Кметът Даниел Панов предлага да се направят публични стени на издирваните престъпници

Публикувано на ср, 11 мар. 2015
539 четения

Даниел Панов

Протестът на стотици великотърновци с настояване да бъдат взети мерки за повишаване на сигурността беше чут.

Общински съветници, граждани и администрация правят комисия, която до един месец да опише опасните места в града и да остойности нужните мерки, реши на извънредна сесия ОбС.

Да се върнат старите стени на позора от преди четвърт век, когато по жп гари и автогари на табла “Те са сред нас, пазете се!” висяха снимките на джебчиите. Днес обаче на тези табла на публичните места в градовете и селата да се окачват снимките на издирваните престъпници с осъдителни присъди, които се укриват, и вместо да са в затвора продължават да безчинстват. Под снимките на осъдените бегълци заедно с имената им да е написано за какво престъпление имат постановена присъда. Идеята за законодателна инициатива на кмета на Велико Търново Даниел Панов е да се направи публичен регистър на издирваните престъпници като превантивна мярка за гражданите. Пред “Янтра ДНЕС” кметът Даниел Панов за първи път огласи идеята си, която по думите му вече е обсъдил с министъра на правосъдието Христо Иванов. “След последната извънредна сесия и решенията, които взеха общинските съветници, ситуацията прилича на приказката: “Викай дий на коня, пък още невпрегнали каруцата. Инициирал съм срещи с правосъдния министър и с други институции да се създаде регистър за всички, които имат постановени ефективни присъди и не са прибрани да ги излежават, за да се попречи на тези хора анонимно да се разхождат между нас и да продължат да извършват престъпления, както се случи със заподозрения Илиян Здравков за убийството на Вероника”, заяви Даниел Панов. Този регистър трябва да е публично достояние на гражданите.
Кметът призна, че в града има проблемни зони. “Има приоритетни и спешни райони. Винаги сме обръщали внимание на сигналите и жалбите на гражданите. Мога да дам пример с пътеката между кварталите “Бузлуджа” и “Чолаковци”, на която сме поставили улично осветление, но там лампите непрекъснато някой ги чупи и ние като пожарна команда се отзоваваме и ги ремонтираме. Не мога да пратя цялата администрация да проверява дали всеки участък е изряден. Да, има тъмни зони, но постепенно решаваме проблемите. Възложили сме да се прави улично осветление от телферния завод до обръщалото на тролеите в Дълга лъка. Не чакам някой да ми казва какво да правя. Винаги, когато имаме спешни и неотложни проблеми, ги решаваме”, каза  кметът.
Потърсени за коментар по кметската инициатива, прокурори заявиха пред “Янтра ДНЕС”, че я подкрепят като резонна. Държавата вече е дала своята оценка за тези хора с постановяването на осъдителна ефективна присъда. Ако те се укриват и осуетяват изпълнението ѝ, окачването на снимките им на публични места е добре за обществото. По този начин гражданите ще се чувстват съпричастни, но и ще имат по-засилено и изострено внимание.
Общински съветници заедно с гражданите от инициативния комитет, сформиран от великотърновци след бруталното убийство на 23-годишната студентка Вероника Здравкова, заедно ще пишат тези дни декларация. Предложението дойде от  съветника от СДС и зам.-председател на ОбС Мирослав Трифонов. Документът ще бъде написан на някой от следващите Председателски съвети. “В декларацията, която заедно ще напишем с гражданите, е да поискаме засилено полицейско присъствие на опасните райони. По-важното е да настояваме за спешна реформа в правораздавателната система, защото тя ще реши проблемите с престъпността и ще ограничи осъдените, укриващи се от затвора, необезпокоявано да се шляят по улиците и да продължават да крадат и убиват.  Само уличното осветление няма да намали престъпността, защото за психопатите дали е тъмно, или светло не е от особено значение”, посочи Трифонов. Той получи подкрепата на общинските съветници на извънредната сесия на ОбС в понеделник вечерта.
Като извънредна точка на сесията, посветена по принцип на проблемите с боклука във В. Търново, съветниците разгледаха исканията от 6 март на инициативния комитет, сформиран след убийството на Вероника Здравкова. В подписка близо 1000 души подкрепиха инициативата за подобряване на сигурността в града чрез ремонти и ново улично осветление на местата, където няма изградено, ремонти на подлези, засилено полицейско присъствие, ограничаване на свободното придвижване на психично болни, докато са в болнично лечение, легнали полицаи пред всички учебни и детски заведения. Подписката с исканията беше внесена в ОбС.
На 9 март вечерта общинските съветници дадоха съгласието си да бъде сформирана комисия с участието и на граждани от инициативния комитет. В срок от до 1 месец тя да направи оценка на опасните места във Велико Търново и да се представи количествено-стойностна сметка на мерките, които трябва да се предприемат за повишаване на сигурността.
За пореден път се оказа, че когато са под обществен натиск, общинските съветници действат обединени. Констатацията направи Камен Алексиев от СДС. Той обаче изказа опасения, че за да се изпълнят мерките за сигурност, които съвместната комисия ще предложи и остойности при вече приет бюджет на Общината за т. г., ще се наложи да бъдат изместени голяма част от обектите, включени в инвестиционната програма.
Инж. Николай Николов, председател на групата на ДЕСНИТЕ в ОбС повдигна проблема, че районът на жп гарата от години е свърталище на безпризорни, чиито деца, по думите му, дори не са регистрирани. “Тези скитници всеки ден са пред катедралата или пред църквата “Света Марина” да просят. Утре тази трагедия ще се случи в изоставените и рушащи се сгради, превърнати в коптори на ул. “Н. Пиколо, или в шахтите на паровата централа, превзети от оскотели бездомници. Тръгнахме през глава да решаваме проблемите. Трябва да се направи цялостно обследване на проблемните райони на В. Търново”, каза инж. Николов.
Николай Илчев от АБВ коментира, че по темата за безопасността не може да има леви и десни. “В. Търново е град с тежка инфраструктура и кръстовища, с липсваща пътна маркировка и знаци. Тези проблеми няма как да бъдат решени с магическа пръчка”, заяви Илчев. Той настоя максимално бързо да се изготвят експертизите на проблемните места и голяма част от тях да бъдат решени и обезопасени още до края на този мандат на кмета и ОбС, който изтича през октомври.
От името на инициативния комитет Мартин Карагеоргиев от Гражданско движение “ДНЕС” публично благодари на общинските съветници, че са обърнали внимание на предложенията на гражданите за повишаване на сигурността. “Надяваме се бързо да вземете решение единни и без политически пристрастия. Всички искаме едно – В. Търново да стане място, където хората и туристите да се чувстват сигурни, а градът – по-добро място за живеене”, заяви Карагеоргиев.
Здравка МАСЛЯНКОВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново