Козунаци от Търновско масово са без мляко и яйца

Публикувано на вт, 3 апр. 2018
1325 четения

Козунаците за Великден са пълни с Е-та, макар да не са открити синтетични багрила, сочи изследване на сдружение “Активни потребители”. Парадоксът е, че не секват рекламите за т.нар. “бабини рецепти”, които нямат нищо общо с традицията в козунаците да се влагат само яйца, мляко, олио (свинска мас), захар, мая, а не заместители.
“Активни потребители” са изследвали 16 вида козунаци на различни производители от страната, трима от които са в Стражица, Горна Оряховица и Лясковец. Основната информация е извлечена от етикетите, написани от самите производители. По този начин са доказани багрилата в козунаците, които т.г. са от растителен произход – бетакаротин /Е-160/, за разлика от минали години, когато се използваха синтетични оцветители. Освен това на нито един етикет не е написано на коя дата са произведени козунаците. Посочен е само крайният срок на годност. Пък и в магазините никой не казва кога са получени продуктите. Така че, този срок може да е месец – два, дори повече. Ясно е, че тези козунаци са консервирани с доста химия.
Проверката е показала още, че козунаци от трите общини в Търновско са с най-много Е-та. В Горна Оряховица производител е вложил 10 Е-та, сред които моно и диглицериди на мастни киселини /Е- 471/, ензими, аскорбинова киселина /Е-300/, калциев карбонат /Е-170/, натриев лактилат /Е-481/, сорбитол /Е-420/, калциев пропионат /Е-282/, пропилен гликол /Е-1520/ и т.н. Липсват мляко и яйца, но има суроватка, която е отпадъчен продукт и с ниски хранителни качества. 1 кг от този козунак струва 4,50 лв.
Производител от Стражица пък е вложил 9 Е-та, които са същите като при козунака от Горна Оряховица. Далеч по-скромна е фирмата от Лясковец, която е използвала само калциев пропионат /Е-282/ и натриев цикламат /Е-952/. В лясковския козунак обаче няма мляко, а пък яйцата са заменени с яйчен меланж. Цената на 1 кг е 6 лв.
Според експерти от “Активни потребители”, резултатите от изследваните 16 вида козунаци показват, че при всеки са спестени “бабините” продукти, които са заменени в изобилие от химизирани заместители. Те са по-евтини от яйцата и млякото. Нискокачественото брашно пък е подобрено с ензими и глутен. Особено смущаващо е прибавянето на суроватка, но пък всички заместители и подобрители понижават себестойността, макар на пазара т.г. козунаците да са по-скъпи. И никой не се интересува от качеството. Колкото повече оцветители, емулгатори, ензими, антиоксиданти, консерванти, киселинни регулатори и др., толкова козунакът е по-бухнал и по се харесва на пазара. Но тези индустриални рецепти са далеч от оригинала.
Излишно е да ни убеждават, че тези химизирани заместители са разрешени за употреба и това е така. Но не се знае съчетаването на толкова много заместители на едно място в индустриалните рецепти как би се отразило на здравето в дългосрочен план. Затова от “Активни потребители” препоръчват да има законова защита на популярните наименования като козунак, кисело мляко, сирене, кашкавал и др. Те трябва да се правят наистина от яйца и мляко.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново