„Който повярва и се кръсти, ще бъде спасен” (Марк 16:16).
Господ спохожда сърцето на всеки човек! Всеки ден сме изложени на доброто Божие провидение. В определен момент ние дори физически усещаме присъствието на Небесния Отец до нас и придобиваме вяра.
А следването на вярата в душата ни събужда любовта към Бога и желанието да Го следваме. И първата стъпка по този път е влизането в Църквата чрез тайнството Кръщене.
Как да се подготвим за кръщене?
Подготовката за тайнството кръщение е различна за възрастен човек и за бебе. Един възрастен християнин, както и дете, което е в повече или по-малко съзнателна възраст, трябва не само да вярва в Бог.
Трябва да е наясно, че представите за Бог не са фалшиви, тоест отговарят на библейското откровение на Бог за самия него. Затова всеки новопокръстен християнин е добре да прочете поне четири Евангелия и тълкувания върху тях преди кръщението.
Освен това всеки, който иска да бъде кръстен, трябва да научи и разбера няколко молитви. Задължителни са “Отче наш” и “Символ на вярата”. Много е желателно да се чете и Иисусовата молитва, „Богородице Богородице, радвай се“ и „Цар небесен“.
Изборът на кръстници за кръщене
За детето изборът на кръстници е по-важен, отколкото за възрастния човек
Това трябва да са на първо място не най-близките роднини или приятели, а най-набожните. Тъй като кръстниците са тези, които ще произнесат кръщелни обети пред Бог за бебето. И те ще дадат отговор пред Бога, ако детето не бъде възпитано като християнин и поради това изпадне в грях и погуби душата си.
Важно е да се избере и подходящия момент за кръщене на бебето. То трябва да се кръсти до около 6-месечна възраст или да изчака до около 2-годишна възраст, когато ще има известна доза разбиране.
Значението на обредите и молитвите
Строго погледнато, обичайната последователност на кръщението в храма съчетава първите две Тайнства, които човек среща в Църквата – Тайнството Кръщение и Тайнството Миропомазване.
В началото на тайнството кръщение възрастните, които са кръстени (или кръстниците на бебето), се отказват три пъти на глас от Сатана и също три пъти се обединяват с Христос на глас и казват „Символа на вярата“ наизуст.
След това свещеникът благославя водата в купела, помазва кръстещия се и водата с миро и го потапя три пъти в купела с думите на молитвата: „Слуга Божий се кръсти… в името на Отца, амин и Сина, амин, и Светия Дух, амин.”
Потапянето символизира смъртта за греха, след което вече започва пътят към вечния живот. По правило възрастни и пораснали деца влизат в купела с бели кръщелни ризи, а съвсем малките деца се кръстят голички.
След купела новокръстеният се избърсва с кърпа, а на врата му се слага нагръден кръст. Хавлия, кръст, риза и свещи за кръщене трябва да се приготвят предварително или да бъдат закупени в църковен магазин.
Бялата риза напомня на кръщавания за очистването от греховете, а кръстът напомня за жертвата на Спасителя за всеки от нас.
След като изведе човека от купела, свещеникът извършва тайнството потвърждение над новокръстения, призовавайки към него Светия Дух. И след това три пъти, при пеенето на молитвата „Елици, кръстен в Христос …“, той обикаля купела с него, което символизира вечното следване на християнина на Светата Троица.
След това се чете Евангелието и част от Посланието до Римляните от Апостола, което разказва за значението на Тайнството: „И тъй, ние бяхме погребани с Него чрез кръщение в смърт, така че, както Христос беше възкресен от мъртви от славата на Отца, така че и ние трябва да ходим в нов живот” (Рим. 6:4).