Областна управа показва златните съкровища от Хотница и Къпиново

Публикувано на пн, 29 ян. 2018
1113 четения

Областна администрация – Велико Търново, ще отбележи 19-ия си рожден ден в четвъртък, 1 февруари. По този повод в 10,30 ч. във фоайето пред зала 314 ще се съберат всички областни управители, заемали тази длъжност от 1999 г. до днес.
С Указ #1 от 05.01.1999 г. се утвърждават границите на област Велико Търново, в която се включват десет общини. За административен център на областта е определен град Велико Търново. Държавното управление в областта се осъществява от Областен управител, който осигурява съответствие между националните и местните интереси при провеждане на регионалната политика.

В чест на празника във фоайето на третия етаж ще бъдат показани златните съкровища, открити край селата Хотница и Къпиново. Най-старото злато в света, обработвано от човешка ръка – това е етикетът, с който остава в историята Хотнишкото златно съкровище. Единственият му аналог златото открито край Варна. Но аналогията стига само до факта, че и в морската столица е открито злато на повече от 6000 г. Там предметите са намерени в различни гробове, затова не могат да бъдат наречени съкровище. В Хотница всички предмети са били открити на едно място, което ги превръща в заровено или скрито съвсем умишлено, или просто забравено при внезапното напускане на селото имане. Никола Ангелов е археологът, намерил Хотнишкото златно съкровище през 1957 г. Година преди това забележително откритие, въпросната могила се оказала част от обработваема нива. Хората, които работили там със земеделската техника, забелязали, че изпод земята излизат много глинени съдове и ги предали на Окръжния музей във Велико Търново. Така са започнали проучванията през 1956 г.

Къпиновското златно съкровище излиза наяве много случайно, след като булдозер започнал да заравнява земята, за да я направи годна за зеленчукова градина. Принадлежало е на тракийски династ. Намерено е в могила през 1987 г. Гостуващите най-атрактивни части от него са златен накит и златни апликации, сребърен киликс и сребърна фиала. Открити са в символичен гроб (т. нар. кенотаф). Възможно е династът да е загинал далеч в някоя битка или е бил кремиран, а в гробната яма да са били положени само някои от неговите лични вещи.

Весела КЪНЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново