От “Традиция” пресъздават влизането на княз Александър Дондуков – Корсаков в сградата на Народното събрание
Опълченски лагер в центъра на Велико Търново ще разпънат доброволци от клуб “Традиция”. Търновци и гостите на града за първи път ще имат възможност да опитат войнишка чорба от времето на Руско-турската освободителна война, както и да видят отблизо как са живели българските опълченци по време на бойните действия. Новата атракция ще бъде представена за първи път на националния празник Трети март.
В празничния ден членовете на клуба ще подредят изложба под открито небе с предмети от времето на войната. В експозицията ще бъдат представени униформи, лични вещи, оръжия, нагръдни знаци на опълченци и на турски войници от времето на цар Александър Втори и Осман паша. Като почетна стража по време на представянето ще стоят доброволци, облечени в опълченски униформи, разказа местният председател на “Традиция” Върбан Минев, който е и инициатор за нетрадиционното посрещане на 3 март. На празника част от членовете на клуба ще се включат в традиционните тържества на връх Шипка.
Първата изява на ентусиастите от клуба ще бъде на 10 февруари, когато старата столица ще отбележи 135 години от създаването на Учредителното събрание. По предложение на директора на Регионалния исторически музей Иван Църов ще направим възстановка на влизането на княз Александър Дондуков – Корсаков, сподели бай Върбан. Сцената ще пресъздаде точно събитията от 1879 година. Членовете на “Традиция” ще покажат пристигането на княза с файтон, отдаването на почести от земската войска и влизането му в сградата на Народното събрание.
На 10-и март по традиция клубът ще направи възстановката на опита за залавянето на Филип Тотю от турска потеря. Събитието ще се състои в родната къща на “Хвърковатия войвода” в махала Гърците до село Вонеща вода. Върбан Минев отбеляза, че това събитие се организира от клуба вече 8 години в чест на рождението на Филип Тотю.
През април месец членовете на клуба са поканени да вземат участие в общо четири възстановки, свързани с Априлското въстание – в Панагюрище, Копривщица, с. Баня, Карловско. На 15 май пък те ще се включат във възстановката на събитията от 1876 година в Априлци. На 17 и 18 май те ще вземат участие в пресъздаването на Дряновската епопея, а в края на месеца ще отпътуват за Трансилвания, където също ще се включат в историческа битка.
Търновският клуб е получил покана за участие във възстановка на събитията от 1916 година през Първата световна война в Москва. Те ще се състоят през юни, но все още членовете на клуба не са потвърдили участие. На 8 юли те традиционно ще отбележат Освобождението на Велико Търново с възстановка на посрещането на генерал Гурко от търновчани, а на 20 юли край Вишовград ще бъде пресъздадена голямата битка на Хаджи Димитър и Стефан Караджа.
Ентусиастите от клуба изработват две черешови топчета
Две черешови топчета, които са точно копие на прочутото оръжие на Боримечката в романа на Иван Вазов “Под игото”, изработват членовете на клуб “Традиция” във Велико Търново. За модел им служат автентични експонати от Априлското въстание, които се съхраняват в някои от музеите в страната. Цевта на търновските топчета е с дължина 1 м, а на широчина достига 25 см. Заедно с колелета и лафета те ще тежат по около 150 кг.
Ентусиастите от “Традиция” вече са подсигурили черешовото дърво за оръдията. Техен главен майстор е оръжейникът на Регионалния исторически музей Сашо Дончев. Решили сме едното топче да дарим на музея, а другото да запазим за нас и да го използваме при различни възстановки, сподели председателят на патриотичната организация Върбан Минев. Той допълни, че топчетата не са типични за търновския регион, но няма нищо лошо и в Първи търновски революционен окръг да има такова оръжие. Първото топче се очаква да гръмне в началото на май по време на възстановката на Дряновската епопея.
Черешовите топчета са предвестници на българската артилерия. Те са използвани за първи път по време на Априлското въстание от 1876 г., а техните залпове възвестяват наближаващия край на турското владичество. В битките участват общо 52 топчета, а техен главен майстор е панагюрецът Никола Бинбашев. Тези топове са с дължина 2-2,5 метра, стегнати на 3-4 места с яки железни халки и поставени върху две колелета. Българската черешова артилерия има слаб боен ефект, но твърде силно морално въздействие както върху въстаниците, така и върху турския аскер и башибозук. Турците успяват да пленят над 10 дървени топчета. Едно от тях те откарват в Пазарджик и оттам чак в одринския затвор. За документация турците снимат топчето и тая снимка е публикувана в някои английски вестници.
Черешовите топчета са поредното предизвикателство пред членовете на “Традиция” в старата столица. Преди година те изработиха три катапулта, точно копие на метателните машини от Средновековието. Сега сложните отбранителни и обсадни съоръжения са атракция за туристите на крепостта “Царевец”.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