Над 1300 любители танцьори тропаха родни хора на третото болярско надиграване

Публикувано на пн, 29 апр. 2013
803 четения

Всички клубове се представиха с оригинални костюми.

Над 1300 любители танцьори от всички краища на страната превзеха Велико Търново през почивните дни. Стотици търновци аплодираха изпълненията на самодейците, а много от тях, вдъхновени от популярните български ритми, също тропаха родни хора. Дворецът на културата и спорта едва побра желаещите да се докоснат до магията на традиционното ни танцово изкуство. Импровизирана сцена на открито се оформи и пред спортната зала, където съставите репетираха като за последно, преди да се представят пред журито.
Изпълнители от 51 танцови формации премериха сили в Третия национален фолклорен фестивал на любителските клубове по танци в старата столица. Сред участниците имаше състави от Дуранкулак до Банско, от София до Крумовград. Най-масово беше присъствието на домакините от В. Търново, като в надиграването се представиха всички пет клуба за народни танци. При откриването на форума участници и гости почетоха с едноминутно мълчание паметта на покойния хореограф Валери Вълев, който е създател и ръководител на фолклорен клуб “Победа”. По негова идея през 2011 г. стартира фестивалът.
Всички клубове се представиха с оригинални костюми, а някои бяха ушили тоалетите си специално за фестивала. Много тях водеха и агитки, въоръжени със знамена и плакати. Със своите аплодисменти и викове за подкрепа по време на изпълненията на любимците си, те още повече покачваха градуса на настроението сред публиката. Но залата наистина се “взриви” от ръкопляскания и емоции, когато веднага след изпълнението на групата от Плевен на сцената излезе млад мъж и пред всички направи предложение за брак на своята любима. Водещият съобщи по микрофона, че Магдалена Михайлова, която е една от танцьорките от “Българско хоро”, трябва да остане на сцената. След малко пред стъписаната Магдалена се появи нейният възлюбен – Емил. Той падна на колене пред нея и й поднесе пръстен с обещание за вечна любов. “Отдавна подготвям тази изненада, тъй като освен в мен, Маги е влюбена и в народните танци”, сподели плевенчанинът.
Баба, майка и внуче танцуваха заедно по време на участието на Фолклорен клуб “Народни ритми” от Сливен. Петгодишната Симона е талисман на групата. Тя беше най-малката участничка в надиграването и спечели симпатиите на залата със своята ръченица. Първа в клуба се записала баба Монка, а по-късно поканила към тях да се присъедини и нейната дъщеря Анелия, която като ученичка учела в хореографска паралелка. “Понеже нямаше кой да гледа внучката, започнахме да я водим с нас. На нея й беше интересно и така само започна да иска да идва в клуба”, признава Монка.
Според хореографите Ваня и Светльо Стратиеви, които са създатели на сливенския състав, народните танци са най-предпочитаната терапия от българина през последните години. “Хората танцуват, за да се отърсят от ежедневия стрес. Клубовете посещават хора с различни професии, но два пъти седмично за около два часа те се отърсват от ежедневните проблеми и се посвещават на себе си. Голяма част от тях признават, че са заменили фитнеса с репетиционната зала. Други пък не крият, че са мотивирани да научат българските хора, за да не се срамят, когато отидат на сватба или банкет”, обяснява Ваня. В тяхната група танцуват учители, медицински лица, полицаи, прокурори. “Имаме и работници в най-големите предприятия в региона, които се трудят на смени. Учудвам се, че даже и след нощна, те не пропускат репетиция”, допълва хореографката.
Хора от всички етнографски области разучават танцьорите от клуб “Веселото хоро” от Велики Преслав. В групата танцуват много деца, а на надиграването в Търново се представиха 11 момичета. Създател на формацията е Нина Денева, която е учител по музика и физкултура в местното училище. През м.г. в клуба се записали и двама американци, които били доброволци към Корпуса на мира във Велики Преслав. Преди да напуснат страната, те също заобичали народните танци.
С най-дългогодишна история е клуб “Чанове”, който тази година ще отпразнува своя 8-ми рожден ден. Клубът има свои клонове в 8 града в страната, а членската маса наброява близо 1000 души. “Чанове” могат да се похвалят и със свое онлайн радио, по което през цялото денонощие се върти народна музика. Ентусиастите издирват автентични народни хора, които след това разучават и представят заедно. Създатели на клуба са Милена и Костадин Господинови. Двамата влизат в залата на 6-годишна възраст и се дипломират в Академията за музикални и танцови изкуства в Пловдив. Танцували са в ансамбъл “Тракия”, в “Два свята” на Нешка Робева и ансамбъл “Филип Кутев”.
“Болярско надиграване” се организира от Община В. Търново и фолклорните клубове “Търновска царица” и “Победа”, който вече е преименуван на “Вал Денс – Победа” в чест на неговия основател Валери Вълев. Фестивалът премина на два етапа. В първия всяка група се представи с две хора по свой избор. На втория етап танцьорите демонстрираха оригинална хореография на народен танц. Изпълненията оценяваха режисьорът Никола Колев, гл.ас. Благовеста Калчева от АМТИИ – Пловдив, и Румян Занев, художествен ръководител на Капанския ансамбъл в Разград. Специалистите следяха за автентичност и оригиналност, стил и характер на хората. Критерии, които накланяха везните в полза на един или друг клуб обаче, бяха артистичност, душевност и настроение на танцьорите по време на участието.
Златина ДИМИТРОВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново