Кристиян Дончев – създателят на една по-зелена България

Публикувано на пт, 24 февр. 2023
2114 четения

Кристиян Дончев е роден във В. Търново. Учил е в ОУ “Бачо Киро”, след което завършва далекосъобщителна техника в София и финанси във Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”. Занимава се с озеленяване и управлява градински център в местността “Дълга лъка” в родния си град.
Градинарството е потомствен занаят в рода на Кристиян още от времето на дядо му, който е един от първите производители на декоративни растения в Павликени. От десетина години фирмата на младия мъж се занимава и с внос от Италия, Белгия и Полша, както и с производството на растенията. Обект на неговата работа е и изграждането на обекти, включващо вертикална планировка, поливни системи, плочоподготовка, озеленяване. Сред услугите, които предлага, е и новата технология хидропосев, позната още като “течна трева”. Тя се използва предимно при озеленяване на скатове, но се получава много добре и на равни терени. Включва няколко компонента, които се смесват в машина с вода и се пръскатдиректно върху почвата, без да има нужда от фрезоване, отстраняване на камъни и други процедури върху по-груб терен.
Кристиян и неговият съдружник Йордан Сребров работят в цяла България. Вследствие на пандемията и завръщането на хората към селските къщи и природосъобразния живот, той наблюдава засилване на интереса към озеленяването на дворовете и привеждането им в един по-приветлив и приятен за окото вид. Казва, че не може да открои някаква модна тенденция, тъй като хората и техните вкусове са различни. Някои предпочитат по-изчистени дворове и градини, с полянка в центъра и жив плет по периферията, а други харесват повече растителност и алпинеуми и не искат трева. “Озеленявали сме например хотелски комплекси, които предпочитат да няма много трева за косене, за да не вдигат шум на клиентите, така че всеки обект си е индивидуален”, казва Кристиян.
Фирмата е направила озеленяването на много големи обекти, някои от които с площ около 50-60 декара. Рекултивирали са няколко депа за отпадъци, облагородили са пространството около сградата на Ръководство въздушно движение на летището в София, големи частни обекти в столицата, В. Търново и други населени места в страната. С хидропосев са затревявали великотърновските паркове “Света гора” и “Марно поле”.
Основните грешки, които допускат хората при озеленяване на дворовете си, идват от подценяване на някои основни правила, смята Кристиян. Някои мислят, че няма нужда от изграждане на поливна система и залагат на ръчното поливане, но големият плюс на системата е, че полива нощем. Тогава няма слънце и земята е изстинала, което е особено важно през лятото, за да не се получи т. нар. “лупа ефект” – капките да се превърнат в лупа, засилвайки нагряването на растителността и да се получат петна по нея. Така се избягва и спарването, което се получава от съприкосновението на студената вода с топлата почва. През почивния летен сезон често проблем е и липсата на поливане при отсъствието на стопаните от дома, допълва Дончев. Друга основна грешка е липсата на косене, което в активния сезон трябва да се прави всяка седмица. В случай, че тревата се остави по-висока, при поливане се спарва и загнива отдолу, понеже е много гъста, разяснява Кристиян. Проблем може да бъде и самото засаждане, което се прави в недобра почва с малка дълбочина. Нужни са поне 50 см чист хумус, допълва той. Торенето обикновено трябва да се прави пролет, лято и есен, с МПК торове и амониева селитра, като при селитрата е хубаво или да има дъждове на другия ден, или да се пусне поливната система да я разгради, за да не изгори тревата.
Сред любимите растения на клиентите на Кристиян са индийските люляци, които цъфтят много дълго време – почти около 3 месеца. Харесвани са японските кленове, които с червените и оранжевите си цветове дават приятен за окото контраст спрямо зелената трева. Почти на всеки обект се поставя и по някоя елхичка, която за Коледните празници се украсява и носи допълнителен уют за домакините и гостите. За живите плетове изборът често пада на лейланд, лаврова вишна и фотиния. Тяхното предимство е, че растат бързо и не боледуват както масово боледуват туята и чимшира например. Те също така са вечно зелени и само за около 3 години се превръщат в жива, зелена стена. Заради това и фирмата на Кристиян и Йордан се е насочила главно към производство на тези три сорта растения.
Николай ВЕНКОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново