Горна Оряховица празнува 145 години като град

Публикувано на пн, 1 юни 2015
303 четения

Министър Танева се включи в рязането на 60-метровия суджук.

Инж. Добрев връчи отличията на почетните граждани Димитър Димитров и Стефка Антонова.

Огромен флаг беше разпънат пред сградата на Общината.

Министърът на земеделието се включи
в разрязването на 60-метров суджук

С пищни тържества Горна Оряховица отбеляза 145-годишнина от обявяването си за град. Акцент в програмата бяха тържествената сесия на празничния 29 май и традиционният Празник на суджука. Годишнината на горнооряховчани уважиха заместник-председателят на Народното събрание Иван Иванов, депутатите Цветан Цветанов, инж. Клавдия Ганчева, Мариана Бояджиева, доц. Милен Михов, Камен Костадинов, областният управител проф. Пенчо Пенчев и заместниците му Николай Петров и доц. Любомира Попова, председатели и заместник-председатели на общински съвети, кметове и заместник-кметове на общини от област В. Търново, делегации от побратимените градове, както и почетни граждани на Г. Оряховица и много гости.
“Благодаря на всички, които носят Горна Оряховица в сърцата си, прославят името ѝ, с жар влагат своите способности за нейния просперитет. Убеден съм, че обединената воля за съзидателност на общината, институциите, бизнеса, инициативността и труда на гражданите са предпоставки за достойно бъдещо развитие на нашия град. Вярвам, че успехът е общо дело и не се свежда до нечий индивидуален принос”, заяви в приветствието си градоначалникът инж. Добромир Добрев. Поздрав към жителите и гостите на града отправи и зам.-председателят на парламента Иван Иванов.
През 2015 г. с решение на ОбС за почетни граждани бяха обявени един от най-добрите експерти в захарната промишленост – Димитър Димитров, и на основателя на балетната школа в Г. Оряховица – Стефка Антонова.
По традиция местният парламент в железничарския град отличи и носителите на награди за принос в различни области на обществения живот. Председателят на НЧ “Братя Грънчарови 2002” получи приза за принос в областта на културата. За заслуги в образованието бе отличена директорката на ЦДГ “Ален мак” Софка Стефанова. Наградата в сферата на спорта отиде при треньора по тенис на корт Пламен Цонев, основателя на хандбала в общината и областта инж. Тодор Тодоров и самбиста Николай Ивайлов. Трима бяха отличените и в областта на здравеопазването. Това са шефът на горнооряховския ДКЦ д-р Стефан Донев, ординаторът в I Вътрешно отделение на МБАЛ “Св. Иван Рилски” д-р Виолета Минкова и фармацевтът Катя Козлева-Иванова.
Празникът продължи с разпъване на огромен флаг пред сградата на общината, на който беше отбелязана годишнината на града. Знамето, носено от мажоретки, бе съпроводено до Историческия музей от всички официални гости, присъстващи на празника, където кметът инж. Добрев го предаде на директора на музея Пламен Мадемов. “Нека се знае и помни кои сме ние, нека разказва на потомците ни, нека се предава напред в годините. Трябва да съхраняваме историята, за да имаме достойно бъдеще”, каза инж. Добрев.
Късно вечерта грандиозно четиричасово музикално парти разтърси площад “Георги Измирлиев”. Хиляди горнооряховчани пяха и се забавляваха заедно с “Нова музика”, Deep Zone Projeck и Васил Найденов.
В събота и неделя хиляди горнооряховчани и гости на града се стекоха на деветото издание на празника на суджука. Проявите започнаха с откриване на експозиция в историческия музей на града, посветена на местния деликатес. Изложбата проследява развитието в производството на суджук от самото начало – тръгва от най-ранните легенди, за да стигне до усилията на Община Горна Оряховица и съвременни производители за популяризирането му. Най-голям интерес сред гостите на града предизвика мащабен триизмерен стенопис, който дава възможност на всеки присъстващ да се потопи в атмосферата на старите работилници. Всички гости имаха възможност да видят на място как преди век се е пълнил суджукът.
За официалното откриване на празника в Г. Оряховица дойде министърът на земеделието Десислава Танева.
“Поздравявам производителите, които са се обединили – нещо още нехарактерно за нашия манталитет, и които са успели да постигнат първата защитена в Европа българска марка. Пожелавам им да пазят рецептата на предците и да постигат все по-добро качество. Нека и новите производители, които искат да се присъединят, да съхраняват качеството на горнооряховския суджук, с който вашият град е известен в цяла България и в Европа”, обърна се към присъстващите министър Танева.
Сред официалните гости на кулинарния празник бяха още народните представители инж. Клавдия Ганчева и Камен Костадинов, областният управител проф. Пенчо Пенчев, кметът на Велико Търново Даниел Панов, кметът на Стражица инж. Детелина Борисова. Всички те заедно разрязаха 60-метровия суджук, направен специално за празника, който беше раздаден на присъстващите. Празникът продължи с кулинарни игри, викторини, суджукарско надиграване.
За доброто настроение на празнуващите през двата дни се грижиха водещият Димитър Рачков, чаровният готвач Иван Звездев, формация “Илиев”, фолклорните изпълнители Николай Славеев, Поли Паскова и Христо Косашки с ансамбъл “Чинари”.
Весела КЪНЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново