Новият почетен гражданин проф. Тютюнджиев предлага: Да отворят за българи килията на Паисий Хилендарски на Атон

Публикувано на ср, 22 мар. 2017
247 четения

Правителството трябва да направи постъпки, за да подсигури достъп на българите до монашеската килия на св. Паисий в Хилендарския манастир на Атон. Светата обител, в която народният будител и духовник е написал знаковата за българите “История славянобългарска”, от началото на XX век е в диоцеза на Сръбската православна църква. От години килията на народния будител е затворена за поклонници и посетители, без да има дори знак, че това място е свято за българщината.
За това алармира пред “Янтра ДНЕС” водещият историк от Великотърновския университет проф. дин Иван Тютюнджиев. Професорът е посетил Зографския манастир и Света гора като член на държавна делегация. Тогава той и още няколко от високопоставените гости решили да посетят Хилендарския манастир. Бяхме посрещнати радушно от игумена, но когато поискахме да посетим килията на Паисий, ни отговориха, че там сега живеят двама сръбски монаси и не е удобно да ги безпокоим. Оказа се, че най-известното място на Атон, свързано с българската история, не могат да посетят не само обикновените българи, но и членове на държавна делегация, възмущава се проф. Тютюнджиев.
“През 1996 г. делегацията от Православния богословски факултет при ВТУ беше в Света гора, а на Хилендарския манастир беше връчена специална паметна плоча, за да бъде почетено мястото, където е живял и творил нашият Паисий. В разговорите тогава беше постигнато известно съгласие с манастирската управа на Хилендар да се реставрира килията и да се установи статут, който да позволява тя да бъде посещавана, без да се смущава животът в манастира. Оказа се, че през годините килията е частично реставрирана, но за сметка на това вече е действаща, а плочата, дарена от нашия факултет, отдавна счупена”, разказа професорът.
През последните години все повече българи посещават Атон, а по-голяма част от тях не пропускат да отидат на поклонение и в Хилендарския манастир, заради килията на Паисий. Често пъти сръбските монаси крият или най-нагло лъжат, че Паисиевата килия не съществува. Според преподавателя във ВТУ работещо решение на проблема може да се намери без конфронтация, само на базата на добрите съседски отношения между България и Сърбия.
В църквата “Свети 40 мъченици” във Велико Търново се намира гробът на св. Сава Сръбски, а всеки сърбин, който дойде в България и старата столица посещава храма, за да му се поклони. “Известно е, че сръбският духовник завършва живота си в Търновград, погребан е в “Свети 40 мъченици”, а след това мощите му са пренесени в Сърбия. Но българската държава е експонирала по подходящ начин гроба му и го е направила достъпен за всеки гражданин на Сърбия. Ние полагаме грижи и внимание към паметта на най-известния сръбски духовник и светец с аналогично място в сръбската история. Затова имаме право да искаме да се уреди статутът на килията на св. Паисий в Хилендарския манастир. На първо време тя трябва да се ремонтира, а регламентът за посещения може да бъде съобразен с монашеските правила и начина на живот в обителта. Но най-важното е от действаща килия в манастира, недостъпна за българските поклонници, да се превърне в посещавано място, за да може със своята святост да освещава всеки посетител”, категоричен е великотърновецът.
Проф. Иван Тютюнджиев от години изследва живота и делото на Паисий Хилендарски. През 90-те години той доказа, че видният книжовник е завършил живота си като библиотекар в манастира “Свети Сава” в Йерусалим.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново