Мултикултурен музей подредиха ученици от СОУ “Емилиян Станев”

Публикувано на пн, 22 апр. 2013
554 четения

Повече от 100 са експонатите в сбирката.

Мултикултурен музей с битови предмети от четири държави подредиха учениците от СОУ “Емилиян Станев” във Велико Търново. Повече от 100 са експонатите в музейната сбирка, а по-голяма част от тях са предоставени от възпитаниците на училището и техните учители. На мило тържество миналата седмица директорът Кина Котларска връчи сертификати за дарителство на 40 деца от пети до десети клас, които са предоставили свои семейни ценности. То е организирано в рамките на Ден на отворените врата, посветен на програма Коменски.
Най-старите предмети в музейната сбирка са чекрък за предене и усукване на прежда и паламарка от края на XIX век. Атрактивния дървен уред за обработка на вълна заедно с красива шарена черга е дарила началната учителка Пролет Петрова. Преподавателката по пиано Десислава Братоева показва старинна Библия, икона и медна гаванка, които са част от историята на нейното семейство. В малкото помещение са подредени още тъкани възглавници и престилки, народни носии, хурка и вретено, вертикален стан, керамични съдове и др. Някои от децата са донесли и банкноти, които отдавна не са в обръщение, като най-старата сред тях е от 1930 г. с образа на цар Борис Трети.
Музеят е направен по проект “Корени за бъдещето”, по който СОУ “Емилиян Станев” работи заедно с партньори от Италия, Малта и Германия. Негова основна цел е учениците да се запознаят с изгубените ценности, език и култура на своите народи. Такива изложби са подредени и в училищата в трите страни, обясни координаторът на инициативата от българска страна Стоянка Робова. За нуждите на търновския музей италианците са подарили дайре за традиционния танц “Пицика” и битови плетени предмети. Участниците от Малта присъстват с флаг на страната си и книги, а германците – с традиционен хляб и умалено копие на паметника “Водна кула”, който краси центъра на Майнхайм.
Ние подарихме на нашите нови приятели български битови покривки, мартеници и медни гаванки, които вече са част от техните музеи, сподели г-жа Робова.
З. ГЕОРГИЕВА
сн. Бранимир БОНЕВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново