Оставянето на зарядните устройства в контакта увеличава с 16 лв. сметката за ток

Публикувано на ср, 28 Ное. 2018
1784 четения

Новият отоплителен сезон пристига и с нови по-високи сметки за домакинствата, които се отопляват на ток, след като през лятото цената на електроенергията скочи с 2,78 %. От КЕВР обявиха, че до края на годината не се очаква актуализация на цените на тока, но се въздържат от прогнози за следващата година. Обещанието е, че ако цената на газта се повиши до 5 %, това няма да се отрази върху цената на електроенергията, но ако увеличението е по-голямо, това неминуемо ще удари по джоба на крайните потребители.
За това ефективното използване на електроенергията в домакинството е особено важно, най-вече през есенно-зимния период, когато отоплението се превръща в най-голямото разходно перо в бюджета. Нерационалното използване на ел. уредите и липсата на надеждна изолация на жилището могат значително да увеличат месечните разходи. Лошата изолация и старата дограма водят до изтичането на немалко пари от дома. Освен тях е важно също отоплителните уреди да са поставени на подходящо място в стаята, за да се затопли правилно дадено помещение. Правилната температура трябва да е между 18 и 21 градуса, а намалението ѝ само с един градус може да снижи сметките за ток с до 10 %, изчисляват експертите.
През нощта отоплителните уреди е добре да работят на по-ниски градуси, но не трябва да се изключват, защото изстиването на помещенията и повторното им затопляне ще се отразят в месечната фактура. Много от хората смятат, че малките зарядни устройства за телефони и таблети не са голям консуматор на енергия, но оставени постоянно в контакта, качват месечната сметка с близо 16,00 лв.

Климатиците – най-предпочитани
за отопление през студените месеци

Добре е да се знае, че при първоначалното си включване климатикът тръгва с максимална мощност, като целта е да достигане за много кратко време избраната температура, след което нормалната му работа се осъществява в поддържащ режим. Правилната му настройка е ключът към енергийната ефективност на уреда. Не е за подценяване и правилото за редовно почистване на филтрите на климатика, тъй като замърсяването по тях не само че е вредно за здравето, но намалява и мощността на уреда. За домакинствата, които са избрали да се отопляват с радиатори, е препоръчително да поставят зад тях т.нар. рефлектори, особено в случаите, когато са монтирани на външна неизолирана стена. Рефлекторите представляват тънък стиропор с алуминиево покритие и предотвратяват енергийни загуби в жилището.
Сред най-важните правила за по-ниски сметки за ток е инвестицията в уреди от енергиен клас А, което може да ни донесе икономии до 30 %. Подмяната на старите телевизори с нови води до спестяване на електроенергия с до 80 %. Старите уреди консумират по време на постоянната готовност за работа (работен режим Stand-By) годишно около 150 kWh електроенергия. Спрямо тях новите използват значително по-малко ток.
Сред хитринките, с които можем да сме по-пестеливи, е смяната на старите крушки с енергоспестяващи, тъй като около 6 на сто от всяка сметка за ток се пада именно на осветлението. Макар и по-скъпи от обикновените, енергоспестяващите използват 5 пъти по-малко електричество и издържат от 10 до 15 пъти по-дълго. При покупката на компютри и електроника трябва да се избират такива с енергоспестяващия етикет “енергийна звезда”. Използването на такъв компютър например спестява от 30 до 65 % от енергията в сравнение с обикновения компютър. Адапторът на лаптопа пък черпи енергия непрекъснато, дори когато преносимият компютър не е включен към него, припомнят още експертите.
Програмируемите термостати също са добро решение за домакинствата, които искат да намалят месечните си сметки. А ако са със смарт термостати, работата им може да се контролира дори от разстояние по интернет от офиса или мобилния телефон. При използването на таймер за включване на бойлера на нощна тарифа, положителният ефект върху сметката за затопляне на вода ще бъде с около 15 %.

От фурната и котлоните
също можем да спестим

Правилното използване на фурната и котлоните също оказват влияние върху месечната фактура. Съветът на енергоразпределителното дружество е фурната да се нагрява предварително само когато това се изисква в приготвянето на дадена рецепта. Сред препоръките е използването на остатъчната топлина и изключването на готварската печка 10 мин. по-рано, което може да донесе икономия от 60 лв. само за една година.
При котлоните основно правило е, че топлината се предава оптимално само когато диаметърът на съда съвпада с този на котлона. Малцина хора вероятно знаят, че приготвянето на кафе в кафе-машина е с 50 % по-евтино, отколкото кипване на вода на котлон. Препоръчително е също да се използва остатъчната топлина на котлоните преди края на времето на кипене. За затопляне и кипване на порции до 400 г на микровълната фурна пък е необходимо по-малко време от котлона. За сметка на това използването на специални съдове за месо, поставени в микровълнова фурна, ще ни струва по-скъпо, тъй като специалната посуда трябва да се нагрее от 8 до 10 минути при пълна мощност. Печенето на филийките с тостер също се оказва енергоспестяващо (с около 70 %) в сравнение с фурната.
Хладилниците и фризерите също са сред големите консуматори на ел. енергия и за това не трябва да се намират в непосредствена близост до печка или отоплителен уред. За всяка една минута, в която хладилникът стои отворен, са необходими три минути, за да постигне наново зададената му температура. Големината на хладилника трябва да е съобразена и с броя на членовете на едно домакинство, тъй като по-големият уред изисква и повече енергия. Това правило важи и при покупката на пералня. Експертите съветват още да се използват програми с по-ниски температури, ако прането не е силно замърсено, тъй като 85 % от тока, който харчи пералнята, отива за затопляне на водата.
Ако имате по-дребни неща за отделно изпиране, изберете кратката програма, но внимавайте – при нея се консумира два пъти повече електроенергия и вода, отколкото, ако се използва веднъж нормалната програма. Преди да преместите цялото изпрано пране в сушилнята, оставете го да се завърти добре в центрофугата (по възможност на 1200 оборота или минимум 800 оборота). Ако сложите цялото количество пране на два пъти в сушилнята, ще консумирате около 30 % повече електроенергия. След всяко сушене трябва да се почиства въздушният филтър, за да се предотврати удължаване на времето за сушене, съветват още експертите.
Весела БАЙЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново