Като град с изключително богата история Велико Търново е предпочитано място за заснемане на някои от най-известните филми с историческа (и не само) тематика. За съжаление днес дори и вече възрастните търновци трудно си спомнят всички родни филми, за които старата столица се е превръщала в декор пред операторската камера.
Смята се, че първият филм, заснет в Търново, е мюзикълът “Българо-унгарска рапсодия” на режисьорите Борис Борозанов и Фригис Бан. Както се вижда и от заглавието, това е копродукция на двете държави. От българска страна участват Магда Колчакова, Дорита Бонева и Христо Коджабашев. Любопитното е, че самата Дорита всъщност е родена в Търново, но когато е на 7 години, семейството и се мести да живее в Будапеща. Затова името ѝ е известно повече като унгарска оперна певица и актриса. “Българо-унгарска рапсодия” е може би последният филм, сниман в Царство България през 1944 г., и е завършен малко преди болшевишкия преврат.
През 1961 г. старата столица отново е избрана за снимачна площадка във филма “Бъди щастлива, Ани”, една комедия за болезнената мъжка ревност. В главните роли участват Невена Коканова и Коста Цонев. Съдбата очевидно е решила Търново да се превърне в едно от любимите места на Венчето, тъй като след това тя участва и в други филми, снимани в старата столица. Конкретно в “Бъди щастлива, Ани” по-голямата част от снимките са правени в кв. “Варуша”.
Най-известното филмово присъствие на Велико Търново в епохата на социалистическото кино се свързва с “Крадецът на праскови”, в който в главната роля отново е Невена Коканова. Тук тя си партнира със сръбския актьор Раде Маркович. В сценария между българката Елисавета и сръбския военнопленник Иво Обренович пламва гореща любов. Оказва се обаче, че тази любов в действителност се случва и извън обсега на камерата, между Венчето и Раде. В края на филма сърбинът дори и предлага да напусне семейството си и да се ожени за нея. Невена обаче не иска да направи едно семейство нещастно и отказва. До края на живота си Раде пази писмата на своята Невена. Оказва се, че през годините съпругата му също е знаела за тайната и невъзможна любов на своя съпруг. Конкретно в “Крадецът на праскови” по-голямата част от снимките са на Царевец, а отделни сцени в Арбанаси.
Друг филм, също по произведение на Емилиян Станев, сниман в старата столица, е “Търновската царица” (1981). В главните роли са певицата Камелия Тодорова и Стефан Данаилов. Снимките са главно в старата част и Самоводската чаршия. А във второстепенните и епизодичните роли са включени и местни жители и актьори от търновския театър.
Участията на Ламбо във филми, снимани в нашия регион, не свършват дотук. Той е в главната роля и във филма “Иван Кондарев”, също по роман на Емилиян Станев. По-голямата част от филма се снима в Елена и околностите. Местните жители помнят не една и две уникални случки покрай снимките на този филм. Нежната половина от населението на Елена тогава били толкова силно влюбени в героя от “На всеки километър”, че го шпионирали и следяли всяка негова стъпка в градчето. Веднъж дори в опита си да го срещнат “случайно” и да го заговорят, две почтени и семейни дами стигнали до бой и скубане на косите. А Ламбо като истински джентълмен никак не обичал да отказва вниманието си на дамите за огромна тяхна радост и се правел, че не вижда гневните погледи, които му хвърляли яките балканджии, чиито съпруги актьорът ухажвал, без да му пука. В хода на снимките имало и няколко момента, в които актьорите от София били толкова опиянени от местната народна любов и от лютата еленска сливова ракия, че доста трудничко влизали в ролите си и се налагало снимките да се отлагат. Но за това историята мълчи. В една от сцените Иван Кондарев, героят на Ламбо, трябвало да се спасява от горяща къща. За обект била избрана стара постройка в полето между селата Миндя и Мерданя. Местното население уж било предупредено, че това са снимки. Когато видели пламъците обаче, хората хукнали с конските и магарешките каруци да гасят. Като разбрали, че тревогата е нахалост, те помолили да изгледат отстрани заснемането на сцената. След което шишетата с вино и ракия отново тръгнали между местните и хората от продукцията. Снимките този ден завършили с едно буйно хоро сред още пушещите руини на изгорялата постройка. Но да се върнем отново в Търново.
Като столица на Второто българско царство съвсем логично Търново бил избран за център на снимките във филма на Вили Цанков “Сватбите на Йоан Асен Втори” с Апостол Карамитев в главната роля. Снимките, разбира се, били на Царевец. Това е един от най-трагичните филми в историята на българското кино. По време на снимките, на 9 ноември 1973 г. Апостол Карамитев умира. Режисьорът е поставен пред сложен избор – да спре филма или да му намери заместник. Като истински професионалист Вили избира вторият вариант и ролята на царя е поета от Коста Цонев. Физическата и лицевата прилика между Апостол и Коста не е голяма, но какво да се прави. Любопитното в случая е, че във филма до този момент Коста Цонев играе брата на Иван Асен и изведнъж му се налага да се раздвои и да поеме двете роли едновременно. Нещо, с което той като истински професионалист се справя перфектно.
Търново е избиран за снимки и от някои емблематични филми с възрожденска тематика. През 1971 г. тук са снимани сцени от “Демонът на империята”, посветен на Васил Левски. Снимките са в южната част на стария турски конак, където се намирал затворът, в който прекарва една нощ Апостола след залавянето му в Къкрина. В по-ново време Търново и околностите му са използвани и от Максим Генчев за снимките на филма му “Дяконът Левски”.
В района на Самоводската чаршия е заснета и по-голямата част от следосвобожденската част на филма за Капитан Петко войвода. На площадчето на Чаршията има приземно помещение, в което днес се продават сувенири. Това помещение през 1981 г. е превърнато в кафенето на бай Ахмед, в което Петко войвода (Васил Михайлов) всяка сутрин ходи да си пие каймаклията кафе. Тук той произнася и култовата реплика, която в онези години бе разпространена сред хлапетата у нас: “Мехмед, расте ли пишката?”
Старата столица е избирана за снимки и на международни копродукции. През 2006 г. тук са част от снимките на романтичната драма “На сляпо”. А 9 години по-късно тук се снимат и части от сръбския сериал на военна тематика “Чизмаши”. В сръбската интернет енциклопедия Уикипедия обаче няма нито ред за това, че части от филма са правени в България.
Иван ГЕОРГИЕВ