Държавата в лицето на Министерството на културата за малко не провали археологическото лято в областта тази година. Оказа се, че повечето музеи, чиито специалисти ръководят разкопките, в началото на лятото са били поставени пред дилемата: изобщо да няма разкопки или да си търсят алтернативни източници за финансирането им.
Директорът на Регионалния исторически музей във Велико Търново д-р Иван Църов сподели, че от всички подадени от РИМ проекти за разкопки министерството е одобрило и е отпуснало средства за проекта на Калин Чакъров, свързан с геофизично проучване зад крепостната стена на Никополис ад Иструм. Останалите проекти са попаднали в девета глуха. През лятото при разкопки в местността Шушманец край Самоводене проф. Хитко Вачев и колегата му Илиян Петракиев попаднаха на сензационна находка. Те откриха основите на религиозен храм, за който предполагат, че е църквата от манастира на основателя на исихазма свети Теодосий Търновски. Според проф. Вачев това е била една от най-бляскавите църкви от времето на Второто българско царство. При разкопките са открити и някои интересни находки като каса за отливки, лъжица за причастие, както и бронзов кръст, който е висял върху полилеите в църквата. Находката на проф. Хитко Вачев и Илиян Петракиев може да се определи като една от най-любопитните в цялата страна за тазгодишното археологическо лято. Разкопките край Самоводене нямаше да бъдат възможни, ако не беше оказаната финансова помощ и съдействие за осъществяването им от страна на Община Велико Търново и на спонсори. Инициативата е похвална, но не частни дарители, а държавата в лицето на Министерството на културата е институцията, която трябва да подпомага и финансира подобни разкопки. Защото, ако финансирането премине изцяло в ръцете на частни лица, то в един момент тези спонсори напълно справедливо биха могли да предявят претенции към собствеността на откритите при разкопките находки.
Освен край Самоводене проф. Хитко Вачев и Илиян Петракиев ръководиха за поредна година и разкопките в местността Френк хисар в подножието на крепостта “Царевец”. Обектът, който се проучва там, е средновековна църква, ранновизантийска бизилика от XII век, за която се смята, че е била част от манастирски комплекс. Долният археологически пласт под църквата пък е на тракийски некропол. Наред с планираните проектни разкопки през годината великотърновските археолози са извършвали и спасителни, свързани с инвестиционни намерения както във В. Търново, така и в други населени места в областта като Полски Тръмбеш, Павликени и др. За съжаление останалите проекти на археолозите от РИМ – Велико Търново, през това лято така и не можаха да бъдат реализирани. Дано това да се случи догодина, когато бъдат одобрени и им бъдат отпуснати средства в началото на археологическия сезон, а не малко преди падането на първия сняг, когато и за лаиците е ясно, че разкопки и проучвания не могат да се правят.
Освен проучванията на археолозите от РИМ и тази година на крепостта “Трапезица” продължиха разкопките под ръководството на Деян Рабовянов от филиала на Националния археологически институт с музей при БАН. През т.г. разкопките бяха концентрирани в три посоки. Първата бе свързана с допроучване на стари части от обекта, пластове от ранно и късножелязната епоха в тракийския период. Втората задача е свързана с допроучване на некропола на църква № 22. От него са проучени 25 гроба, като в некропола има и секция с детски погребения. Проучванията тази година са акцентирани върху разширяване площа на обекта в южна посока към крепостната стена, където са открити сгради на 2-3 нива от периода XIII – XV век. Откритите находки тук са много – над 500 монети, предимно медни, но сред тях и няколко сребърни. Една от монетите представлява по-сериозен интерес за археолозите. Тя е добре запазен екземпляр от монетите на цар Теодор Светослав, които са едни от най-красивите, но и най-рядко срещаните в България. Освен монетите е открито и голямо количество керамика. Тя е най-вече кухненска, но сред нея има и експонати от представителната царска сграфитокерамика. Една от сензационните находки, на която се натъкнал екипът на доц. Рабовянов, е гърне със скелет на бебе, вкопано в пода на едно от жилищата, като това е втори такъв случай, открит на Трапезица. За разлика от проектите на археолозите на РИМ, които не получиха навреме или изобщо средства, проектът за проучване на Трапезица т.г. беше одобрен и финансиран в размер на 68 хил. лв. Според доц. Деян Рабовянов тази сума е нормална за провеждането на малки разкопки и за осъществяване на полева консервация, но не и за реставрация и социализация на разкритото. Според археолога за масивна реставрация на обектите на крепостта ще са необходими над 1 млн. лв.
