Всички главни пътища във Великотърновска област ще бъдат обект на текущи пътни ремонти през тази година. Те вече започнаха с ремонт на част от главния път София – Варна в участъка от границата със Севлиево до Велико Търново. Там е предвидено широкоплощно изкърпване на настилката в компрометираните участъци. “Там, където има неравности като наслагвания издувания, напречни пукнатини, те ще бъдат премахнати и ще се преасфалтира отново. Аз съм изискал да се възстанови настилката в цялата си широчина и площ с набита фракция, която е предназначена за много тежко натоварване. Създава по-високо сцепление и има по-голяма устойчивост. С тази настилка ще се преасфалтират и всички основни пътни направления в областта”, обясни директорът на Областното пътно управление инж. Венцислав Ангелов. Той коментира, че със своите 937 км областта ни е на четвърто място по големина на пътната мрежа в България.
От първостепенно значение т.г. са двата важни пътни участъка с висока концентрация на ПТП: Присовските завои и участъкът от пътя край Масларево. Там нещата са на 90 % готови. Поставени са всички пътни знаци, ландшафтът е оформен. Остава преасфалтирането на двата участъка за да се подмени износващия пласт. “На Присовските завои основният проблем е скоростта на движение. Ще подменим отново настилката там. Ще поставим т.нар. шумна маркировка, която съществува там от 3-4 г. Тази маркировка сигнализира, че участъкът е с концентрация на ПТП. Освен нея има и предупредителни знаци, които също указват, че има опасен участък. Има и три знака за намаляване на скоростта от 70, 50 до 30 км/ч. Има и флуоресцентна табела, която указва водачите да минат на по-ниска предавка. Ние отново ще обновим маркировката, защото от движението на тежкотоварните камиони и набиването на спирачките тя се износва”, каза инж. Ангелов. Той съобщи, че има одобрени технологични проекти и търновския участък от пътя Русе – Габрово. Проектите вече са стартирани със срок за изпълнение до края на 2026 г.
Ремонтите по главните пътища са планирани така че през летния сезон по основните пътни направления да не се извършват ремонтни дейности, които да причиняват задръствания и да предразполагат водачите към рискови изпреварвания и да създават предпоставки за ПТП. Затова пътните ремонти тази година са планирани за месеците април, май и юни. След това през септември и октомври ще се извършат и дейностите за подготвяне на пътищата за зимния сезон. “Дейностите ще включват преасфалтиране на големи площи. Аз изрично съм наредил да не се правят малки кръпки, защото колкото по-малки разрези има настилката, толкова по-малко са и компрометираните участъци”, коментира инж. Венцислав Ангелов.
Изкърпване на настилката и подобряване на ландшафтното оформление тази година ще има и при второкласната пътна мрежа. Технологични ремонтни проекти вече вървят по пътя Коевци – Сухиндол, по който се работи. Шесткилометровия участък Царевец – Свищов към момента е почти готов. Остава да се изпълни плътната асфалтова пътна настилка и след нея да се поставят маркировката и пътните знаци. Очакванията са до края на годината този участък да бъде готов. Третият участък, по който също се работи активно е разклона за Сушица – Драганово – Долна Оряховица – Горна Оряховица. И там за зимата ще бъде подготвена плътна асфалтова смес, като пътят ще бъде маркиран и обезопасен. Има одобрен технологичен проект и за участъка от пътя от Свищов до границата ни с област Плевен, но тепърва там предстои да започнат ремонтните дейности. Ремонтиран е вече и пътят от Драгомирово до Морава. Там са в ход дейности по отводняването и отварянето на окопите. “Аз самият държа много на отводняването, защото един път най-много страда от наводняването, което най-силно го компрометира”, обяснява шефът на пътното управление. В останалата част от второ и третокласната пътна мрежа в областта ще бъдат преасфалтирани големи участъци на доста места, като се отдаваме превес на пътищата, по които има по-голям интензитет на трафика.
Иван ГЕОРГИЕВ