Командоси, нинджи и спецотряди стрелят по терористи на игрището за пейнтбол в Сухиндол

Публикувано на пт, 12 май 2017
864 четения

Борислав Вълев се надява на пейнтбол игрището да дойдат и чужденци.

Командоси, нинджи, спецотряди и бойци стрелят по терористи, а има и цели армии, които разиграват епични битки, изпълнени с емоции и “бойни” стратегии при завладяване на територии. Всички са облечени в бойни гащеризони, носят ръкавици и предпазни маски, защото на бойното поле е напечено. Бойците са въоръжени със специални пушки със сгъстен въздух, които изстрелват силиконови топчета, пълни с боя. При удар в противника те се пръсват и уцеленият вече е вън от щурма. Боят се следи от инструктор, който подгрява атмосферата с команди и наблюдава за правилната тактика при залавяне на терористите, които са успели да пленят заложници. “Лошите” са се разпръснали в укрития, пясъчни окопи, бункер и казарми, които са изградени на бойното поле, като от време на време прекарват заложници на различни позиции. Цялата тази война между “добрите” и “лошите” се наблюдава от специална сграда. По време на бойните действия се забранява свободното движение на зрители, без задължителните предпазни средства. На “бойното поле” има и въжени атракциони, но те се използват в мирно време, когато няма война и битки на нинджите. Накрая след двучасово преследване терористите са победени и заложниците са освободени. Страстите вече са успокоени и с благороден жест командоси и терористи се поздравяват. И след тежката “битка” участниците се събират във форда, а победителят развява българското знаме. И цялата тази игра, досущ като истинска борба с терористи, се случва на пейнтбол игрището в Сухиндол, изградено в близката гора сред вековни дървета, откъдето се открива прекрасна гледка към екопътеката “Деветашко плато”.
Този екстремен спорт да “поразиш противника”, да покажеш воля, умения и стратегия да победиш в играта привличат все повече любители на адреналина от страната, а също и отбори за турнири по пейнтбол, разказва пред журналисти от Велико Търново зам.-кметът на Сухиндол Борислав Вълев. Посещението бе организирано от Областния информационен център в старата столица. Пейнтбол игрището и близката екопътека “Деветашко плато” са гордост за малката община, която търси възможности да развива туризма и тимбилдинга. Целият комплекс е изграден по проект на Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 по мярка 313 – “Насърчаване на туристическите дейности”, и в него са инвестирани 378 544 лв. (без ДДС). Иво Иванов, шеф на общинската Дирекция за евроинтеграция, проекти, устройство на територията, екология и общинска собственост добавя, че игрището, въжените атракциони и екопътеката са изградени за една година и този срок се е оказал по-дълъг от заложения в проекта. Причината за това се е оказало дъждовното време, а също и известни промени в самия проект. И Иванов дава пример с монтиране на 35-метров пилон за екопътеката, за който са били предписани 55 куб.м бетон. Но мястото и релефът се оказали трудно достъпни и всички бетоновози от Северна България отказали да се качат там. Това наложило промяна на технологията по монтажа на пилона, на който е окачен гигантски български флаг, съответно и на документацията, одобряването на която от управляващия орган се забавило с два месеца.
Решихме да изградим именно игрище за пейнтбол на открито, защото такова няма в цяла Северна България, казва зам.-кметът. И обяснява, че спортната игра е атрактивна и същността ѝ е да бъдат елиминирани противници с помощта на специално оръжие, наречено маркер, което стреля с топчета боя. За основа на играта са военните учения, които дават началото на пейнтбола, който се стреми да доближи обстановката до истинското бойно поле. Играта е стартирала още през 1981 г. от града Хеникер, Ню Хемпшир в САЩ. Година по-късно в Ню Йорк е открито първото игрално поле. През 1985 г. се открива първото закрито игрище и в Англия. Днес пейнтбол се играе и в България, където малки и големи, работещи и пенсионери споделят общата страст към авантюрата и силния дух да победиш противника.
Eкопътеката е с дължина 2463 м и четири зони за отдих. Започва от известната чешма Пиздица, където има и пещера. И Иванов добавя, че в процеса на изграждане на екопътеката е сменено предназначението на земята в една от зоните, която е била земеделска територия. Процедурата за това не е от най-бързите, което също е забавило изпълнението на проекта. Според зам.-кмета, тази екопътека се използва целогодишно от туристи, тъй като гледката е уникална и районът е един от най-живописните в страната. Заради разположението на екопътеката над скалите точно над язовир “Александър Стамболийски”, гигантският фраг се вижда на територията на четири области в радиус от над 100 км. Вълев пък разказва още, че в района се намира една уникална чешма с 40 чучура, която представлява изключителна атракция. Точно до нея растат няколко вековни черници, като едно от дърветата е на почти 300 години и е считано за най-старото у нас. Старинен римски път и даже римски слънчев часовник ще могат да видат природолюбителите, ако решат да посетят приключенския комплекс. Близо до него се намира и малкото селце Коевци, където има резерват с най-различни видове дървета от цял свят. Там се намира и местността “Богданов дол”, където има естествени находища на божур.
Приключенският комплекс се стопанисва много добре от общината, на игрището в сградата е уреден кът за почивка и кафе, та след екстремните гонки бойците да си отпочинат. Все още обаче не са идвали чужденци и администрацията прави опити да включи пейнтбола в маршрутите на туристически сайтове и фирми. Сега надеждата ни е магистрала “Хемус” да мине през община Сухиндол и този район да се оживи, коментира Вълев. Все още в Сухиндол няма хотел, има само една къща за гости, където по-малки групи да преспят. Затова любителите на адреналина идват за един ден. След това домакините ни разхождат на игрището сред военните окопи, казарми и стрелбища, които имитират едно почти истинско бойно поле. Иванов добавя, че това място за игрище в гората е избрано неслучайно. Вековните дървета още повече доближават обстановката до истинското бойно поле, а и помагат на командосите да се прикриват от “враговете”.
Накрая си тръгваме с впечатленията, че малкото градче Сухиндол наистина може да се гордее с новия си приключенски комплекс, за който може би малко хора още знаят. Засега всичко е тихо, в очакване на следващите командоси, нинджи и рейнджъри, които да се освободят от градския стрес и да предизвикат и закалят психиката си, да победят “противника”, да потренират мускулите и бързината на решенията, които са така важни на “бойното” поле на пейнтбол игрището на Сухиндол.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново