Италианец изработва пана на исторически забележителности от гипсокартон

Публикувано на ср, 25 февр. 2015
1214 четения

Пана на исторически забележителности от гипсокартон майстори в свободното си време италианецът Лино Касети. Крепостта “Царевец” и съвършеният град – замък Каркасон във Франция, са само част от архитектурните шедьоври от Средновековието, които е изработил чужденецът. Картините прави по уникална технология, която сам е изобретил. Това свое хоби той открил преди около 2 г., а то съчетава неговата любов към изобразителното изкуство и страстта му да прави нещо с ръцете си.
Лино живее във Велико Търново от около две години, а с първото пано се заел, след като гледал аудио-визуалния спектакъл “Звук и светлина”. “Много обичам да рисувам, а в началото, не знам защо, реших да направя картина върху гипсокартон. После започнах да експериментирам с бои и длето, докато се получи нещо наистина интересно. Постепенно, стъпка по стъпка, намерих свой начин за обработка на този строителен материал”, обяснява италианецът. Първоначално той рисува върху гипсокартона с молив, а след това с четка мокри избран участък с вода, за да омекне. Тогава в творческия процес се включва и длетото, а на финала оцветява картината с темперни бои.
Лино рисува от 10-годишен и според приятелите му се справя повече от добре, но признава, че му е трудно да постигне съвършенството на класиците. Чрез паната на старинни крепости той успял да постигне така търсената от него индивидуалност в изкуството. Последната му цел е да направи репродукция на известна картина по новата технология.
Паната от гипсокартон са само едно от многото хобита на Лино. Дълги години той е бил изключителен търговски представител за Европа на японска фирма за гладачна техника. Благодарение на работата си е обиколил почти цял свят, а заради жената на живота си избрал да живее в България. “В Италия от векове се пази обичаят всяко семейство само да прави презепио. Това е макет на т.нар. рождественски ясли, които изобразяват сцената на раждането на Исус в пещера край хранилка за животни. Традицията датира от 1223 г. и е установена от Сан Франческо. Той искал да покаже на миряните по нагледен начин Христовото раждане. Затова в дните преди Коледа отишъл в планината Гречо и с подръчни материали направил възстановка. Яслите първоначално се подреждали само в църквите, но три века по-късно кралят на Неапол започнал да ги подрежда в дома си. От тогава до днес няма италианско семейство без специално място в дома си за презепио”, разказва 66-годишният мъж.
Традицията повелява презепиото да бъде изработено от бащата и най-големия син в семейството. Лино си спомня, че първата възстановка на сцената на Христовото раждане направил заедно със своя баща, когато бил едва 5-годишен. Последния си макет сръчният италианец изработил миналата година само за две седмици от гипсокартон, дървени плоскости, глина и други подръчни материали, а пръв негов помощник бил неговият 8-годишен син Георги.
Едно от първите предизвикателства, с които сам се справил преди години, били движещите фигурки за презепио. “Покрай дървения Пинокио от обичаната приказка реших да направя и моите герои от сцената за Рождество подвижни. Главите на човечетата оформях от гипс, а телата им бяха дървени”, споделя Лино. Богатата колекция от старинни монети е другата гордост на чужденеца. Една от най-ценните му находки е римска монета от времето на Цезар, която сега струва около 8000 евро. Колко точно са предметите в нумизматичната му сбирка той не знае, но признава, че съкровището му тежи около 90 кг. “Обичам монетите от съвсем малък. Моят дядо ги събираше в една метална кутия, а вечер заедно разглеждахме и обсъждахме различната украса на монетите. Така започнах да се интересувам и да търсят информация в библиотеките. Сега всичко става много по-лесно, защото в интернет можеш да намериш всичко. Интересно ми е, защото всеки паричен знак има своя история, независимо дали е по-старо време, или по-ново, той крие в себе си нещо специално”, обяснява пенсионираният търговски представител.
Освен всичко друго, италианецът обича да реставрира стари мебели, да поправя счупени играчки и техника. Редовно посещава пазара със старинни предмети пред храм-паметника “Александър Невски” в София, където винаги открива по нещо интересно, на което да даде нов живот с ръцете си. Обича българските музеи и галерии, а археологическият резерват “Никополис ад Иструм” е любимото му място в региона.
Златина ДИМИТРОВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново