Пластмасовите колчета намаляват и предпазват от катастрофи на пътя. През последните години такива колчета бяха монтирани на някои от пътните участъци със завишена концентрация на пътно-транспортни произшествия в областта. И както отчитат от полицията, ефект от тях има. Едно от местата с наличие на такива предпазни елементи е проходът Хаинбоаз. Там през 2023 г. е имало само един загинал, при средно 5-6 жертви за предходните години, отчита гл. инспектор Радостин Върбанов, началник сектор „Пътна полиция“ в ОДМВР В. Търново.
Такива колчета има и в търновската част на международния път Русе – Стара Загора и в някои от възловите участъци. Там те предпазват от неправилно изпреварване от страна на водачите. Не всички се съобразяват с поставените предпазни елементи и някои от колчетата са повалени, а други били временно отстранени заради ремонтни дейности, което налага и тяхното повторно монтиране.
От полицията отчитат, че с влошаването на времето се наблюдава увеличение на броя на пътните инциденти с пострадали и на нарушенията. За миналата седмица в областта са регистрирани 35 ПТП, от които 9 тежки с 2 загинали и 11 ранени. Тревога продължава да буди големият брой водачи, хванати да управляват автомобили след употреба на алкохол и наркотични вещества. Продължава и движението по пътищата с превишена скорост. През миналата седмица са заснети 276 нарушения на скоростните режими.
Иван ГЕОРГИЕВ