Хората да решат коя дата да бъде обявена за национален празник, призовават историци

Публикувано на чт, 20 окт. 2022
569 четения

Българското общество само да избере коя дата да бъде приета за национален празник, а не да им бъде наложен като такъв, призовават историци. Около тази идея се обединяват проф. Милко Палангурски, проф. Петко Петков и проф. Пламен Павлов от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Те са категорични, че е крайно време да се внесе яснота относно българския празничен календар, който е част от националната ни идентичност. Според тримата историци държавните празници следва да бъдат равнопоставени и след определен период от 5 или 10 г. да се направи оценка кой от тях се възприема присърце от хората и отразява българското величие и самочувствие. Сред учените една от идеите е да се потърси такава дата между 24 май и 22 септември. Другата идея е за национален празник да бъде определен 24 май или 16 април, когато е приета Търновската конституция, полагаща основите на държавността.

Темата ще бъде дискутирана по време на конференцията „Националният празничен календар на българите – минало, настояще, бъдеще“, която се открива на 21 октомври във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ във В. Търново. Тя е организирана от Историческия факултет на висшето училище, а във форума ще вземат участие преподаватели от ВТУ, Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Института за исторически изследвания към БАН и др. Целта е след конференцията да се излезе с предложение, което да бъде изпратено до Президентството и Народното събрание.

„Тази дискусия ще бъде олицетворение на академичната мисъл на всички основни звена и разбира се на личното мнение на най-добрите специалисти по история. С нея ще се опитаме да внесем яснота как, защо и по какъв начин трябва да се празнуват националните ни празнични дни“, заяви проф. Милко Палангурски. Според историка трябва да се реши кой празничен ден би могъл да се смята за национален и да обединява и кара повече българи да се чувстват съпричастни към него. „Няма какво да се лъжем, на този етап част от празниците по-скоро разединяват, отколкото обединяват българския народ“, посочи проф. Палангурски. Според него отбелязването на националния празник е и дипломатически въпрос, тъй като

всички делегирани чужди представители се явяват пред държавната власт в знак на почит и уважение.

Проф. Петко Петков, който от години се занимава с темата, подчерта липсата на система за официалните празници. Според него досега е липсвало желание у политиците и държавниците за поставянето на този въпрос на дневен ред. Той посочи, че в момента в празничния календар липсва цялото средновековно величие на България.

„Държава, която претендира за древно величие и цивилизационни приноси, си позволява да има два календара. Дори само, защото не е отменен Григорианският календар, въведен през 1916 г. и повечето паметни дни и официални празници се отбелязват по него“, коментира проф. Петко Петков. Той уточни, че националният празник в България съществува от 32 г. В периода от 1879 г. до 1990 г. такъв не е имало, а са отбелязвани само официални празници. Това става с указ на президента Петър Младенов, с който 3 март е обявен за национален празник като „Ден на Освобождението на България от османско иго“.

Проф. Петков посочи още, че е крайно време цялата страна да приеме 18 февруари като дата за кончината на Левски, за да няма „упражнения по инат“ и административната столица София да почита този ден на 19 февруари.

От своя страна проф. Пламен Павлов посочи, че от 2 г. съществуват неопровержими документи, според които Васил Левски е роден през 1840 г. Това се доказва от официален турски регистър за данъчното състояние на населението, в който е записано, че през 1844 г. Иван Кунчев – бащата на Левски, има син Васил, който е на 4 години, обясни проф. Павлов, който е и председател на Фондация „Васил Левски“.

Тримата историци обясниха още, че предлагат празниците и знаковите събития да се отбелязват по нов стил, а само Съединението и Денят на Независимостта да се празнуват по стар стил.

Весела БАЙЧЕВА

сн. Бранимир БОНЕВ

 

 

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново