Горнооряховският музей показва находки от третото археологическо лято на Ряховец

Публикувано на вт, 31 окт. 2017
143 четения

Откритите находки през третото археологическо лято на крепостта “Ряховец” са подредени в изложба в Историческия музей в Горна Оряховица. Керамични съдове, монети, въоръжение и накити от различни епохи са показани в експозицията. Така посетителите ще могат да се запознаят с най-новите хипотези, свързани с историята на крепостта. Благодарение на богатия илюстративен материал ще проследят етапите от проучванията, както и част от работата на учениците от археологическата школа.
“На Ряховец се прави изключително сериозна наука. По време на разкопките т.г. бяха направени много важни стъпки в развитието не само на българската, но и на европейската наука. Вероятността да се открият доказателства за уседнала куманска общност в Ряховец е сериозен принос към историята не само на България”, заяви на откриването на изложбата проф. д-р Хитко Вачев, който е научен консултант на експедицията.
Връзката между владетелите на Второто българско царство и куманите е общоизвестна, но досега за тяхното присъствие в българския живот има само писмени свидетелства. За първи път екипът, работещ на Ряховец, откри и материални следи от този номадски народ, оставил трайна диря в историята на Търновското царство. Още през 2016 г. екипът откри нож, за който се смята, че е изработен в кумански стил. Т.г. археолозите попаднаха на още един нож и няколко жилища с нехарактерен за българските традиции под, който отново навежда на мисълта за номадския народ. Най-сериозният научен пробив в това отношение обаче може да дойде от Харвард. Там е пратен за ДНК анализ материал от скелет, открит на Ряховец, за който се предполага, че е кумански. Учените ще сравняват с единствените доказани кумански останки, открити в няколко селища в Унгария. Археолозите се надяват да съберат достатъчно свидетелства, за да докажат присъствието на трайно уседнали кумани в близост до столицата на Второто българско царство.
За трета поредна година екип с ръководител Илиян Петракиев от Регионалния исторически музей във В. Търново и зам.-ръководител Мая Иванова от Исторически музей – Горна Оряховица, бе ангажиран с проучванията на крепостта. За да бъде изяснена хронологията на изграждане и преустройствата на съоръженията, през изминалото лято археолозите работиха на улица до западната порта, на участъци от северната крепостна стена и от обитаваната площ на крепостта. 28 390 лв. бяха подсигурени за разкопките т.г., като 15 000 отпусна Общината, а останалите 13 390 лв. – Министерството на културата.
Кметът инж. Добромир Добрев и неговият заместник Йорданка Кушева дойдоха на откриването на изложбата. По време на тържеството бяха връчени свидетелства за дарения на фирмите, подпомогнали провеждането на единствената в България археологическа школа за ученици. В инициативата се включиха възпитаници на СУ “Вичо Грънчаров” и СУ “Георги Измирлиев” в Горна Оряховица и търновската ПМГ “Васил Друмев”. Младите археолози получиха почетни дипломи от зам.-ръководителя на разкопките Мая Иванова.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново