Между 15 и 20 са пътните участъци с най-висока концентрация на автопроизшествия в областта. През региона минават два от най-натоварените републикански артерии – главният път София – Варна и международният път Русе – Свиленград, към тях може да се прибави и Проходът Хаинбоаз.

На пътя София – Варна, в частта минаваща през нашата област, има няколко невралгични точки, на които често стават катастрофи. На идване от София в района на “Бряста” има дълга и права отсечка, последвана от два леки завоя, които често стават причина за изгубване на контрол върху управлението на волана и преобръщане на автомобила върху или извън пътното платно. Районът е обезопасен с необходимите указателни и забранителни пътни знаци. Изпреварването в този участък е забранено, а максимално разрешената скорост е ограничена до 60 км/ч.

Но повечето шофьори не се съобразяват с тях и това става причина за възникване на ПТП-та.
Следващата опасна отсечка е в района край Ново село. Пътят там е прав и предполага развиването на висока скорост, която за по-неопитните водачи може да завърши с обръщане в канавката. Подобна е опасността и в районите на разклоните за Балван и Момин сбор и на Пушевския кантон.
След Велико Търново в посока към Варна, опасност крият трите отклонения от главния път: за Лясковец, Джулюница и Стражица. С най-висока концентрация на тежки катастрофи сред тях е Джулюнският разклон, поради което там има поставена камера за засичане на превишена скорост. През 2015 г. лимузина помете друг лек автомобил, неспрял на знак “Стоп”. При катастрофата загина един младеж, а четирима бяха тежко ранени. Малко преди този разклон има опасен пътен участък, на който през по-голямата част от годината пътната настилка е мокра или в най-добря случай влажна. Дори и при най-лекото заледяване пътят там се превръща в ледена писта и е причинил не един и два пътни инцидента, някои от които с жертви. В района на Стражишкия разклон последната тежка катастрофа е от 17 септември 2022 г., когато лек автомобил се удари в няколко дървета и на място загинаха трима души.

Опасни участъци има и на международния път Русе – Свиленград, минаващ през нашата област. Заради правия път без много остри завои шофьорите често натискат до дупка педала на газта и профучават с над 100-120 км/ч. през населените места като Поликраище и Куцина. Преди време в района на Раданово камера за скорост заснела автоджигит, профучал с почти 200 км/ч. оттам. На този път най-опасни са турските тираджии, които използват възможността при преминаването си през България да наваксат закъсненията, направени в другите страни. Без да се съобразяват със знаци и пътна маркировка, тираджиите от южната ни съседка карат с над 100 км/ч. и създават опасност за живеещите край пътя хора от селата. Преди години турски ТИР едва не влезе в къща на семейство в Куцина през нощта, след като излезе от пътя, мина през няколко дървета и се спря в каменната ограда на къщата. През последните няколко години все повече катастрофи, предимно с тирове, се регистрират и в района на Самоводене, между Самоводене и Поликраище и Самоводене и Велико Търново.

Допреди основния ремонт на Прохода Хаинбоаз той редовно беше включван в пътната карта с участъците на смъртта. След ремонта и уширяването на пътните платна движението по него сега е много по-удобно, но едновременно с това се даде възможност и на минаващите през прохода тирове да карат с по-висока скорост. Най-невралгичните точки, в които често стават ПТП-та в Хаинбоаз са край Въглевци и Мишеморков хан. Сред най-опасните в региона участъци с много тежки катастрофи и жертви е и районът на Присовските завои. Проблемът тук са острите завои, два от които са 90-градусови. Те буквално изхвърлят преминаващите с превишена скорост по тях натоварени със стока тирове и ги обръщат извън пътя. Нерядко цялото дере по протежение на отсечката бива осеяно с тонове разпиляна стока. В района на Хаинбоаз и Присовските завои концентрацията на пътно-транспортни произшествия значително се увеличава през есенно-зимния сезон.

Макар и да не може да се мери със споменатите вече основни пътни артерии, участъкът от пътя Плевен – Русе, минаващ през Великотърновска област, също има своите опасни участъци. Един от тях е кръстовището при свищовското село Горна Студена. През септември 2018 г. четирима футболисти от Павликени загинаха на място, след като автомобилът, в който пътували, не спрял на кръстовището на знака “Стоп”, а излязъл на главния път, къдто бил пометен от движещия се с предимство по него ТИР.

Основните причини за повишената концентрация по главните пътища на областта са свързани главно с превишената скорост от страна на голямата част от водачите, неспазването на мерките за безопасност, опасно изпреварване, често на забранени за това места, както и предприемането на опасни маневри като правене на обратни завои. Несъобразената с пътните условия скорост и рисковите маневри в много от случаите водят до катастрофи, често с фатален край.
Макар и да не е с толкова голям брой пътни инциденти, през зимния сезон доста опасен става и пътят В. Търново – Г. Оряховица, през Арбанаси. Причина за голяма част от тях там е карането с летни или изтрити гуми, което често води до губене на контрол над управлението на возилото и “танцуване върху леда”.

От Пътна полиция ежедневно извършват контрол с камери за скорост и лични наблюдения над участъците с повишена концентрация на ПТП-та. От Областното пътно управление пък полагат усилия да обезопасят максимално опасните пътни участъци. През последните години на някои от най-невралгичните от тях бяха поставени специални пластмасови колчета, които пречат на водачите да извършват неправилни маневри като забранено изпреварване или обратен завой. Поставят се и допълнителни указателни и забранителни пътни знаци. Прави се обследване на рисковите пътни участъци, за да се вземат адекватни мерки, които да намалят ужасяващата война по пътищата. Взетите мерки обаче като че ли все още не могат да постигнат нужния превантивен ефект. През 2023 г. област Велико Търново беше на десето място от 28-те области в страната по брой на загинали при пътно-транспортни произшествия и на осмо място по брой на тежки ПТП-та и ранени. През 2023 г. в областта са регистрирани 1092 катастрофи, 282 от които тежки. Броят на загиналите водачи, пътници и пешеходци е 22, на тежко ранените – 71, и на по-леко ранените – 308. Спрямо предходната година се наблюдава увеличение на тежките пътни инциденти и на броя на ранените, намалял е броят на загиналите. Любопитно е, че малко над половината ПТП-та са регистрирани в населени места, което показва, че шофьорите масово не спазват правилата за движение не само извън населените места, но и вътре в тях, застрашавайки живота и здравето на невинни хора в селата и градовете.

Иван ГЕОРГИЕВ