Осем медици от област Велико Търново получиха приза “Лекарят, на когото вярваме”

Публикувано на пн, 23 юли 2018
2448 четения

Осем известни медици от В. Търново и Г. Оряховица получиха приза “Лекарят, на когото българите вярват”. Ежегодната инициатива, стартирала през 2011 г., е на в. “24 часа”, а тази година пациентите поставиха в благородната класация 466 лекари и магистър-фармацевти от цялата страна. Водещите критерии за класацията на медиците са професионализмът, човешката съпричастност, вниманието към пациентите и изграденото взаимно доверие.
Д-р Николен Стойнов е един от наградените великотърновци. Той е началник на Втора хирургия при МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов” и управител на едноименния Диагностично-консултативен център. Освен това д-р Стойнов е председател на общинската комисия по здравеопазване и социални дейности.
В областната болница работи вече 30 г., в началото като шеф на сектор по обща хирургия, а по-късно и по обща и лапароскопска хирургия към същото отделение. Бил е на специализация по коремна хирургия при именития проф. Радослав Гайдарски, а също и при доц. Красимир Василев във Военномедицинската академия. Два пъти д-р Стойнов е специализирал лапароскопска хирургия в германския град Кьолн.
Шефът на Втора хирургия има своята визия как да се промени здравеопазването у нас, за да не става така, че колкото повече работи една болница, толкова повече трупа дългове. Обяснява, че често се налага пациент да остане повече дни в отделението, отколкото е определила здравната каса със съответната клинична пътека. Допълнителният престой е за сметка на болницата. Да не говорим, че до 30 дена след изписването на пациент болницата няма право да го приема повторно, което си е абсурд, тъй като има хронични заболявания като диабет, хипертония и други, които могат да се обострят в този срок, обяснява хирургът.
През дългогодишната си практика д-р Стойнов е спасил живота на хиляди благодарни пациенти, затова няма много свободно време. Случва се да закъснее или да напусне заседание на здравната комисия, защото спешно трябва да оперира. Но когато все пак реши да почине малко, обича да пътува и няма кътче в България, където да не е бил.
Вторият номиниран с приза е д-р Стефан Филев, изпълнителен директор на великотърновската болница. По случайност д-р Стойнов и д-р Филев са съпрузи на две сестри. Болничният шеф е анестезиолог и вече 28 г. е в МОБАЛ. Работил е в ОАИЛ, като началник на спешното отделение, а от 2013 г. е изпълнителен директор на областната болница. За мнозина изборът му за шеф на стационара беше изненада, но пък д-р Филев успя да продаде незавършения хирургичен блок в двора на новата болница, който бе изоставен от 40 г. За тази продажба преди неговото управление все говореха депутати и министри, но нищо не се случи. Сега с парите от продажбата ще започне изграждане на нов корпус до сегашната сграда на стационара. В него ще бъдат преместени отделенията от старата база на МОБАЛ. Така всички структури на болницата ще бъдат на едно място и ще се спестяват годишни разходи над 400 000 лв. Освен това западналото родилно отделение доби нов облик, има нови лекари и акушерки и годишно там се раждат над 1000 бебета, при двойно по-малко през минали години.
Известният специалист по лицево-челюстна хирургия д-р Петър Пенев е третият медик с престижния приз. Наричат го Доктора и има стаж повече от 30 г. Интересите му са насочени към имплантологията, в която има специализация. Извън професията д-р Пенев е заклет ловец в дружинката на Миндя, обича да пътешества и е великолепен кулинар, казват за него близки. От години събира в къщата си в Миндя свои състуденти от чужбина и това са уникални професионални сбирки, за които се говори и за най-големите достижения в стоматологията. Извън столицата, в класацията на “24 часа” д-р Пенев е с най-много номинации от пациенти.
Д-р Деница Пенева е дъщеря на д-р Петър Пенев и за втора поредна година получава наградата “Лекарят, на когото българите вярват”. През 2017 г. тя бе единствената от медиците във Великотърновска област, която се пребори за отличието. Макар и млада, за нея пациентите казват, че върви уверено по стъпките на известния си баща и още преди 3 г. е придобила специалността по пародонтология и заболявания на оралната лигавица. Признава, че за нея тази награда е една от най-ценните, защото пациентите са оценили нейния труд.
Деница и нейният съпруг Александър, също зъболекар, сключили брак на 09.09.2009 г. И макар Сашо да е столичанин, двамата доказват, че “Откъдето е жената, оттам е и родата”. Радват се на дъщеричката Ния, която е на 7 г.и от сега казва на мама и тати, че като порасне, ще прави зъбите на хората.
Д-р Василиса Василева – Пенева е петият медик с престижната награда. Тя е съпруга на д-р Петър Пенев и майка на д-р Деница Пенева. Едва ли има други в страната като тримата Пеневи от В. Търново с толкова награди само за едно семейство. Но това са определили пациентите.
Д-р Василева е началник на клиничната лаборатория на онкологията в старата столица. Завършила е медицина през 1982 г. в София и оттогава работи в Комплексния онкологичен център. Лабораторията е оборудвана с едни от най-съвременните в света апарати и е една от най-добрите в Североизточна България. А д-р Василева можеше днес да е оперна прима, но избира медицината. Затова сега пее само пред приятели. Член е на Зонта клуб.
С приза “Лекарят, на когото българите вярват” са наградени още трима медици, родени и учили във В. Търново и Горна Оряховица, но сега работят в София. Единият от тях е проф. Пламен Кинов, национален консултант по ортопедия и травматология. Той е началник на Клиниката по ортопедия и травматология при УМБАЛ “Царица Йоанна – ИСУЛ”. Завършил е спортното училище във В. Търново, където тренира спортна стрелба, а след това с отличие и медицина в Плевен. През 2005 г. е носител на световната награда за млад изследовател, връчена на конгрес в Истанбул. Винаги казва на пациентите си, че не трябва да имат наднормено тегло, което влияе пагубно на ставите. Веднъж в месеца проф. Кинов преглежда в “ДКЦ 1 – В. Търново”. Коридорът винаги е пълен с пациенти, но проф. Кинов не оставя никого, без да го прегледа.
Проф. Пламен Гацов, който също получи достойния приз т.г., е кардиолог и е роден в Г. Оряховица. Той е началник на Кардиологичната клиника при Втора многопрофилна болница за активно лечение в София. Смята, че до 50 % може да бъде намалена смъртността от сърдечносъдови заболявания с профилактични програми. Но за това трябва да бъде осигурено финансиране. Проф. Гацов преглежда пациенти и в Г. Оряховица.
Младата и амбициозна д-р Мария Николова от В. Търново, която българи също номинираха за класацията за най-добрите медици в страната, е специалист по хранене и диететика в “Хил клиник”, София. Учи медицина в столицата и Виена, Австрия. Преподава на студенти в Софийския медицински университет, има над 40 научни участия и публикации у нас и в чужбина. Научните ѝ интереси са в областта на нутригеномиката и нутригенетиката, а така също затлъстяването и свързаните с него метаболитни заболявания. По темата за храненето и диететиката участва в медицински форуми, които се провеждат във В. Търново.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново