Десетки преподаватели от ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” и много граждани от областта подкрепиха петиция за ред, законност и достойно финансиране на висшето образование и науката в България. Тя е качена на интернет страницата peticiq.com и вече е подписана от над 1500 човека от цялата страна.
“Работещата българска академична общност, подобно на всички българи в страната ни, е на дъното по трудови възнаграждения в ЕС и на първо място по ниво на неравенства. За съжаление, през последните години правителствата в България не се стремят достатъчно, за да изградят истинска социална държава, гарантираща справедливо разпределение на създадените блага. Образованието и науката е приоритет само на думи, предимно в предизборни обещания”, посочват от Националния браншови синдикат “Висше образование и наука” при КНСБ, инициатор на петицията. Те допълват, че Брутният вътрешен продукт непрекъснато нараства, а средствата от него за висше образование и наука за 2022-2023 г. намаляват. Държавата не следва политиките, провеждани през предходните години и тези, заложени в Стратегията за развитие на висшето образование за периода до 2030 г., подчертават още от синдиката.
Подкрепящите петицията настояват за общ размер на разходите за висше образование за 2024 г. не по-малко от 1% от БВП, а за наука – не по-малко от 0,5% от БВП. Исканията са за: Минимална работна заплата от 1000 лв. от 1 януари 2024 г. като стъпка за приближаване до “заплатата за издръжка” и въвеждане на необлагаем минимум, равен на МРЗ, което ще намали неравенствата; Номинален ръст на доходите през 2024 г. с не по-малко от 15 %, който да доведе до повишаване на началните работни заплати за всички работещи в системата на висшето образование и наука; Минималната основна работна заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища да е не по-ниска от 125 % от средната брутна работна заплата за страната за последните 12 месеца. Средната работна заплата за преподавателите в държавните висши училища да е не по-ниска от 170 % от средната брутна работна заплата за страната за последните 12 месеца; Увеличаване на размера и на тежестта на субсидията в зависимост от комплексна оценка за качество и реализация в размер на не по-малко от 50 млн. лева.
“Липсата на достатъчно ясни и навременни действия от отговорните институции за обсъждане и изпълнение на нашите искания ще бъде достатъчно основание за предприемане на редица протестни и стачни действия”, предупреждават от Националния браншов синдикат “Висше образование и наука” при КНСБ.
Николай ВЕНКОВ
6450
