Онкологичният център с половин милион лева загуба през 2023 г.

Публикувано на вт, 4 юни 2024
537 четения

Осем от деветте общински дружества, в които Община Велико Търново е едноличен собственик на капитала през 2023 г., са завършили с положителен резултат и печалба от 361 хил. лв. Въпреки това обаче като цяло Общината е на загуба със 158 хил. лв. от дружествата. И причината за това е Комплексният онкологичен център, който през м.г. е завършил с пасив от 519 хил. лв. Като една от основните причини за този пасив от ръководството на бившия онкодиспансер отчитат тежкото наследство, оставено от предишното ръководство, силната задлъжнялост към доставчиците на лекарства и материали, натрупана през годините. Като причини за лошите финансови резултати се отчитат също недостигът на квалифициран лекарски и помощен персонал, честото текучество заради ниското заплащане, остарялата материално-техническа база, липсата на маркетингова и комуникационна стратегия, както и не на последно място сериозната конкуренция от страна на другите лечебни заведения със сходен предмет на дейност, които са предпочитани от пациентите от Велико Търново и региона.
Въпреки лошите финансови резултати за 2023 г. в бизнес плана на Комплексния онкологичен център за оптимизиране на дейността му през 2024 г. е заложено стабилизиране и минимална печалба от 6 хил. лв. Възможностите за стабилизирането на финансовото положението на КОЦ са: чрез максимално използване на възможностите, които дава НЗОК, и сключване на договори с касата за лечение не само на онкологични, а и на други заболявания. Сред силните страни на онкоцентъра са посочени: подобрената инфраструктура и защитеното второ ниво на компетентност, частично реновираната материално-техническа база, наличието на съвременно оборудване и апаратура, изграден модерен комплексен център за лъчетерапия със съвременна апаратура за диагностика и лъчелечение. Един от проектите за в бъдеще е купуване на модерен пет скенер, с което ще се вдигне нивото на диагностициране и търновският онкологичен център ще стане предпочитано място за лечение на пациентите не само от региона, а и от цялата страна. В бизнес плана на КОЦ са заложени още: откриване на собствено ДКЦ или медицински център, въвеждане на лапароскопска хирургия, радиохирургия и други дейности, които ще носят допълнителни приходи. Като възможност е посочено още извършване на клинични изпитания на лекарства в областта на онкологията, обновяване на медицинската апаратура чрез включване в Оперативните програми на ЕС, както и извършване на скрининги на различните рискови групи от населението с цел постигане на ранна диагностика и по-успешно лечение на заболяванията. Немаловажно е също и подобряването на публичния имидж и рейтинг на лечебното заведение чрез осезаемо присъствие в социалните мрежи, разработване на собствена интернет страница и др. публични прояви, които ще увеличат неговата популярност сред населението.
Извън Комплексния онкологичен център, останалите осем общински предприятия са постигнали през 2023 г. общо 361 хил.лв. печалба. На първите места сред тях са: Специализираната болница за пневмофтизиатрични заболявания – 145 хил. лв., “Царевград Търнов” – 91 хил. лв., Центърът за рехабилитация и спортна медицина – 41 хил. лв. Следват: Център за психично здраве – с 27 хил. лв. “Организация на движението. Паркинги и гаражи” и “Обредни дейности” – с по 24 хил. лв. С четирицифрена сума печалба са “Инвестрой 92” – със 7 хил. лв. и Центърът за кожно-венерически заболявания – с 2 хил. лв. печалба. Като цяло с малки изключения, в сравнение с 2022 г., с повече или по-малко общинските дружества са увеличили печалбата си, което може да се отчете като положителна тенденция за тяхната дейност. Рекордьор в това отношение е Болницата за пневмофтизиатрични заболявания “Д-р Трейман”, която от минус 204 хил. лв. през 2022 г., една година по-късно вече отчита 145 хил. лв. печалба.
По отношение на краткосрочните вземания първи е КОЦ с 1,6 млн. задължения. На второ място е ОДПГ – с 360 хил. лв., и “Инвестрой 92” – с 217 хил. лв. Само 1000 лв. пък са задълженията на Центъра за кожни и венерически заболявания. Общият размер на краткосрочните задължения на дружествата за 2023 г. е 4,8 млн. лв., което показва намаление с 340 хил. лв. в сравнение с 2022 г.
При дългосрочните задължения към 2023 г. такива има болницата “Д-р Трейман” в размер на 89 хил. лв. През 2023 г. се наблюдава и намаление на общите парични средства на дружествата с 20 хил. лв. в сравнение с 2022 г.
Иван ГЕОРГИЕВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново