Показват Томичовия псалтир във В. Търново през декември

Публикувано на пт, 11 окт. 2019
653 четения

Томичовият псалтир, създаден в Килифаревската книжовна школа на Теодосий Търновски, пристигна за първи път в България. Изложбата с ценния ръкопис е подредена в Националния археологически музей и институт към БАН и ще остане там в продължение на два месеца. Идеята ни е през декември псалтирът да бъде показан и във Велико Търново, заяви за “Янтра ДНЕС” народният представител Валентин Ламбев, по чиято идея ценният текст гостува у нас. Ламбев сподели, че съдействието на председателя на НД РУСОФИЛИ Николай Малинов е било решаващо за завръщането на ценния ръкопис в родината му.
Оригиналът напуска за първи път Държавния исторически музей в Москва. Той е постъпил там през 1902 г. Година по-рано ръкописът е открит в един от манастирите на днешна Македония от сръбския учен Сима Томич, след като изчезнал през Средновековието и няколко века не се знаело каква е съдбата му.
Томичовият псалтир е създаден по времето на цар Иван Александър. Смятан е за едно от най-значителните произведения на Търновската книжовна школа. Имената на преписвача и поръчителя му са неизвестни. Предполага се, че е създаден в Килифаревската книжовна школа. Състои се от 304 листа хартия, чиито водни знаци датират от около 1360 г. Съдържа Псалмите, девет библейски песни, евангелската притча за добрия самарянин и Акатиста на св. Богородица. Правописът му следва установените от св. Патриарх Евтимий правила. Украсен е със 109 цветни миниатюри, с няколко цветни заставки и с множество орнаментирани заглавни букви. На места в полетата на страниците му са запазени указания на гръцки език, предназначени за художник-илюстратора, който явно не е разбирал български.
По отношение на художествената стойност на неговите миниатюри, псалтирът се нарежда до Лондонското евангелие, а в сравнение с богато оформените си заставки и инициали – пред него, счита един от най-задълбочените изследвачи на паметника проф. Аксиния Джурова.
Весела КЪНЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново