Общественици предлагат 26 октомври да се чества като Ден на старопрестолнината

Публикувано на пт, 10 февр. 2023
1789 четения

Кръгла маса във връзка с предложението датата 26 октомври – Димитровден, да бъде чествана като Ден на старопрестолнината се проведе във В. Търново. В нея участваха общинският съветник Димитър Чолаков, който внесе предложението още през април 2022 г. в Общината, колегата му Евгени Коев, археологът доц. д-р Мирко Робов, старобългаристът проф. Димитър Кенанов, доц. Милен Михов, проф. Пламен Павлов, инж. Николай Николов и Милен Матеев – народен представител в 48-мо Народно събрание.
“Мотивите за моето предложение са, че възобновяването на Третата българска държава се чества като национален празник, а на Второто българско царство, което поставя началото на най-значимата от царстващите династии – тази на Асеневци, не се отбелязва подобаващо”, заяви Димитър Чолаков. Той уточни, че датата 26 октомври се чества подобаващо, но през 10 г., т.е. на всяка кръгла годишнина. Общинският съветник предлага също и учредяване на награда на Общината (плакет и грамота) за особени заслуги на учени, творци и общественици, свързани с проучването, популяризирането и превъплъщаването в художествени произведения на старопрестолно Търново. Във връзка с неговото предложение уточни, че все още се чака становището на кмета Даниел Панов.
Общинският съветник Евгени Коев заяви, че ще бъде внесено предложение във Великотърновския общински съвет за сформиране на комисия от всички желаещи съветници за продължаване на тази дискусия и достигането на едно по-завършено предложение за утвърждаване на 26 октомври като “Ден на Старопрестолнината”.
Според проф. Димитър Кенанов Денят на стапрестолнината е изпълнен вече с духовно съдържание още преди да бъде обявен като такъв. По думите му този ден ще ангажира вниманието към онова духовно наследство, което не е минало, а настояще и бъдеще.
От своя страна доц. Милен Михов заяви, че това начинание трябва да бъде подкрепено от цялата общественост и всички институции. Според него трябва да бъде намерено най-доброто решение относно църквата “Св. Димитър”, която е духовен и исторически център с национално и европейско измерение. “Търново е свят град за източното православие, надхвърлящо границите на нашата страна”, каза още доц. Михов.
Доц. д-р Мирко Робов допълни, че такъв паметник, който е с особено национално значение, както и за целия Европейски югоизток, трябва да бъде грижа на държавата и да влезе в програмата на Министерството на културата за следващата година, ако цялата процедура по това предложение бъде извървяна.
“За мен църквата “Св. Димитър” трябва да стане храм за богослужение, няма нужда от мозайки и стенописи, а само от това, което се изисква за църковна служба, а именно олтар със свети престол и нищо друго. Това няма да е енорийска църква, а знаков храм каквито са “Св. 40 мъченици”, Патриаршията и “Св. св. Петър и Павел”. Това са знакови храмове на православието”, посочи инж. Николов.
“Денят на Св. Димитър е натоварен със своя исторически и духовен заряд и това е безспорно. И за това трябва да бъде отбелязан подобаващо. Оттук насетне стоят административните въпроси как да бъде направено. Според мен това не трябва да се случва само на местно ниво, но и на национално”, заяви Милен Матеев. Той уточни, че трябва да се проведат разговори между Община Велико Търново, Българската православна църква и Министерство на културата, за да се намери точната формула за отбелязването на този празник.
Весела БАЙЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново