Младите ентусиасти от “Заедно за Мерданя” сплотяват стари и млади в родното си село

Публикувано на ср, 17 апр. 2024
1259 четения

Табелата на входа на Мерданя, която не беше одобрена от КАТ и АПИ.

Коледният базар.

Празникът на виното.

Една от украсените с мартеници селски улици в Мерданя.

Светещият трикольор върху сградата на кметството.

Вече почти половин година група млади и ентусиазирани жители на Мерданя с инициативите си показват как в едно село в началото на ХХI век стари и млади могат да се обединяват и да действат заедно и сплотено в името на една положителна кауза. А реализираните през тези месеци инициативи съвсем не са една и две.
През есента на 2023 г. трима млади хора от Мерданя: Иван Драгнев, Даниела Касабова и Валентина Георгиева се обединяват в името на това да правят добри и положителни неща за родното място и за съселяните си. Своята организация те самите определят като форма на гражданска активност, на която дават името “Заедно за Мерданя”. Тя има за цел “да обедини колкото се може повече жители и приятели на селото, с цел решаване на конкретни проблеми и на реализирането на проекти с обществена значимост”. Тримата създатели на организацията вярват, че Мерданя може да се превърне в едно по-добро и по-красиво място за живеене, при това изцяло със собствени сили и средства и преди всичко със сплотеност и задружие. Мотото, на което е подчинена дейността на организацията, е: “Как искам да изглежда Мерданя и какво мога да направя аз за това?”
Първата идея на ентусиастите от “Заедно за Мерданя” е поставянето на красива табела на западния вход на селото, върху свободна тревна площ. Първоначално идеята е табелата да бъде монументална, с каменни колони и надпис: “Добре дошли в Мерданя”. Инициаторите споделят, че идеята им хрумнала от строежа на читалищната сграда през далечната 1946 г. със задружния труд на всички хора от селото. Тогава на общоселско събрание е било взето решение да се съберат по 500 лв. дарение от всеки човек от населеното място. И хората не само че не взели да мърморят, а се включили единодушно с парични средства, но и с личен и доброволен труд, без някой да организира за тях ленински съботници и да ги кара насила.
Така пет години по-късно благодарение на усилията и волята на мерданчани е създадено днешното величествено читалище със сцена, на която могат да завидят и много театри в България. Осемдесет години по-късно потомците на същите тези родолюбиви мерданчани решават да възкресят отново като че ли позабравената общоселска задружност и обявяват акция за набиране на средства за изготвянето на бъдещата табела и на цялото съоръжение и неговото поставяне. И идеята им се увенчава с успех. При това изключително бързо. За набиране на средства от “Заедно за България” организират благотворителен коледен базар, по време на който са събрани 6115,80 лв. Наред с това хора от селото и по-късно не спират да дават кой колкото му позволяват средствата за благотворителната кауза. След среща на членовете на гражданската организация и представители на КАТ и АПИ стана ясно, че във вида, в който инициаторите първоначално виждат табелата в началото на селото, няма да стане. Причината е, че според контролните органи в този вид тя щяла да пречи на добрата видимост на кръстовището. Затова е постигнат компромисен вариант за по-скромен вид на бъдещата табела.
През тези 5 месеца от съществуването си “Заедно за Мерданя” организират и няколко общоселски чествания, на които с удоволствие откликват по-голямата част от хората. При това, без да се делят на млади и стари. За огромно удоволствие на децата беше поставена коледна пощенска кутия, в която те можеха да пуснат писмата си до Дядо Коледа. И след това, разбира се, да получат подаръците си лично от ръцете на добрия старец. Празниците продължиха и с честването на имените дни в началото на новата 2024 г. И разбира се, и на първия в съвременната история на селото “Празник на виното” с конкурс за най-добро мерданско червено вино, връчване на почетни грамоти за хората от селото с най-отдавна и най-прясно “бракуваните” семейни двойки и традиционния ритуал по зарязване на лозите.
А за Баба Марта Младежкият клуб “Умни и сръчни” организираха творческа работилница за направа на този най-български символ, бяло-червената мартеница, Пижо и Пенда.
Още от самото начало на създаването си групата “Заедно заМерданя” работи в страхотно сътрудничество с кмета на селото Ваньо Ганев, който оказва максимално съдействие при реализирането на идеите им. Младите хора споделят с кмета и няколко свои идеи, с които селото може да кадидатства в конкурса на Министерството на околната среда и водите за най-оригинален и екологично познавателен проект на тема “Обичам природата и аз участвам”. Сред идеите на мерданчани са: изграждане на зелена зона с фитнес на открито, възстановяване на съществувал преди фонтан и облагородяване на един от парковете. За реализиране на тези идеи отново ще се разчита на доброволния труд на хората от селото, тъй като това, което предстои да се направи, ще бъде за доброто на техните деца и внуци.
Една от последните реализирани идеи на “Заедно за Мерданя” е монтирането на светещ български трикольор върху сградата на кметството.

Иван ГЕОРГИЕВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново