На 16 февруари музей “Възраждане и Учредително събрание” ще посреща посетители безплатно
Посланикът на Руската федерация у нас Анатолий Макаров и кметът Даниел Панов ще открият изложбата със Самарското знаме, която организира в. “Янтра ДНЕС”. Негово Превъзходителство пристига по покана на областния всекидневник специално за кампанията “Търново, Освобождението и възкресението на България”. Тя е посветена на 140-годишнината от Освобождението и 20-ия рожден ден на областния всекидневник. Партньори на инициативата са Община Велико Търново, НВУ “Васил Левски”, Регионалният исторически музей и клуб “Традиция”.
По идея на “Янтра ДНЕС” Самарското знаме на Българското опълчение ще бъде показано за първи път в старата столица. Светинята ще бъде посрещната на 16 февруари от 11,00 ч. пред сградата на музей “Възраждане и Учредително събрание” с военен ритуал. В него ще участват курсанти от НВУ и доброволци от Клуб “Традиция”. Копието на знамето ще гостува в града само за седмица. За да могат повече търновци да видят националната реликва, на 16 февруари музеят ще посреща посетители безплатно.
“Община В. Търново подкрепя събитията, посветени на 140 години от Освобождението на България. Изложба, в която ще бъде показно Самарското знаме, заедно с други реликви от войната, е само част от честванията на тази кръгла годишнина”, заяви зам.-кметът на Община В. Търново проф. Георги Камарашев.
Самарското знаме е ушито от три учителки от град Самара и предадено на Българското опълчение. Любопитен факт е, че знамето е осветено от свещеник от търновското село Дичин, сподели директорът на музея д-р Иван Църов. “Горнооряховското знаме също има много интересна история. То е било ушито за Априлското въстание, но още преди избухването му е заловено от турската полиция заедно с въстаниците. На 25 юни стар стил, когато турците напускат Търново, група младежи го намират вътре и го връчват на 6-а Опълченска дружина”, разказа Църов. В изложбата ще бъдат показани още оригинални руски униформи, част от фонда на музея в свищовското село Горна Студена, където е била Щаб квартирата на руската Дунавска армия.