Казаци въртяха еднометрови шашлици в Леденик

Публикувано на пн, 16 юни 2014
994 четения

Еднометрови шашлици, приготвени по оригинална кавказка рецепта, похапнаха многобройните гости на първия по рода си Казашки народен събор в търновското село Леденик. Повече от 100 мъже и жени в казашки униформи се събраха в селото за празника. Те дойдоха от София, Пловдив и различни селища в област Велико Търново, а сред тях бе и председателят на “Единен казашки съюз – България” казашки генерал Георги Владев, атаман от Великата Донска войска.
Начало на събора даде знаменосецът Иван Станев, който дойде на кон и развя знамето на местните казаци от сцената в центъра на селото. След това започна голям концерт, в който се включиха фолклорни колективи и индивидуални изпълнители от читалищата в Пушево, Плаково, Леденик, Момин сбор и Ново село. През целия ден самодейците се надпяваха с български народни и казашки песни, които в чест на празника специално бяха издирили и разучили. На финала генералът връчи грамоти на всички изпълнители.
“Инициативата е на търновската структура на “Единен казашки събор – България” и беше подкрепена от няколко населени места в общината. Нашата обща цел е да популяризираме казашките традиции, бит и култура. Идеята е да се задълбочат връзките и партньорството с читалищата в страната, както и редом с българския фолклор младите хора да опознаят и казашките традиции”, обясни Ана Минева, която е единствената жена в националната колегия на Българския казашки съюз.
Трима казаци бяха ангажирани с приготвянето на традиционните шашлици. Те разказаха, че в Кавказ върху шишовете се бодат свински или агнешки мръвки. За да стане по-крехко месото, цяла нощ се маринова във вино, ситно нарязан лук, черен пипер на зърна и други подправки. И задължително се пече на жар на открито, а ястието се консумира обилно полято с вино. В кулинарния кът на събора жените забъркваха други специалитети от казашката кухня, като пелмени, пироги и беляши.
Казашкият събор в Леденик бе в подкрепя кандидатурата на В. Търново за Европейска столица на културата 2019. Във великотърновската дружинка членуват наследници на донски, кубански, терски и оренбургски казаци, както и православни българи, руски и украински граждани. На празника дойдоха и 10 новоприети членове от Елена. Местните казаци развиват предимно благотворителна и хуманитарна дейност. Те подпомагат сираци, хора със специални потребности, църкви и манастири, поддържат паметници на руски и български воини.
Златина ДИМИТРОВА
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново