефан Стефанов и Мартин Карагеоргиев, автори и координатори на проекта. Най-младата художничка в екипа е 8-годишната Данимира Гигова.
Своеобразният поход в картини ще тръгне с пейзажи от В. Търново и ще премине през Никопол, Плевен, Враца, Луковит, София и редица природни забележителности, преди да стигне Рилския манастир. След завършване на всеки един от тях, картината ще бъде дарявана на училищата – партньори по проекта, намиращи се по пътя на мощите на Св. Иван Рилски, а учители по история и география ще изнесат открити уроци сред своите възпитаници за будителите, просветителите и красивата ни природа. Кулминацията на проекта ще бъде организирането на изложби на експозицията от 24 картини във В. Търново и София.
„Мога да определя себе си като един безкраен оптимист, а моя съмишленик Мартин Карагеоргиев като голям ентусиаст. Благодарение на тези качества успяхме да реализираме нещо, което ни се беше загнездило във вниманието. Идеята се породи миналата година. Ние сме автори и на други проекти със студенти и ученици, но осъзнахме, че за да дадем повече от себе си трябва да работим и с повече творци, защото смятам, че имаме дълг към обществото да даваме това, което притежаваме“, каза Стефан Стефанов, съавтор на проект „Светият път в картини“. Той припомни и за другите им проекти Алманах на просветителите, по който бяха създадени три книжни тела, и Алея на възрожденците, която ще се експонира в НВУ „Васил Левски“ в края на тази година, като ще бъде представена и в изложби извън висшето училище.
„Ние работим в пълния смисъл на думата единение, с желанието да обединим всички, които харесват идеята ни непринудено и с най-добри чувства. Като възпитаник на Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ във В. Търново с профил история и археология, след това надградил с изобразително изкуство във ВТУ, при мен се получава интересно смесване между история, изкуство и култура. Това, че съм син на доктор и на художник вероятно също допринася за резултатите, които постигам в момента“, сподели Стефанов.
„Предварително се запознах с идеята и вярвам, че това е дълбокосмислена, мотивираща и родолюбива инициатива. Тя обединява в себе си основни добродетели, към които се стремим – да възпитаваме младите хора, а това в съвременния свят е едно истинско предизвикателство. В проекта си дават среща по иновативен начин хора от ученическата скамейка до преподавателската банка, професионалната палитра и статив, събрали се да образоват чрез знанието, да развиват българската култура, изкуство и духовност, да акцентират върху непреходните ценности, които са ни формирали, запазили и развили като нация, която има своите национални герои, своята уникална история и памет за тях“, каза в приветствието си Ивайло Здравков, областен управител на В. Търново.
„Всичко, което е съсредоточено като форма на изява в този проект, е нещо, което може да се съзре. Това е една особеност на нашия вид изкуство, на което сме отдадени“, посочи проф. Светослав Косев, декан на Факултета по изобразително изкуство на ВТУ, който поздрави присъстващите и от името на ректора на вуза – проф. д-р Димитър Димитров.
Водещ на събитието беше деветокласничката Габриела Йорданова от ПХГ хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ във В. Търново, а сред гостите имаше представители на различни институции, работещи с деца и младежи, на организации в сферата на българската култура, изкуство и образование, граждани на В. Търново и гости на града.

Николай ВЕНКОВ
сн. авторът

loading...
Пътни строежи - Велико Търново