Институциите не носят отговорност при инцидент в частна занималня

Публикувано на пт, 6 юли 2018
669 четения

Нито една институция не носи отговорност при инцидент с дете в частна занималня, показа проверка на “Янтра ДНЕС”. Причината е, че частните забавачки не попадат в Закона за училищното и предучилищното образование. Те са регистрирани по Търговския закон и не подлежат на проверка нито от общинските образователни дирекции, нито от Регионалното управление на образованието, обясни инж. Розалия Личева, началник на РУО – В. Търново. Родителите заплащат такса за съответната услуга – занималня или игра, но възпитателите и аниматорите не носят отговорност в случай на инцидент. Обикновено това е указано в правилника на всяка забавачка, а на някои места родителите подписват декларация за освобождаване от отговорност на персонала. Често се случва децата да бъдат оставени и без подобен документ, а родителите не са наясно с правилника.
Повод за проверка на “Янтра ДНЕС” стана сигнал за инцидент с 4-годишно момченце, пострадало докато е поверено на грижите на частна занималня във В. Търново. Случаят е от 5 юни, когато майката получила обаждане, че синът ѝ е пострадал на детска площадка.
“През май посетихме занималнята в МОЛ В. Търново и изрично попитах дали поемат отговорност за детето, тъй като е много по-малък от останалите, при което ме увериха, че са се грижили за деца на неговата възраст. Разпитах подробно за условията, при които се грижат за децата и колко възпитатели са ангажирани. Казаха ми, че за група до 10 деца има един възпитател, двама при 15 деца, а при повече от 15 възпитателите са трима”, разказва Марияна Апостолова. Първият ден минава спокойно и детето се адаптира добре в занималнята. За съжаление на втория ден, докато са изведени на детска площадка, намираща се срещу МОЛ-а, момченцето прави опит само да се качи на една от люлките, без да му помогнат, но пада и чупи лявата си ръчичка. По думите на майката децата в този ден са били над 20 и за тях се е грижила само една жена. Обаждането до майката, по думите ѝ, не е било веднага след инцидента, а малко по-късно, като през това време не е извикан екип на Спешна помощ.
“След като ми се обадиха, веднага отидох на площадката, съпругът ми дойде с колата и отидохме незабавно в Спешна помощ. За съжаление поради неоказана навреме медицинска помощ се оказа, че ръката трябва да бъде наместена с пълна упойка. След един месец в гипс, детето ще прекара лятото на дивана у дома, тъй като трябва да пази ръката, тепърва ни предстои и рехабилитация. Жалко и плашещо е, че хората, на които поверяваме децата си, не са компетентни нито да ги гледат, нито да окажат адекватна първа медицинска помощ”, споделя майката Марияна Апостолова. И допълва, че след случилото се никой не ги е потърсил, за да се информира как е детето.
От частната занималня са категорични, че за децата се полагат адекватни грижи. “Поемаме отговорност за случилото се, разбира се, станало е, докато детето е било при нас. За съжаление инциденти на детските площадки се случват, разбираме притеснението на родителите. От наша страна сме направили, каквото сме могли. Интересуваме се от детето, без разбира се да притесняваме родителите. Надяваме се всичко да е наред и детето да се възстанови напълно”, заявиха от частната занималня.
Майката на пострадалото дете все още не е сигурна дали ще заведе дело срещу занималнята, но апелът ѝ е да се вземат адекватни мерки, за да не се случват подобни инциденти не само в частните забавачки, но и в държавните и общински детски заведения.
Добре е родителите да знаят, че контролиращият орган в България, който гарантира безопасната игра за децата в центровете за забавления, е Комисията за защита на потребителите. Тя налага санкции при установяване на нередности в кътовете за игра и детските площадки. Но отговорност за децата носят родителите, които се съгласяват с условията в детските центрове и според правилниците им персоналът е освободен от отговорност при злополука.
Весела БАЙЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново