Над 1000 пощенски картички на Старо Търново пази Иван Панайотов – Джовани

Публикувано на чт, 22 мар. 2018
5840 четения

Уникална колекция от над 1000 пощенски картички на Старо Търново притежава бившият заместник-кмет на града Иван Панайотов – Джовани.
В нея пази автентични снимки от исторически обекти, стари сгради, значими дати и събития. Запечатани са също емблематични сгради в града като Старата поща, джамията на Царевец, парк “Марно поле”, хотел “Цар Борис”, някогашното Общинско управление в бившия Конак и много други, събирани в продължение на близо 50 г.
“Започнах да ги колекционирам благодарение на моите родители, които ме насочиха към филателията. Тогава събирането на пощенски марки беше модерно, но постепенно се запалих и за картичките, тъй като моите родители са родом от Търново. Градът тогава беше малък – около 15 хил. души, хората се познаваха по между си и често се говореше за много от тях. В един момент някои от старите къщи бяха съборени, на тяхно място бяха построени нови. Тогава се роди идеята да започна да събирам картички, разкриващи миналото на В. Търново”, разказва Иван Панайотов, който е историк по образование. Това допълнително разпалило интереса му към новото хоби, за което може да говори с часове, разказвайки за Старо Търново.
Когато се запалил по събирането на картички, те се продавали между 20 и 70 ст., но с годините цената им се увеличила. Тя се определя най-вече от нейния тираж и колкото по-ограничен е той, толкова по-висока е стойността на картичката. Първата придобивка в богатата му колекция е на Балдуиновата кула, а днес в албумите си има многобройни фотографии на този знаков обект, направени от различни майстори на обектива. Притежава също изгледи на ул. “Адвокатска”, площад “Велчова завера”, Боруна, снимки на различните етапи от изграждането на Туристическата хижа, района около Паметника на обесените.
Някои от снимките са от 1900 г., когато фотографията е в силен подем. По примера на западната мода, в България фотографите започват да копират своите снимки, за да ги продават по-лесно, тъй като фотосите били твърде скъпи за хората. А като стара столица Търново предлагало множество интересни места и събития за снимане.
“За нас колекционерите най-ценни са тези картички с обекти и събития, които не са толкова известни. Например снимка на паметника на Бачо Киро, който е погребан на Варуша, направена в много малък тираж. Притежавам също на руските гробища, които някога са се намирали в лозята, както и много други не толкова известни места”, разказва още Иван Панайотов.
В колекцията си има също фотографии на църквата “Свети 40 мъченици” отвън и отвътре, преди земетресението от 1913 г., както и снимки на града след земния трус.
Интересни са също картичките, посветени на обявяване на различни събития и годишнини, като откриването на Народното събрание, превземането на Одрин, отбелязване на 20-годишнината от царуването на Фердинанд, пристигането му заедно с втората му съпруга царица Елеонора във Велико Търново за годишнината от обявяване на Независима България.
В колекцията си Джовани притежава също и любопитни картички, разкриващи нравите на българите от онова време. Фотография от 1905 г. показва хиляди жители на старата столица, излезли да се попързалят с кънки под Стамболовия мост на замръзнала Янтра.
“Това е хоби, което позволява на човек да се запознае с миналото на един град. Живеем в динамичен свят, в който всичко се променя много бързо, а младото поколение не е запознато с миналото. В този град е имало една особена задушевност, хората са се уважавали и са си помагали. Градът и преди е бил туристическа дестинация, макар и не в такива размери. Гордост за търновци са били емблематични здания като Туристическия дом, Дома на армията и много други”, разказва Иван Панайотов. Освен пощенските картички, Джовани продължава да събира и марки. Член е на Изпълнителното бюро на Дружеството на филателистите и има множество отличия и медали от международни и национални изложби.
Весела БАЙЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново