На конференция по застъпничеството във Велико Търново ромски студенти по медицина искат повече места за специализация

Публикувано на пн, 5 авг. 2013
322 четения

Форумът бе организиран от Центъра за междуетнически диалог “Амалипе” под мотото “Не сме безлични, нито безразлични”, а за него дойдоха около 80 студенти по медицина.

Ромски студенти по медицина искат повече места за специализация, увеличени средства за превенция и образователни програми, а също равен достъп на етноса до здравното обслужване. В петък на конференция по застъпничество във Велико Търново един от модулите на стартиралата стипендиантска програма за студенти по медицина и специализанти от ромски произход отправиха критика към екипите на Спешна помощ, които закъснявали при повикване в ромските махали.
Предложени бяха и промени в здравното осигуряване – да бъде намален от 36 на 18 месеца срокът при заплащане на здравните осигуровки за влизане в системата. Бъдещите медици коментираха, че бременните жени и социалните майки трябва да бъдат осигурявани за две години след раждането и в ромските райони да влизат повече мобилни лекарски кабинети и здравни медиатори. По този начин жените ще посещават редовно женските консултации и ще бъдат подготвени за раждането.
Форумът бе организиран от Центъра за междуетнически диалог “Амалипе” под мотото “Не сме безлични, нито безразлични”, а за него дойдоха около 80 студенти по медицина. На форума присъстваха заместник-областните управители Стефан Стефанов и Андрей Илиев, Бойки Мотлунг, временно управляващ посолството на Южна Африка у нас, д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор при МЗ и д-р Марияна Кирилова, председател на регионалната колегия на БЛС във Велико Търново.
По време на едноседмичното обучение преди конференцията студентите са посетили ромски общности в Леденик, Калтинец, Стамболово и Бяла черква, за да разберат на място какво е здравното обслужване.
Бъдещите медици споделиха още, че основният проблем сред ромите е липсата на здравно осигуряване и профилактиката. В тази връзка те предложиха държавата да осигури минимален пакет от здравни услуги за неосигурени пациенти веднъж годишно, а също и да либерализира изискванията в наредбата за болнично лечение за такива пациенти, което се заплаща от социалното министерство. В момента на девет условия трябва да отговаря такъв болен, за да бъде лекуван безплатно в болниците.
Д-р Ангел Кунчев определи Стипендиантската програма като една от най-успешните за ромските студенти. Главният здравен инспектор призна, че не е оптимист и не вижда през последните 10 години да се е повишил социалният статус на ромите и отношението им към собственото им здраве.
Не здравен министър, дори шеф на СЗО да съм, не мога да дам отговор дори на 50 процента от поставените проблеми, които са толкова забъркани и трудни за разрешаване, заяви д-р Кунчев.
Той посочи, че по време на масираната кампания за имунизация на морбили преди две години е обиколил всяка ромска махала в страната и е имало случаи, когато ромите са бягали нарочно и децата им са останали без имунизации. А именно техните деца са застрашени от заразните заболявания, тъй като битовите условия на места са трагични, няма вода и ток, а в пет къщи заварихме да живеят над 60 души без лични карти.
Според д-р Кунчев, ако във всяка област има един ромски център като “Амалипе” във Велико Търново, който работи активно по здравното ограмотяване на малцинствата в района, може би здравната култура на ромите ще бъде по-добра и медицинските проблеми ще се решават по-добре. Затова той апелира към бъдещите медици да бъдат още по-активни, тъй като освен медицинските задължения на тях ще им се наложи да решават и социални проблеми на етноса.
За съжаление по време на избори всяка партия обещава да подобри социалния статус на малцинствата, но това са само сладки приказки, които веднага се забравят. Две години настоявах да се спират детските добавки, ако липсват имунизации на децата, заяви д-р Кунчев.
Накрая, след като избухна епидемията от морбили, при която са разболяха 24 000 души, задължителните бележки бяха въведени. Но сега джипитата искат по 5 лева за тях и пак тази инициатива се опорочи, коментира държавният инспектор.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново