Историческият музей в Павликени гостува на училищата в града

Публикувано на пн, 16 февр. 2015
664 четения

Археологът при Исторически музей Павликени Калин Чакъров, в облекло на болярин от Средновековието, показва археологически находки на ученици от павликенските училища по повод Деня на археологията - 14 февруари.

14 февруари e ден не само на лозарите “Св. Трифон Зарезан”, на влюбените “Св. Валентин”, но е и Ден на археолога, за което вече втора поредна година музейните специалисти от Павликени припомнят по доста оригинален начин на младите хора от града. В края на седмицата те изненадаха ученици и учители от трите павликенски училища с посещенията си при тях на място със своеобразно “историческо шоу”. За учениците беше прожектиран документалният филм “Ненадминат по сила и ненадминат по храброст, Българският цар Самуил”. Той е част от мащабна национална кампания за отбелязване на 1000 години от битката при с. Ключ (29 юли 1014 г.) и смъртта на цар Самуил (6 октомври 1014 г.). Филмът и книгата към него са плод на съвместната дейност на специалисти от Националния археологически институт с музей към БАН и Центъра за славяно-византийски проучвания “Проф. Иван Дуйчев” към СУ “Св. Климент Охридски”. Умелото съчетание на исторически факти и разкази, заедно с компютърна анимация и силно въздействащо озвучаване, пренасят зрителя във времето на зенита на Първото българско царство и ерата на българския цар Самуил.
За учениците от Павликени бе подготвена и друга изненада. Младият археолог при музея Калин Чакъров демонстрира облеклото на български болярин от Средновековието, а директорът на музея Нели Цонева представи три оригинални находки: златна византийска монета от ХII в., бронзов амулет-конник и керамичен съд от епохата. Особено атрактивна за децата бе възможността да държат в ръцете си “болярски меч” или да се снимат с диадеми, носени от първенците през Средновековието. Темата на миналогодишната среща с младите хора на същия ден беше “Във виното е истината”. Археологът Калин Чакъров пак беше облякъл “историческо” облекло, но тогава – от римската епоха. Тогава имаше и мултимедийно представяне на празниците на божествената напитка и плодородието през античността.
Идеята на павликенските музейни специалисти се посреща с оживен интерес от павликенските ученици, на тези срещи те им задават много въпроси, свързани с историята и археологията. Екипът на Исторически музей – Павликени, вярва, че има още много атрактивни начини за представяне на културно-историческото ни наследство. Възпитаването на чувство за родолюбие и интерес към миналото в ранната детска възраст е времето, когато започва формирането на човека като личност и като част от обществото, към което принадлежи – така виждат своята отговорност и насока за бъдеща работа павликенските музейни специалисти.
Елка СПАСОВА, сн. Исторически музей Павликени

loading...
Пътни строежи - Велико Търново