В Горна Оряховица от 2016 г., вече 9 археологически сезона, се извършват разкопки на крепостта “Раховец”. Но тази година и те щяха да бъдат невъзможни, ако не беше Община Горна Оряховица. Проектът тук е бил поставен във втора група на неприоритетните обекти за финансиране. Преди дни е пристигнал договорът, сключен с културното министерство. Поради отдавна приключилия сезон, подходящ за разкопки обаче, отпуснатите все пак средства от държавата ней-вероятно ще се използват догодина. Ако, разбира се, дотогава не настъпят някакви промени в наредбите, които да възпрепятстват това използване. Защото в държава като България всичко може да се очаква.
Ръководителят на разкопките на крепостта “Раховец” Илиян Петракиев съобщи, че в района се работи на два обекта: самата крепост и източния некропол към нея. Тази година в некропола са били открити две жилища, няколко средновековни ями и два нови гроба, с които общият брой на откритите и проучени гробове става 15. Открито е и жилище в южна посока, чието проучване ще продължи следващата година. И двата обекта на крепостта са от първата половина на XII век. Любопитното е, че за разлика от други подобни селища тук обитаването рязко приключва в края на 50-те години на XIII век. Според археолога Петракиев това вероятно е свързано с началото на набезите на татаро-монголите, които са разстроили селищния живот в цяла Северна България. При тазгодишните разкопки е проучвана църква в северното подградие от края на XII – първата половина на XIII век. Към първоначалния храм е имало долепен притвор. При разкопките там са открити керамични съдове, вградени в зидарията на притвора на църквата. Те се оказали керамо-пластична украса, позната от търновските и несебърските църкви.
В Свищов благодарение отново на общинско финансиране с проект за 5,9 млн.лв. бяха започнати дейности по проучване, експониране, благоустрояване и социализиране на средновековната крепост “Калето” и парковата зона около нея. През 2019 г. със собствени средства в размер на 30 хил. лв. Община Свищов стартира археологически разкопки на “Калето” под ръководството на проф. Николай Овчаров. Разкопките продължиха и през 2020 и 2021 г. отново изцяло с общинско финансиране. През тази година пред Министерството на културата са представени два проекта, свързани с античното селище Нове. Единият от тях на д-р Марин Маринов е включен в списъка на резервите, които ще бъдат финансирани, ако бъдат намерени допълнително средста. Такива, разбира се, до този момент така и няма. Проектът е свързан с проучване на комплекс от сгради с различно предназначение, разположен западно от Нове. Разкопките на този обект се извършват още 1977 г. като ръководители са били видни имена като доц. Мария Чичикова и доц. Павлина Владкова. От 2021 г. ръководител на разкопките е д-р Марин Маринов, като той споделя, че за тези години това е първият случай, когато разкопки не са били извършвани.
Вторият проект, свързан отново с Нове, е на българо-полската експедиция, ръководена от д-р Петя Андреева от Националния археологически институт с музей при БАН. Той е класиран в първа група, където отпусканото финансиране от страна на Министерството на културата е между 60 и 70 хил. лв. Българо-полската експедиция извършва разкопки на Нове от 65 години, като финансирането се извършва от страна и на българската и на полската държава. Това лято екипът на д-р Андреева е проучвал района на западната порта на военния лагер и една огромна сграда – склад и военен клуб (схоле) на Първа кохорта. На север и на изток от тази сграда са открити други по-малки, долепени до нея, с красиви цветни мазилки и стенописи.
Липсата на средства е осуетила разкопките и на археолозите от Великотърновския университет проф. Казимир Попконстантинов и доц. Росина Костова на остров св. Иван. Професорът сподели, че съвсем наскоро са получили разрешение за извършване на разкопки на острова. Да се работи в навечерието на зимата насред бурното море обаче си е чиста лудост, която едва ли чиновниците от културното министерство разбират.
Както стана ясно тази година, археологическото лято далеч не може да се определи като успешно и ползотворно за голяма част от археолозите в областта. Хората от бранша споделят, че не са съгласни с действащата сега система за определяне на финансирането на обектите от страна на държавата. Оказва се на практика така, че се финансират обекти на археолози, които участват в Комисията, която разглежда и одобрява проектите. Или казано иначе, една малка групичка от археолози е получила правото да се разпорежда със средствата и самофинансира собствените си проекти или тези на колеги по приятелска линия. Само за справка, в първата група, включваща т.нар. приоритетни обекти, влизат: “Перперикон”, “Мисионис”, “Хераклея Синтика”, “Солниците на Провадия” и “Рациария”, като само тези 6 обекта са били финансирани с общо 2,5 млн. лв. За останалите между 150 и 180 обекта са били определени 2 млн. лв. “Трябва да се промени изцяло критерият на определяне кои проекти да бъдат финансирани от държавата, за да се изкорени този лобизъм”, категорични са една голяма част от археолозите.
Иван ГЕОРГИЕВ
Държавата едва не провали изцяло археологическото лято в областта
Публикувано на пт, 22 Ное. 2024
2591 четения
loading...