Дървените сглобяеми къщи на фирма “РАВЕТИ” са гаранция за екологично строителство и уютен дом

Публикувано на пт, 2 юни 2017
6865 четения

Радко Венчеславов е един от българските строители, който с голям ентусиазъм е решил да затвърди този модел на строителство у нас.

Етапи от изграждане на дървените сглобяеми къщи.

Етапи от изграждане на дървените сглобяеми къщи.

Един от по-нестандартните проекти на фирма “РАВЕТИ” - сламена къща.

Дървените сглобяеми къщи все повече навлизат в българския пазар и въпреки своите предразсъдъци и опасения българите виждат плюсовете в този тип строителство. В нашата страна това не е новост и най-добрият пример, който илюстрира това, са старите възрожденски къщи и много от постройките по селата, изграждани основно с дървен материал и успешно устояли на особеностите на времето. Съвременните сглобяеми къщи доста се отличават от този тип сгради, тъй като в днешно време се използват много по-качествени материали, с много добри показатели по отношение на изолационни свойства, издръжливост и естетичност.
Радко Венчеславов е един от българските строители, който с голям ентусиазъм е решил да затвърди този модел на строителство у нас. Неговата фирма “РАВЕТИ” е създадена през 1998 г. и до настоящия момент извършва строителна дейност без прекъсване във Великотърновския регион. Тя е специализирана в общо строителство на сгради и съоръжения, строителство на покриви и хидроизолации, изолационни строителни дейности, сухо строителство, полагане на мазилки, подови настилки, стенни облицовки, боядисване, монтаж на дограма, интериорни и други завършващи елементи, като през годините има множество участия в успешното изграждане на обекти. Но от 10 г. насам Радко Венчеславов и неговият екип специализират и в строителството на екокъщи. Той самият е започнал да се занимава с дърводелство преди повече от 20 години и винаги му е било мечта да пренасочи уменията си в този вид строителство. Сега фирма “РАВЕТИ” предлага и строителство на екологични и енергоспестяващи къщи по съвременна технология и стандарт.
Изграждането на постройките се извършва по предварително одобрени конструктивни и архитектурни проекти. Дървените сглобяеми къщи се монтират върху армиран бетонов фундамент. За конструкцията се използва дървен материал, изсушен до 15 % влажност и задължително импрегниран против гниене, насекоми и атмосферни влияния. Покривната конструкция е стандартна с керамични керемиди. Този тип къщи се строят бързо, като в завършен вид по нищо не се различават от стандартните. По всички проекти се изготвят количествено стойностни сметки, като стартовата цена на една такава екокъща започва от 580 лева/кв.м, но тази сума не е окончателна и може да варира.

Дървените сглобяеми къщи са с изключително добра изолация от стиропор и вата, което намалява разходите за отопление и охлаждане. Именно заради това възвръщаемостта на вложената инвестиция е много бърза. Използваните строителни материали са с необходимото качество и осигуряват изпълнението на съществените изисквания към строежите. Радко Венчеславов е категоричен, че тези жилища са много здрави и стабилни. Структурата им е гъвкава и са особено устойчиви на земетресения. Къщите предполагат и възможност за бърза и лесна реконструкция на вътрешните помещения. Освен това те са и по-евтини от традиционните жилища. Тези предимства и фактът, че този тип строителство не замърсяват околната среда и не отделят вредни емисии, предопределя устойчиво развитие за строителството на дървени къщи, които са идеалният вариант за жилищен дом в съвременния свят на скъпа енергия, голямо замърсяване и нестабилна икономика.
Строителството на сламена къща е един от по-нестандартните проекти, по които е работил Радко Венчеславов. Проектът е по идея на английско семейство, което иска да си направи изцяло екожилище в село Хотница. Радко разказва, че първоначално той си е мислел да направят скелет от дървени колони и греди, но англичаните твърдо заявили, че желаят стените да се направят само с бали от слама. Това се оказва доста интересно предизвикателство за екипа на фирма “РАВЕТИ” и довело до леки притеснения за самия Радко. Когато стигнали до етапа на изграждане на покрива, възникнал следващият проблем – направата на самия покрив. Това било ключовият момент в строежа, тъй като една конструкция от слама няма как да поддържа тежестта на покрива. Екипът на Радко убеждават английското семейство и вземат решението да използват по-масивен дървен материал в конструкцията на строежа, за да направят къщата стабилна и устойчива. Така след много вложена креативност и научени уроци, сламената къща е завършена през 2007 г. и до днес си стои цяла и стабилна. Клиентите на Радко са поискали да си личат сламените стени, затова те просто с ръцете си са намазали балите отвън и отвътре с кал, боядисали са стените и са запазили грубия и естествен облик на сградата. Строителят гарантира устойчивостта и стабилността на тази постройка и споделя, че по нищо тя не отстъпва на стандартните къщи.
Радко Венчеславов иска да наложи строежа на дървени сглобяеми къщи тук, да го развие и да привлече повече хора към идеята за екологично строителство, което им предлага сигурност, защита, спокойствие и устойчивост. Той е на мнение, че екологичното строителство има почва в България и е въпрос на време хората да го осъзнаят и да пожелаят да инвестират с мисъл за тяхното спокойно бъдеще и за запазването на българската природа.
Михаела ДАВИДОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ
и личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново