Кварталният инспектор на кв. “Пролет” предпочита динамиката на професията пред спокойствието на корабите

Публикувано на пн, 20 февр. 2017
3473 четения

61 724 домакинства в цялата област се сдобиха с “визитки” на районните полицейски и младши полицейски инспектори, обслужващи съответните райони по местоживеене. Заповедта на вътрешния министър цели скрепяване на връзката между гражданите и полицейските служители, както и тяхната по-добра комуникация. С вложените ресурси и изпълненото начинание митът за непознаването на съответния полицейски служител би следвало да е разбит.
В общи линии това е и най-важното условие за това един полицейски инспектор да изпълнява задълженията си качествено и ефективно. Близо до хората той има възможност да се запознае детайлно с дадения проблем и да го пресече в зародиш, ако това е възможно.
Може би едно от най-важните специфични задължения на тези структури към областните дирекции на МВР е превенцията. “Дейността им се регламентира от специфична инструкция за териториалното обслужване на населението, обясни Стефан Николов, началник на отдел “Охранителна полиция” в ОДМВР. Съгласно тази инструкция директорът издава заповед, с която определя районите за обслужване от полицейските и младши полицейски инспектори. На територията на нашата област има 37 района и 84 микрорайона, в които работят общо 107 полицейски и младши полицейски инспектори. Със заповед се определят и графиците им за прием, като такъв се осъществява най-малко два пъти в месеца в малките населените места, а в градската част най-малко два пъти през седмицата. Той е обозначен и на поставените указателни табели пред всяко помещение, информацията е публикувана и на интернет сайта на МВР, допълни комисар Николов.
Специфично за работата им е, че работят на терен и приемат сигнали в специално обособени помещения, където се срещат и с гражданите. Обхватът на задълженията им се регламентира в инструкция, но на практика “кварталните” полицаи, наричани за по-лесно от населението, биват търсени по въпроси от всякакво естество. Когато поставеният проблем не е в тяхната компетенция, те съдействат на гражданите да се обърнат към съответната институция.
Всеки един район е строго специфичен и има уязвими места, на които се набляга.
Със своя дългогодишен опит полицейски инспектор Петко Лидански вече 20 години отговаря за района в кв. “Пролет” в Горна Оряховица. Той се грижи за проблемите на 18 хиляди души население заедно с мл. полицейски инсп. Йордан Йорданов. Той и колегата му могат да бъдат намерени в приемната на ул. “В. Грънчаров” 10А, където извършват огромен обхват от задължения. Петко Лидански е служител в системата на МВР от 1996 г. насам. С московско образование за проектиране и монтаж на корабни машини и механизми, той получава сертификат за работа като корабен механик. Известно време работи в морския флот, но монотонното ежедневие бързо го запраща към полицейската професия.
“Харесва ми да съм сред хората, да бъда в движение. За работата на кораб се изисква твърде голямо спокойствие, а за мен бе подтискаща тази атмосфера”, коментира инспектор Лидански. Той предпочита динамиката и непрекъснатите обходи на своя район. По думите му, макар и многолюден, кв. “Пролет” е сравнително спокоен, а проблемите, за които хората се обръщат към него, са свързани предимно с битови скандали, семейни конфликти, междусъседски спорове.
“В началото имаше много проблеми в района, всеки ден имахме по 2-3 сигнала за домови кражби. Голяма част от хората се прибираха по родните места и като се върнеха след почивните дни, се обаждаха за няколко кражби. Сега се занимаваме повече с битови скандали, домашно насилие. На ден най-много имаме по 2-3 сигнала, споделя полицейският инспектор.
Един от най-наболелите въпроси в последно време е този за домашното насилие. Дейно участие по превенцията на този тип престъпление взима и сдружение център “Мария”, с който полицията успешно си партнира. Там помощ и подкрепа намират жени и деца, станали жертва на домашно насилие. Петко Лидански споделя, че заедно с ръководството на организацията са изготвили работна карта за насилието в семействата преди години.
“Когато полицията не може да се справи сама, се търси съдействието на институции и неправителствени организации. Когато при нас дойде човек, пострадал от домашно насилие, първото нещо, което правим, е да го запознаем с правата му. Картата, която подготвихме тогава, бе основно върху превенцията. Правили сме съвместни обучения, с тяхно съдействие бяха разпечатани оперативни карти, на които бе отбелязано какви престъпления могат да се случат в града.”
По време на службата си полицейският инспектор се е сблъсквал с какви ли не ситуации, в някои от тях е спасявал човешки живот. Спомня си, как веднъж получили сигнал за викове за помощ, идващи от апартамент. Когато отишли на мястото, заварили необичайна гледка – мъж на около 30 години откачил всички врати на жилището и ги струпал навън, като се барикадирал с тях и размахвал брадвичка. Майка му отвътре викала за помощ. След като преговорите не дали резултат, дошъл ред на действията, съборили вратите и преодолели препятствието, но мъжът се затичал право към терасата, като опитал да се метне от петия етаж. Точно в този момент полицаите го задържали във въздуха и така го спасили от сигурна гибел.
В компетенциите на полицейските инспектори е да информират гражданите за по-характерните престъпления, начина им на извършване и възможните форми и методи за предпазване от тях. В течение на времето са изготвяни обръщения към жителите на квартала за домовите кражби, различните видове измами и по думите на Петко Лидански ефектът е осезаем.
Каквато и превенция да има обаче, винаги има уязвими хора, които се поддават на манипулацията. “Спомням си случай, когато дойде един гражданин и съобщи, че се готви измама спрямо възрастна жена. Бабата чакаше пред един супермаркет, за да предаде сума, уж по заръка на сина ѝ.”
Жената упорито отказвала да тръгне с полицая, за да не изтървяла колетчето от сина си, което ѝ пращал. Създала се организация в района, но ромите не посмели да атакуват. Старицата щяла да даде сума от порядъка на 2-3 хиляди лева.
“Малцинствените групи не създават проблеми, мога да кажа, че при нас е сравнително спокойно, справяме се с проблемите, но каквито и мерки да взимаме, винаги има хора, които се подлъгват и стават жертва на подобни престъпления, допълва той.
Мария НЕДЕВА
сн. Бранимир БОНЕВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново