Проф. Филип Узунов: “Блуждаещият вот” ще реши изборите, десните формации ще са с превес в парламента

Публикувано на чт, 2 мар. 2017
224 четения

ГЕРБ е най-малко уязвимата партия, когато става
дума за задкулисие и популизъм, казва политологът

– Как ще коментирате първите дни на предизборната кампания, наруши ли някой добрия тон?
– Напрегната и превъзбудена, особено в невралгичните избирателни райони. Причините са три: патовата ситуация (поне според социологическите агенции) между двете големи политически партии ГЕРБ и БСП, на второ място участието на нови предизборни коалиции от партии, които се стремят да минат четирипроцентовата бариера; на трето място на участието на персони, неучаствали в практическата политика, от различни професионални среди, привнасяйки своя облик, риторика и нон-конформизъм, което превръща изборния процес по-скоро в зрелищно състезание, отколкото в отговорен и конструктивен политически дебат. Това не означава, че всеки български гражданин не може да участва в активната политика. Политиката е непрофесионално занимание и коментатори, които считат, че има училища или академии за политици, дълбоко грешат. Има академии за висши администратори, но академии за политици няма. От там идват и нестабилните политически нагласи на избирателите и на доскоро действащи политици, които със своите политически еквилибристики дискредитират не само себе си, но и партията, която ги е излъчила за депутати. Всичко е въпрос на личен избор и на финансови средства. Някои от кандидат-депутатите просто си купиха избираемите места в листите – лоша политическа практика още от времето на управлението на Кобурга.
– От ляво или от дясно идват по-силните послания в момента?
– Посланията са част от политическата риторика на предизборната кампания – обещаващи, манипулативни, популистки. По принцип партии и политически кръгове, обозначаващи се като десни, използват в по-малка степен подобни похвати. ПП ГЕРБ в качеството си на дясноцентристка партия с огромен електорален потенциал не го прави и при нея надделява усещането за мисия и отговорно управление.
– От гледна точка на политолога, научиха ли се вече българските граждани да разпознават популизма и да се пазят от него, или все още се омайват от неща, които им се иска да чуват?
– Популизмът е институционализирана политическа лъжа, но е присъстваща компонента на всяка изборна кампания. Както навремето твърдеше Ото фон Бисмарк, архитектът на Втория Райх и обеденител на Германия – политиката и наденицата си приличат по това, че обикновеният човек, в случая избирателят, не знае от какво са замесени. Оттук идва големият проблем – задкулисието. Задкулисието е енигмата. Енигмата е “наденицата”, съществуването на всяка политика. Без задкулисие няма политика. В това отношение ПП ГЕРБ е най-малко уязвимата формация, която се е поддавала на подобни изкушения. Винаги се явява самостоятелно на избори и не се е коалирала предизборно, участва в правителствени коалиции само тогава, когато това изпитание е крайно необходимо за защита на националния интерес.
– Опонентите на най-голямата партия ГЕРБ често повтарят, че там няма достатъчно подготвени кадри. Коментарът Ви за листите?
– Мога да споделя впечетление за Великотърновската листа, че е синтез на професионалисти, които добре познават държавната администрация, и граждани, които влизат в политиката за първи път. Съвместима колаборация между административната компетентност и иновационната ведомствена полезност. Тук не включвам персоналното усилие на кмета Даниел Панов за решаване на дълговата криза на ВТУ, която го запази като висше училище за обучаване на студенти и докторанти. Каквото и да си говорим, държавните и общинските власти помогнаха в решаваща степен Университетът да добие финансова стабилност и в голяма степен да си върне блясъка, който притежаваше.
– Как ще коментирате работата на служебното правителство. Зависимо ли е то от БСП?
– Посредствено усилие на зависим човек. Досието “синдик” и нерегламентираното му усилие по казуса “Булгартабак” го изхвърлиха като председател на българския парламент. Това лице се опитва да мобилизира анти-ГЕРБ вот, информиран, че ще бъде министър-председател по-дълго време от периода, в който той може да остане. Простичко е: ако бях областен управител или Главен секретар на МВР щях да го съдя за набеждаване. По тази тема ще бъда пределно обран поради неинформираност за неговото назначаване за служебен министър-председател. Има анализатори, които са по-компетентни по темата.
– Какви изборни резултати прогнозирате?
– Не бих спекулирал по темата. В случая “блуждаещият вот”, съставен от около 25 процента от избирателите, които не са свързани с големите партии, решава. Блуждащият вот се формира предимно от новопоявили се гласоподаватели, младежи, получили правото на първо гласуване, и от жените, значително по-чувствителни към социално-икономическата конюнктура. Това, което е очевидно, че дясноцентристките формации ще имат явен превес и в новия парламент. Коалиционно правителство е почти неизбежно. При мажоритарен вот в един тур нещата са ясни. Ясна е и перспективата. Моето мнение го оповестих. Негово величество избирателят решава.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново