Осем известни великотърновци разказват за вълшебството на тяхната Коледа и издават фамилни кулинарни тайни

Публикувано на пт, 21 Дек. 2018
1813 четения

Депутатът Станислава Стоянова:
“Коледа е магията на споделянето”

Коледа е магията на споделянето, казва народният представител от ГЕРБ Станислава Стоянова. На Бъдни вечер цялото семейство на Станислава се събира около трапезата. Ястията са традиционните – пълнени чушки с боб, постни сърмички, ошав, питка и задължително са нечетен брой. Цветовете на масата са топли и винаги се пали коледна свещ, която за Станислава и нейните близки е символ на семейното огнище и замества традиционния бъдник.
На 25-и декември на коледната трапеза, освен семейството на Станислава, сядат и нейната половинка и родителите му. “Това за нас е традиция. Събираме се всички, поздравяваме се с Рождество Христово. В очакване на новата година, с нови надежди и мечти, с вярата, че ще е по-добра от тази, която изпращаме”, споделя Станислава Стоянова.
На този ден на масата се сервира коледна пуйка, която се приготвя по семейна рецепта.
Пълнена коледна пуйка
Необходими продукти за плънката: ориз, стафиди, гъби, лук, сол и черен пипер.
Всичко се нарязва на ситно и се задушава в тиган. С полуготовата плънка се пълни пуйката и се зашива. Отгоре се намазва с краве масло, пушен червен пипер, мед и портокалов сок. Завива се с фолио и се пече на бавен огън. Когато е готова, пуйката се отвива, отново се намазва с портокалов сок и се връща във фурната, за да се запече.

 

Депутатът Милен Михов:
“Смисълът на празника е в това да
бъдеш с близките и приятелите си”

Всяка Коледа се опитвам да се откъсна колкото се може от работни, служебни, злободневни ангажименти и да бъда заедно със семейството си. Празнуваме по традиционен начин, но не смятам, че масата, храната и подаръците правят празника. Смятам, че коледните празници са времето, в което човек трябва поне малко да спре – не просто да си почива, а да бъде с хората, които наистина са най-важни за него. И понеже семейството с годините се разширява, често празниците изкарваме именно в опит да се видим с всички – с родителите, с децата и с внуците. Това понякога включва кръстосване на страната, но човек може само да бъде щастлив, че има толкова близки, които го чакат… Другото важно е да успеем да бъдем с приятелите си, с всички онези хора, с които общуването ни носи комфорт и уют и с които се виждаме не защото трябва, а защото ни е добре да бъдем заедно.

Сармички по арменски
1 ч.ч. ориз, лозови (крехки зелеви) листа, 2 глави лук, 1 ч.ч. сурови фъстъци, 1 ч.л. захар, 1/2 ч.л. канела, червен пипер, черен пипер, 2 1/2 ч.ч. вода, 1 лимон, мазнина и сол на вкус

Задушаваме лука и слагаме ориза. Докато стане кристален, прибавяме по малко водата и намаляваме котлона на най-ниска степен. Оставаме така за 5-6 минути и добавяме канелата, солта, черния пипер, захарта и фъстъците. Когато оризът поеме водата, прибавяме червения пипер и махаме от котлона.
Избираме еднакви по големина листа, слагаме от сместа и завиваме сармите.
На дъното на тенджера слагаме лозови (зелеви) листа и върху тях нареждаме сармите. Върху тях поставяме капак или обърната с дъното нагоре чиния, така че да не се разместват, и наливаме вода, колкото да ги покрием. Ако сармите са зелеви, половината от течността може да бъде зелева чорба, ако са лозови към водата може да бъде прибавено малко бяло вино за аромат. Слагаме на котлона и варим около 20 минути.
Когато са готови, ги изваждаме, подреждаме в подходящ съд и гарнираме с резенчета лимон, копър или друга подправка по вкус.

 

Петко Тюфекчиев, председател на Областния съвет на БСП :
“Тези празници носят дух
на топлина и споделеност”

Бъдни вечер и Коледа са празници, които много тачим, защото носят духа на топлината и споделеността, на семейния уют.
В годините си създадохме традиция всички да участват в приготвянето на празничната трапеза.
Ястията, които правим за Бъдни вечер, са 11 или 13. Преди да седнем около трапезата, задължително прикадяваме храната.

Пълнени червени чушки с боб

За 5 порции:
300 грама зрял боб, 100 грама домат от конвсерва, 10 бр. чушки червени пресни (сухи), 1 глава лук, 1 морков, 1 ч. л. сол, джоджен, чубрица, червен пипер

Сваряваме боба със зеленчуците, добавяме подправките. Накрая правим запръжка с олио и червен пипер, варим го, докато се сгъсти, после пълним чушките.
Печем под фолио с малко вода за 30 минути на 220 градуса.

 

Венцислав Спирдонов, председател на
Общински съвет – Велико Търново:
“Обичам да приготвям месните специалитети за коледната трапеза”

Коледа е един от най-светлите празници както за нас, българите, така и за целия християнски свят. Рождество Христово символизира сплотеността, единството, добротата, смирението, хармонията, любовта и грижата за ближния. По традиция на празничната трапеза се събираме със семействата си, с най-близките и любими хора. На Бъдни вечер ще спазим обичая и на трапезата ще има само постни ястия, в чието приготвяне не участвам. На Коледа масата ще е по-богата и ще има и месни специалитети, които обичам да приготвям и да споделям с близки и приятели. Очакваме с нетърпение и Дядо Коледа с подаръците под елхата.

Джолан с кожа
Продукти: джолан около 1-1,5 кг, сол, черен пипер, чаша вино

Правят се прорези с остър нож на няколко места. Джоланът се натрива със сол и черен пипер, след което се слага в гювеч. Налива се вино – бяло или розе, затваря се и се пече във фурната на 150 градуса в продължение на 4 часа. В края на печенето капакът се сваля, за да добие хрупкава коричка. Поднася се с червено вино и в добра компания.

 

Мартин Трухчев: “На Коледа масата е
отрупана, за да е богата идната година”

За мен Коледа е специално време в годината, защото цялото семейство се събира в Елена. Посвещавам го изцяло на близките си, за които все по-малко намирам време, защото съм много зает в последните месеци. При нас традицията се пази и на Бъдни вечер на масата ни има само постни ястия, а на Коледа залагаме на месото, а масата е отрупана, за да е богата и годината, която ни предстои.

Печена гъска с ябълки, еленски бут и винен сос
Необходими продукти: 1 гъска (около 4 кг), 3-4 зелени ябълки, 3-4 скилидки чесън, 250 мл сухо бяло вино, 50 г краве масло, 150 г еленски бут, 1 лимон, 4 с. л. зехтин, розмарин, мащерка, сол и черен пипер на вкус
За соса: 300 мл сладко червено вино, 1 глава лук, 1 с.л. захар, 60 г краве масло, сол и черен пипер на вкус
Гъската предварително се маринова с предварително приготвена паста от зехтин, сол, черен пипер, розмарин, мащерка, сока от 1 лимон, чесън. Намазва се добре отвън и отвътре и се оставя в хладилник за около 2 часа. Ябълките се нарязват на кубчета и се запържват в 50 г масло. Когато се карамелизират, се прибавя нарязан предварително еленски бут, овкусява се с черен пипер. След като се зачерви еленският бут, се дърпа от огъня. Гъската се пълни със сместа и се слага в тава, където наливаме сухото вино. Покрива се с алуминиево фолио и се пече в загрята фурна на 180 градуса с вентилатор за около 2 часа. После фолиото се премахва и се допича на 220 градуса за около 20 мин. Докато гъската се пече, подготвяме винения сос. За целта лукът за соса се нарязва на ситно, слага се в касерола, налива се виното и се овкусява със захарта, сол и черен пипер. Оставя се да се редуцира и се минава през цедка.
Печената гъска се сервира заедно със соса.

 

Нелина Църова:
“Винаги посрещаме Рождество с благодарност за това, което имаме”

Винаги посрещаме Рождество Христово с голяма благодарност за това, което имаме – че сме здрави, че можем отново да бъдем заедно, и с надеждата, че Господ няма да отдръпне десницата си и ще продължи да ни помага. Моето семейство винаги е празнувало Коледа, дори още в годините на соца. Спомням си, че моите родителите ме предупреждаваха да не разказвам за това в училище. Но оттогава този празник за мен е символ на семейния уют.
На 24 декември съм рожденичка, затова до обяд празнувам рожден ден, а след това се посвещавам на подготовката за Бъдни вечер. Семейната вечеря винаги започва с молитва, а след това по стара традиция прикадяваме дома. Тази година за първи път ще имаме камина, в която ще сложим да гори бъдникът. Докато сме около трапезата, цари веселие. Много обичаме да си разказваме забавни случки от предишни наши празници.
На масата ни винаги гори червена свещ, а около нея са разположени постните ястия. Редовно приготвям пълнени сухи червени чушки, гръцки сармички и тиквеник. Правя и пълнена тиква със сушени плодове, слагам и парченца локум. Задължително замесвам и содена питка.
За коледната трапеза винаги правя свински рулца, които сервирам с картофено пюре. Аранжирам ястията в чинията във формата на елха.

Свински рулца
Необходими продукти: свински котлети, сол, черен пипер, сух и пресен босилек, чесън, зехтин, бяло вино, бира

Свинските котлети се обезкостяват, а след това се начукват на тънко. Подправят се със сол, черен пипер и сух босилек, после се намазват със зехтин и се оставят да престоят около 20 минути. След това нарязвам на дребно скилидките чесън. В навитите рулца аз слагам чесън и клонка пресен босилек, но оригиналната рецепта е с парченца маслини и гъби, които аз не използвам, защото в моето семейство има хора, които не ги харесват.
Приготвените рулца се подреждат в тава и се заливат със смес от равни части вода, бяло вино и бира. Ястието се пече под фолио, което се маха на финала, за да може месото да се запече. Останалият сос в тавичката сгъстявам в тенджера, като прибавям и гъби.

 

Инж. Розалия Личева, началник на РУО – В. Търново:
“Коледа винаги празнуваме в дома на моята свекърва”

В нашето семейство се е утвърдила традицията на един от най-светлите празници – Коледа, да празнуваме в дома на моята свекърва в Караисен. На масата, освен плодовете, орехите и ошава, които са задължителни, едно от ястията, които винаги присъстват на трапезата, са зелевите сарми и пълнените чушки с ориз и домашен булгур. Именно булгурът придава един специфичен вкус на ястието, а съчетанието на зелевите листа и чушките придават много приятен вкус. Това е най-любимото ястие на трапезата. Научих го от свекърва ми. Приготвяме също питка с паричка, като най-възрастният човек в дома я разчупва. Спазваме също традицията за разчупване на орехи и ако останат цели, ако са бели и едри, човекът ще е здрав и ще му върви през годината.

Пълнена тиква с плодове
Избира се по-малка тиква, по възможност кръгла. Измива се и се отрязва капакът, а семките се отстраняват. Пълни се с ябълки, орехи, круши, стафиди и сушени плодове – стафиди, кайсии, сини сливи, смокини, фурми. По желание може да се добави мед и канела. След това се поставя капакът на тиквата и се поставя във фурната или в камината на бавен огън в продължение на три часа.

 

Д-р Любка Любенова: “На Бъдни вечер
моят съпруг реши да поиска ръката ми”

Коледа е времето, в което се събираме, за да сътворим нещо за другите и да го дарим. За мен е много важен и мил семеен празник, защото точно на Бъдни вечер моят съпруг реши да поиска ръката ми. Семейството му дойде с погача и торта, което беше много мило и романтично. И всяка година на Бъдни вечер си казваме, че това е началото на нашето семейство.
Във времето, когато и двамата бяхме млади лекари и имахме дежурства, бях щастлива, че на този ден всички сме си вкъщи. Пазим много скъпа за нас снимка на Коледа, точно преди 12 г., когато имахме малко бебе и бяхме много изтощени, но на нея сме облечени като джуджета. Аз, разбира се, изглеждам най-изморена, но малкото джудже е заспало и всички сме доволни и щастливи. За мен Коледа е ден, в който всички се събираме заедно.

Постни сармички
с ориз и стафиди
Продукти: 1-2 с.л. зехтин, средна по големина глава лук, 1 праз, 1-2 моркова, 1 чаена чаша ориз, шепа стафиди, зелеви листа, 1 ч.л. червен пипер чубрица и черен пипер.

В тиган с капак слагам зехтина, нарязан на ситно лука и бялата част на праз лука, настърган на едро, моркова, ориза и стафидите. След 1-2 минути прибавям и 1 ч.ч. вода. Оставям сместа да ври 10 мин. Прибавям подправките и още 5 мин. оставям да се задушава до извиране на водата.
В подготвените зелеви листа слагам по една чаена лъжичка от сместа и ги навивам. Подреждам в глинен съд.
Добавям още 3 чаени чаши вода и слагам във фурната на 180 градуса до пълно извиране на водата.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново