Кметът на Ново село Христо Христов и ТД “Академик” искат защита за меандър по поречието на р. Негованка, който се намира между землищата на Емен и Ново село. Става въпрос за площ от 577,394 дка по течението на реката, където се оформя малък карстов пролом. Именно тази част е запазена и неповлияна от човешките дейности. Освен това около този участък има гори, пасища и ливади, скални венци и навеси. Затова Христов настоява пред екоминистерството меандърът да бъде обявен за защитена местност.
За предложението си пред МОСВ кметът на Ново село се аргументира и с фактите, че, освен ценните дървесни видове, в посочения район има още пещера, скални навеси и няколко водопада. Освен това растат ценни видове растения, включени в Червената книга на България като застрашен вид.
Предложението на Христов по поречието на р. Негованка да има защитена местност е подкрепено от РИОСВ във Велико Търново. Очаква се то да бъде одобрено и от МОСВ.
Вася ТЕРЗИЕВА
30319



Къде няма да има ток






