Офицерски шлем на 101 г. от Саксония показват в изложба във Велико Търново

Публикувано на чт, 16 окт. 2014
1405 четения

Криминалист притежава колекция от над 360 фуражки от цял свят 

Кожен шлем на германски офицер от Саксония, датиращ от 1913 г., каска от българската армия през периода на Първата световна война, както и фуражката на парижки лейтенант от пожарната команда, носена през 1931 г., показват за първи път във В. Търново. Оригиналните шапки са най-старите експонати в уникалната лична колекция на криминалиста и полковник от резерва на МВР доц. д-р Людмил Георгиев. Той притежава над 360 полицейски, пожарникарски, военни и морски фуражки, барети, пилотки, шапки, калпаци и каски от близо 40 държави по света. Част от интересната сбирка е представена в изложбата “Символи на държавността”, която е подредена във фоайето на Регионална библиотека “П. Р. Славейков” и бе открита снощи. Впечатляващата колекция ще гостува в старата столица до 15 декември.
В изложбата могат да се видят фуражки на военни и полицаи от най-нисшите звания – редник, матрос, сержант, до най-висшите, включително и генералска шапка. Като цяло в колекцията най-многочислени са експонатите от българските служби за сигурност и охрана и армията, които датират от края на 50-те години на миналия век до наши дни. Сред тях има реплика на калпака на български опълченец от Руско-турската освободителна война, какъвто са носили и първите ни полицаи след Освобождението. На второ място по численост са униформените фуражки и шапки от Гърция. Особено атрактивни са шлемовете – репликите на римски центурион от края на I век сл. Хр. и на испански конквистадор от XV век.
“Първата фуражка в моята колекция е на английски полицай. Подари ми я мой приятел от Великобритания. Той колекционираше тоталитарни символи, затова при всяко свое идване в България купуваше медали, значки, бюстове на комунистически вождове. Аз го зарадвах, като му подарих моите милиционерска куртка и фуражка отпреди 10 ноември 1989 г., които вече бяха излезли от употреба. Той ми върна жеста, като при следващото си идване у нас ми подари оригинална шапка на английски конен полицай. Това се случи през далечната 1995 г. Постепенно ми стана интересно и започнах да колекционирам фуражки, кепета и каски на колеги от други страни”, споделя страстният колекционер. В своята сбирка експертът е включил и 10 цели униформи – на капитан от милицията, на офицер от бившата ДС, две италиански и две белгийски облекла на полицаи.
Той признава, че заради ограничените пътувания зад граница в първите години му е било изключително трудно да поддържа своето хоби. След 2000-та година обаче започнал да посещава различни курсове в чужбина – Германия, Австрия, Холандия и др. “Там трябваше да бъдем с униформи, а след края на обучението си разменяхме ризи, шапки, емблеми. Аз проявявах най-голям интерес към фуражките”, усмихва се доцентът. Сега негови близки и приятели редовно му носят вместо сувенир интересни шапки от цял свят. По време на почивка или при служебни пътувания в чужбина той самият постоянно обикаля антикварните магазини и битпазарите. Така колекцията му непрекъснато се обогатява, а сред списъка на дарителите има имена на преподаватели и студенти от Варненския свободен университет, Русенския университет, както и курсанти от Академията на МВР.
“Последното ми попълнение е фуражка от Перу. Получих я само преди няколко дни и все още не съм успял да я разгледам. Това сигурно е експонатът, пристигнал от най-далечно място. Мечтата ми е да се сдобия с шапка от Япония, но разбрах, че там е забранено да се изнасят военни реквизити. Но пък вече имам три фуражки от Китай”, гордо признава Людмил Георгиев.
Споделя, че няма любим експонат, но като най-атрактивни определя фуражките на италианските карабинери с техните интересни кокарди. Заради детската си мечта да стане моряк изпитва особен сантимент и към моряшките атрибути. Затова значителна част от неговата колекцията е от флота с гръцки, турски, италиански, български фуражки и барети. Привързан е също към своята шапка на полковник и униформения калпак на лейтенант от времето след завършването на академията.
“Шапката е част от униформата на военния или полицая, а по нея си личи какво е отношението на държавата към съответната институция. Така например, ако сравним помпозността на полицейската фуражка в Белорус с тази невзрачна шапка от Йемен веднага можем да заключим къде хората, упражняващи тази професия, се ползват с по-голям авторитет. Още повече че униформата дава самочувствие на човека, който я носи”, обяснява криминалистът.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново