Кристина Генчева – за младите успешни хора, които могат да променят България

Публикувано на пн, 24 авг. 2020
1546 четения

Ако говорим за младите талантливи и вече доказали се в чужбина българи, типичен пример е великотърновката Кристина Генчева. След солидно образование у нас тя вече 8 г. живее и работи в Англия, където прави впечатляваща кариера. Но нито за миг не е скъсала връзката със своята страна и любимото Велико Търново.
Кристина признава, че не иска да акцентира върху себе си, а разговорът ни е заради младите, заради децата, които тепърва трябва да откриват своите примери и да знаят какво искат да постигнат в живота. Тя е от спортно семейство, нейните родители са Павлин и Йонка Генчеви, и съвсем нормално първото ѝ предизвикателство е бил спортът. “Започнах 6-годишна с художествена гимнастика и още си я харесвам много, но ме спряха заради условията в залата. От трети клас започнах да тренирам хандбал при майка ми и по-късно влязох в “Етър-64”. Паралелно с това тренирах и латиноамерикански танци, но беше предизвикателство – два спорта и наблягане на училището. Минах през всички гарнитури в “Етър-64”, пет пъти станахме шампионки на България за девойки. Най-близки бяхме с Даниела Коцева”, разказва Кристина, която признава, че майка ѝ е била по-строга към нея на тренировките. Всички били от едно училище – СУ “Емилиян Станев”, това им давало много предимства, участвали на Световните ученически игри във Франция, на “Партиле къп” в Швеция.
“Беше важен период от моя живот, защото спортът ми даде много – дисциплина, мислене, организация на времето, работа в екип”, казва Кристина, която пази чудесни спомени за учителите си в “Ем. Станев”, които изграждат у децата не само любознателност, но и характер.
Следващото ѝ предизвикателство са столицата и Софийският университет, където учи “Международни отношения”. “Имахме доста правни предмети, политика и психология и установих, че ми е много интересно правото. Записах и право задочно, така завърших и двете специалности с магистърски степени, бяхме буквално от сесия в сесия. Завърших с отличен успех и стипендия, започнах да работя в испанска адвокатска кантора. Научих също много за двете години там, специализирахме в недвижими имоти и данъчно право”. Спортът продължава да върви като втора нишка през целия ѝ живот, в София започнала с аеробика, дори спечелили университетските игри.
Започва работа в “Ernst & Young” – една от големите 4 компании в световен мащаб в тази сфера, с позиция в сферата на данъчното право. Изискванията са големи, работела по 11-12 часа дневно. И изведнъж животът я отвежда в Лондон, където заминава с тогавашния си приятел. Уж само за 4 години, но се оказва, че ѝ предстои успешна кариера. “Това беше голямата крачка, която оцених впоследствие. И двете ми специалности бяха специализирани за България и постигнатото тук го смятах като оставено у нас. Но в Лондон имах късмет, защото признаха не толкова образованията ми, а опита в “Ernst & Young”. Започнах работа в “Thomson Reuters”, където се включих в правния екип за водещ данъчен софтуерен продукт, покриващ 50 държави. Чувствах се като представител на България, имах чувството, че от това, което правя, хората си създават представа за България. Затова винаги съм искала да бъда по-добра версия на себе си, а това прави нещата по-трудни”, признава Кристина.
В “Thomson Reuters” работила 6 години, започнала като консултант, после старши консултант, мендижър, а накрая става водещ на самия екип. Ръководела 10 души, които са в шест локации по света, което си било предизвикателство. Да ръководиш хора на различни позиции и от различни държави изисква съвсем различен тип знания и умения, преминала през много обучения. “Беше интензивен период за мен, не съм и мечтала, че ще изкача 4 нива. Нашият екип бе в топ 3 в Англия в своята сфера, а през 2016 г. спечелихме наградата за най-добра фирма в данъчните технологии в Европа”, споделя Кристина Генчева. Миналата година сменила фирмата – “Vistra”, тя също е глобална и е за правни съвети, там работи директно с корпоративни клиенти. “Причината бе да науча нещо ново, те сами ме поканиха, имам сили и енергия да уча нови неща, различен тип умения. Повишиха ме в старши мениджър, което бе страхотно признание за мен. Като допълнение пиша и статии на данъчни и правни теми за нашия сайт”, разказва Кристина.
И отново неочаквано се върнала и към спорта. В един труден за нея период в личния ѝ живот преоткрила танците. Първо в Лондон танцувала хип-хоп, още ѝ е голяма страст. Но после се насочила към бразилския зук, който тепърва набира популярност, танцува се с партньор и е като новата версия на ламбада. На състезания в Майорка дори спечелили второ място с хореографията си. Получава покана да работи в школата и вече 4-5 години като хоби преподава бразилски зук, салса и бачата – не на професионалисти, а на хора от ситито след тяхната работа.
“Това ми дава много баланс, защото работата и хобито ми са две много различни неща. Хубаво е да имаш интересна професия, която развива интелекта, но пък танцът ми носи много страст и други предизвикателства, особено като преподавам. Най-страхотните ми моменти са, когато някой дойде и ми каже – това ми е най-хубавият час от цялата седмица”, признава чаровната болярка и подчертава, че нито за миг не е късала връзката си и с българските хора и народната музика.
Семейството ѝ, което си е във В. Търново, продължава да бъде нейният пример и опора. “Майка ми Йонка Генчева е един от големите ми примери в живота за успешни хора и начин на работа. Тя работи с деца, които виждат в нея човек, на когото могат да имат доверие, колкото и да е строга. Виждам как нейните състезателки се доказват после в живота. Другият ми голям пример е моята баба, която ме отгледа от малка – за ценностите в живота, за раздаване на хората и грижа за семейството. Покрай баща ми Павлин Генчев пък е голямата ми любов към футбола -, от съвсем малка бях с него по стадионите. Още преди да отида в Англия, “Манчестър Юнайтед” бе любимият ми отбор. Брат ми Делян е 9 г. по-голям от мен и бях малкото момиченце, което винаги пазеше, той също много се раздава за другите”, разказва Кристина и е категорична, че за това, което е успяла, причината са семейството ѝ и Велико Търново.
“Отивайки в чужбина, трябва да знаеш кой си, откъде идваш, да пазиш корените си. Защото там светът е много различен и лесно може да се загуби тази връзка. Ако не си стъпил на нещо здраво, лесно можеш да загубиш себе си. Много се гордея с моя град и всичките ми колеги в Англия знаят за него!”
Кристина има горещ призив към децата от Велико Търново: да не се страхуват да следват мечтите си, да имат смелост и да залагат на усилия и честен труд. Само така могат да постигнат това, което искат. И в никакъв случай да не забравят откъде са тръгнали…
Тук са семейството и приятелите ѝ, връзката ѝ с В. Търново е много силна и би се върнала да работи в България при добра професионална възможност, ако нещо от това, което е научила, може да даде на своята родина. “Ние сме малка страна и сме зависими от големите сили, което е трудно, а второто е тези, които я управляват и са във властта, доколко правилно го правят. Имам надежда за България, че младите хора ще изберат правилния път за нашата страна. Важното е да намерим своя път! Затова трябва да вярваме в себе си, да знаем точно какво искаме, да имаме идея как да се променят нещата”, казва Кристина Генчева – една наистина успяла млада великотърновка.

Анатоли ПЕТРОВ
сн. Даниел ЙОРДАНОВ
и личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново