От новата учебна 2025/2026 година във великотърновското СУ „Емилиян Станев“ започва изучаването на Изкуствен интелект, съобщиха от училището в своя инстаграм профил.
Възможността да изучават AI ще имат учениците в профил „Софтуерни и хардуерни науки“ в горните гимназиални класове.
В десети клас ще се изучават Основи и видове AI, в 11-и клас – програмиране на AI, а в 12-и клас – собствен проект.
Близо три четвърти от родителите и 81 % от учителите в България вярват, че изкуственият интелект (AI) има място в образователния процес. Това показаха резултатите от национално представително изследване, проведено през април т.г. от ARC Academy – водеща образователна институция за креативни индустрии, в партньорство с агенция Blue Point. Над 80 % от родителите заявяват, че биха вложили средства в обучение с творческа насоченост, което включва използване на AI. Според данните, почти три четвърти от родителите и учителите очакват трансформация на творческите професии, които ще работят в синергия с изкуствения интелект.
Сред учениците нагласите са още по-отчетливи – 94% от тях разглеждат изкуствения интелект като инструмент, който подобрява ученето. Представителите на т.нар. Поколение Z (родени между 1995 и 2012 г.) показват силна ангажираност към създаване на ясни правила за употребата му в образователния процес – стремеж, който отразява нуждата им от предвидима и сигурна учебна среда.
Около 70% от младите споделят, че изкуственият интелект ги кара да обмислят какви ще са професиите на бъдещето и как да се подготвят за тях. Повечето вярват, че ако са добри в това, което правят, AI няма да ги замени, а напротив – ще им създаде нови възможности.
Изкуственият интелект се утвърждава като важен инструмент и за преподавателите – над половината от тях вече са адаптирали съдържанието и методите си на преподаване, водени от новите възможности на технологията.
Анатоли ПЕТРОВ
8870
