Проф. Владимир Пилософ, председател на Националната педиатрична асоциация, бивш шеф на Фонда за лечение на деца: “Порочно е неспециалисти да решават кои деца да се лекуват в чужбина”

Публикувано на вт, 14 мар. 2017
497 четения

Порочно е неспециалисти в Обществения съвет на Фонда за лечение на деца да решават кои малки пациенти да бъдат лекувани в чужбина, тъй като този съвет е некомпетентен орган. Това заяви на Третата национална педиатрична конференция във Велико Търново проф. Владимир Пилософ, шеф на Националната педиатрична асоциация и бивш вече директор на Националния фонд за лечение на деца. Форумът се проведе на 10 и 11 март 2017 г., а на него присъстваха педиатри, неонатолози и общопрактикуващи лекари. Проф. Пилософ уточни, че 17 души се членовете на Обществения съвет, а от тях само 6 са лекари. На практика този Съвет е некомпетентен орган да решава съдбата на най-тежко болните деца в страната.
Като пропуск шефът на Педиатричната асоциация отчете и фактът, че досега от българска страна не е имало активност за привличане на чуждестранни специалисти, които да идват в българските клиники и да консултират децата. Само две български болници в София и Пловдив са използвали подобна практика, идват лекари от чужбина и правят сложни операции. Някои от тях дори не искат хонорар, платени са им само пътят и хотелът. А има много области в медицината, в които специалистите у нас се броят на пръсти. Например при детската кардиология и детската кардиохирургия деца не се изпращат в чужбина, защото проблемите се решават у нас. Но хирурзите, които се занимават с малките пациенти, са само четирима. Подобна е ситуацията и в детската ортопедия. А при всяко дете, което получава становище да замине в чужбина, се изисква мнението на двама външни експерти. У нас ние откъде да намерим толкова много специалисти за експертно решение, тъй като тежките заболявания при децата са много и разнообразни. В тази връзка клиниките у нас трябва да бъдат по-активни и да привличат външни специалисти. За съжаление в България не се прилага мултидисциплинарният подход, педиатрите са разпръснати, не общуват в ежедневието, а биха могли да решават проблемите на много от малките пациенти.

Лечението в чужбина не е панацея, за година 10 от изпратените деца се върнаха починали

За съжаление медицината в някои области не е успяла да достигне до ниво да излекува пациента. А и вероятно някои болести се видоизменят и развиват своеобразно, за да атакуват отново.
За миналата година Фондът е осигурил 22,5 млн. лв. за лечението на 1375 деца, от които 326 пациенти са лекувани в чужбина. Останалите са намерили решение в България, отчете проф. Пилософ. Той допълни, че не всички пари са похарчени, тъй като взети решения за лечение на деца, които още не са изпълнени. Защото от одобряване на финансирането на терапията минава време до организацията и приемането на болното дете в съответната клиника. Само за 7 деца с тежки заболявания Фондът е похарчил 2,3 млн. лв. Най-често българчетата се лекуват в болници в Германия, Италия, Австрия, Сърбия, Израел, Русия, САЩ, Турция и др. Най-честите заболявания са онкохематологични, ортопедични, офталмологични и др. Извършени са и 14 трансплантации. Според бившия шеф, има ръст на лечение на децата в България и най-вече в “Токуда болница”, “Свети Иван Рилски”, “Пирогов” и др. И независимо че би трябвало повече от средствата на Фонда да бъдат от дарения, 95 процента от парите са от държавата. Бях директор на Фонда една година и през това време аз не съм срещал препятствия от страната на МЗ за финансиране на дейността му, каза проф. Пилософ.
Бившият шеф на Фонда коментира още, че от 1498 молби за лечение на деца има отказ на 123, което прави 8 процента. Причините за отказа са най-различни. Плащахме тогава, когато заявлението е подадено навреме. За съжаление, има родители, които сами отиват в чужбина да лекуват децата си, без да минат през Фонда, и след това идваха при нас да искат средствата, които са похарчили. Това, според правилника на Фонда, няма как да стане. Дали това е справедливо, или не, това е друга тема. Но такива са правилата за сега. Според проф. Пилософ, много семейства с болни деца не искат да разберат, че Фондът финансира такива заболявания, които не могат все още да се лекуват у нас. И когато експертите в страната вземат решение, че определена болест може да бъде лекувана в определена болница, то няма как да одобрим терапия в чужбина, подчерта бившият директор.
Проф. Пилософ отхвърли обвиненията, че Фондът не е одобрявал молби за лечение в клиники, където се правят едва ли не експерименти. Прието е в науката данните от резултатите да бъдат публикувани в известни международни списания. За голямо съжаление за въпросното експериментално лечение има твърде малко съобщения, които са противоречиви. Тоест, няма доказателства, че въпросният метод е много по-добър от досега известните и че е панацея.
Проф. Пилософ каза още, че е влязъл във връзка със специалистите от една клиника, която използва въпросните методи, и е поканил лекарите да дойдат в България. Получил е отказ. Въпреки това специалисти са дошли в България и са консултирали деца, без да се обадят във Фонда.
Макар проф. Пилософ вече да не е директор на Фонда от 6 март 2017 г., след като подаде оставка след скандала с малкия Байрам, лечението на когото бе спряно за чужбина, шефът на Педиатричната асоциация смята, че по-добре е да се канят външни специалисти, които да обучават българските си колеги. И най-вече в областта на ортопедията, онкохематологията, тъй като това са основните направления заради които се пращат българчета за лечение в чужбина.
Що се отнася до освобождаването на проф. Пилософ като директор на Фонда за лечение на деца, той заяви, че не се е явявал на конкурс за тази длъжност. Станах директор в една критична ситуация, когато беше освободен предишният шеф. Като педиатър със стаж над 40 години, смятах, че не бива да се създава хаос и тревога със съдбите на тези деца. Но цифрите показват, че Фондът не е работил по-зле от по-миналата година.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново