Стогодишен юбилей отбеляза летището в Горна Оряховица. То е едно от петте летища с международен статут в България, но от десетилетия вече не функционира. В последните години от 2016-та досега в летището са инвестирани 12 млн. лв. за видеокамери, ограда и други елементи на инфраструктурата. А 18 млн. лв. са вложени в експлоатационната годност на аеропорта. За в бъдеще са планирани още 32 млн. лв. инвестиции, съобщиха от фирмата концесионер. В момента се чака одобрение за изпълнение на мащабен проект за удължаване на пистата. Сега летището изпълнява ограничен брой полети, свързани главно със спешни медицински ситуации, кацане на правителствени самолети и чартъри, както и учебни полети. През 2024 г. са извършени около 1200 самолетодвижения.
По инициатива на кмета на Горна Оряховица Николай Рашков се провеждат разговори с ръководствата на общини за създаване на консорциум за подпомагане на авиокомпании, които да извършват полети от горнооряховското летище. Вече имало и проявен интерес от конкретни компании. От ръководството на летището са учедени, че то има всички условия за превръщането му в средищен транспортен център в страната.
„Човекът е голям толкова, колкото са големи мечтите му. Нашите предци не само са мечтали, те са работили за реализацията. Те са строили и са ни дали това, което имаме в момента. Нашата цел е това, което сме наследили, да го доразвием. А не да го загробим. Като човек израснал на Летище Горна Оряховица, където моят баща беше авиомеханик, съм закърмен с авиацията от дете. В юношеските и младежките ми години бях част от „Аероклуб – Горна Оряховица“ и за нас беше чест и гордост навсякъде, където отидем, да кажем: „Горна Оряховица – това е град на авиацията!“ Искам да пожелая светли дни, за които всички ние неуморно да работим“, каза в словото си кметът Николай Рашков.
На отбелязване на юбилея присъства и зам.-председателял на Народното събрание Атанас Зафиров, който отбеляза, че сега е момента българската държава да вземе отношение по този и по други подобни казуси и да се търсят и намерят най-подходящите решения по тях. Всички присъствали на честването се обединиха около убеждението, че летището в Горна Оряховица със средищното си месторазположение има огромен потенциал, който вече десетилетия наред се не използва. В рамките на честването пред присъстващите беше излъчен документален филм за историята и развитието на горнооряховския аеропорт и бяха наградени победителите в обявения конкурс за детска рисунка, лого и есе, посветени на юбилея. А накрая всички гости имаха възможност да разгледат изложените самолети, докарани тук специално от военните ни авиобази в София и в Долна Митрополия, както и да разговарят с летеца Пламен Димитров и летателния инструктор Рафаил Андреу.